«کنسرت نغمه‌های مرکب» منتشر شد

«کنسرت نغمه‌های مرکب» منتشر شد «کنسرت نغمه‌های مرکب» منتشر شد

«کنسرت نغمه‌های مرکب» منتشر شد

آلبوم «کنسرت نغمه‌های مرکب» که حاصل همکاری سعید نایب محمدی، مهدی امامی و حمید قنبری است منتشر شد.

به گزارش ایلنا، آلبوم «کنسرت نغمه‌های مرکب» به آهنگسازی و نوازندگی عود سعید نایب‌محمدی و آواز مهدی امامی و با همراهی سازهای کوبه‌ای حمید قنبری توسط انتشارات موسسه فرهنگی هنری ماهور منتشر شد.

این آلبوم همان‌گونه که از نام آن برمی‌آید کنسرت برگزار شده «نغمه‌های مرکب» در فرهنگسرای نیاوران در سال ۹۳ است که اکنون در دسترس عموم علاقمندان به سبک آهنگسازی نسل نوی موسیقی کلاسیک ایرانی است.

در بروشور نغمه‌های مرکب در باره محتوای و نئوکلاسیک خواندن این اثر چنین آمده است: «نغمه‌های مرکب اثری است با گرایش به سبک آهنگسازی نسل نوی موسیقی کلاسیک ایرانی موسوم به نئو کلاسیک. در این اثر، توجه به ارتباطات میانْ فرهنگی در حوزه ایرانی، عربی، ترکی مشهود است و سعی شده از این ظرفیت به عنوان یک امکان قابل توجه ‌‌نهایت بهره برده شود. نگاه فرمال و توجه به ساختار ریتمیک قطعات، که به منابع گذشته موسیقی در همین حوزه باز می‌گردد، جزو شاخصه‌های بارز این اثر است. در حوزه مدال هم ترکیبی از عناصر موسیقی کلاسیک ایرانی، که به نوعی نزدیک به مدهای رایج و اصلی در حوزه عربی- ترکی هستند، به کار گرفته شده که در ‌‌نهایت به خلق نغمه‌های مرکب انجامیده است.»

این آلبوم یک اثر شش قسمتی است که با تصنیفی به نام «نشید کبیر» آغاز و به تصنیف دیگری به نام «دم» ختم می‌شود. به طوری که پس از اولی و پیش از آخری، اجرای ساز و آواز با ریتم آزاد، یک هسته ضربی که از دو قطعه سازی و آوازی تشکیل شده است را قاب بندی می‌کند. بدین ترتیب قطعات این آلبوم (نشید کبیر، ساز و آواز، قطعهٔ سازی وصل، نقش در مقام راست، ساز و آواز، تصنیف دم) در‌‌ همان نگاه اول ساختمان صوتی با تقارن چشمگیری را ارائه می‌دهند.

سعید نایب محمدی نوازنده عود و آهنگسازی است که تاکنون آثار متعددی با شیوه‌های متفاوت از هم را روانه بازار کرده که از آن جمله می‌توان از فیه ما فیه، نظم و نثر، قول و غزل، سرخانه، ری تا روم و ده تصنیف نام برد. گرایش او در حوزه تصنیف سازی بیشتر بر شاخص‌های اصلی دوره تیموری استوار است که پیش‌تر برای اولین بار به تفصیل در آلبوم «سرخانه» به آن پرداخته شد. او معتقد است که در اصل این موضوع را دستمایه ذهنی خود قرار داده برای نزدیک شدن به بیان و سلیقه شخصی خود و در حقیقت هرگز زیبایی‌شناسی موسیقاییش را در قبال مباحث نظری نادیده نگرفته و نغمه‌های مرکب را به عنوان شاخص‌ترین اثر منتشر شده خود در این حوزه می‌داند.

مهدی امامی، خواننده آلبوم‌های نغمه‌های مرکب‌، حُزان، بزم دور، برافشان، چهارسو و سرخانه، با تمرکز بر روی موسیقی کلاسیک ایران سعی دارد تا هم در قالب کنسرت‌ها و هم در آثار صوتی‌اش، خط مشی ایده‌مند، با نگاهی دقیق و جستجوگر به موسیقی ایران علی الخصوص موسیقی دستگاهی و موسیقی پیش از دوره قاجار را دنبال کند.

حمید قنبری هم نوازندگی تنبک را از بهمن رجبی آموخته و فارغ التحصیل رشته موسیقی و مدرس دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است. او سابقه همکاری با هنرمندان بزرگی همچون محمدرضا شجریان و حسین علیزاده را در کارنامه دارد و از معدود نوازندگانی است که‌‌ همان اندازه که به اجرای کنسرت و تولید آلبوم می‌پردازد به تالیف و پژوهش نیز پرداخته است که از جمله می‌توان کتاب آموزشی «ضرب آوا» را نام برد. قنبری سرپرست گروه کوبه‌ای «کلون زمان» است که آلبوم «در دام ریتم» او در جشنواره موسیقی فجر در سال ۹۵، نامزد بهترین آلبوم موسیقی بدون کلام بوده و همچنین در فستیوال «جاده ابریشم» کشور چین مورد تقدیر قرار گرفته است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 • اندازه قلم
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت