آخرین وضعیت ساخت باغ-مزار محمدرضا لطفی

 • شنبه, 23 دی 1396 08:59
 • منتشرشده در مقالات
 • خواندن 1283 دفعه
آخرین وضعیت ساخت باغ-مزار محمدرضا لطفی آخرین وضعیت ساخت باغ-مزار محمدرضا لطفی

آخرین وضعیت ساخت باغ-مزار محمدرضا لطفی

بیش از سه‌سال و نیم از درگذشت یکی از تاثیرگذارترین موسیقیدانان معاصر ایران می‌گذرد؛ همواره برای ساخت آرامگاهی درخور محمدرضا لطفی حرف‌هایی مطرح بوده اما این پروژه با فراز و نشیب‌های زیادی همراه شده است.

به گزارش ایسنا، پس از آنکه صدای ساز محمدرضا لطفی (آهنگساز و نوازنده چیره‌دست تار و سه‌تار) برای همیشه خاموش می‌شود،  اعلام می‌کنند او وصیت کرده پیکرش در خاک زادگاهش، گرگان آرام بگیرد.

شورای شهر گرگان سه منطقه را برای مزار او به بازماندگانش پیشنهاد می‌کنند؛ که در میان آن‌ها محله «سبزه‌ مشهد» انتخاب می شود. می‌گویند این محله مورد علاقه لطفی بوده و او در ایام محرم به آنجا می‌رفته است.

یک عضو شورای شهر تهران در مراسم خاکسپاری خالق «ایران ای سرای امید» از احداث مجتمع فرهنگی هنری در این مکان سخن می‌گوید و اظهار می‌کند: او در زمان حیاتش شاگردان زیادی را تربیت کرد و امروز بعد از مرگ ایشان، آرامگاهش مجتمع فرهنگی و هنری خواهد شد و یاد استاد برای همیشه زنده نگه داشته می‌شود.

بنا را بر این می‌گذارند که یک مجتمع فرهنگی شامل «خانه لطفی»، موزه و سالن اجتماعات ساخته شود و طراحی آن به مهدی حجت (معمار و رئیس ایکوموس ایران) سپرده می‌شود که برای اجرایی شدن آن شهرداری باید زمین‌های اطراف مزار لطفی را می‌خرید، ولی یک تکه از این زمین‌ها به وسعت ۵۰۰ مترمربع که براساس طرح، محل احداث ساختمان اصلی بود، وقف شده است.

از آنجایی که این تکه زمین وقف‌شده، غیر قابل انتقال است و اینکه گودبرداری برای ساخت مجتمعی تجاری که به گفته مدیر دفتر احیاء و بهسازی بافت تاریخی گرگان، اداره کل اوقاف و امور خیریه گلستان مجری آن است، ساخت مزار لطفی به مرحله دیگری وارد می‌شود.

در ادامه جمعی از مردم گلستان درپی آغاز این عملیات گودبرداری در ضلع جنوبی مزار محمدرضا لطفی، بیانیه‌ای را منتشر می‌کنند.مکتب‌خانه میرزاعبدالله  نیز در راستای ساخت مجتمع تجاری در کنار باغ‌مزار زنده‌یاد محمدرضا لطفی در گرگان، بیانیه‌ای را صادر و نسبت به این اقدام انتقاد می‌کند.

طبق پیگیری‌های خبرنگار ایسنا در آذرماه سال گذشته، طرح جدیدی در دوفاز برای مزار این نوازنده ارایه می‌شود که طبق مصوبات شورای شهر گرگان، شهرداری به عنوان متولی آن انتخاب می‌شود.

فاز اول به ساخت باغ‌-مزار و آرامگاه اختصاص پیدا می‌کند؛ برای آغاز فاز دوم نیز احتیاج به خرید ۸ تا ۱۰ واحد از ساختمان‌های اطراف است. در مجموع برای اجرای کامل این نقشه به پنج‌هزار متر مربع زمین، احتیاج است.

سنگ مزار لطفی توسط خانواده او و پیش از مراسم چهلم این هنرمند موسیقی گذاشته می‌شود. سال ۱۳۹۴، محوطه این مزار به وسیله شهرداری گلکاری شده و سنگ مزار بالاتر می‌آید.

در ادامه پیگیری‌های ایسنا، اجرای فاز نخست باغ - مزار زنده‌یاد محمدرضا لطفی از اواخر فروردین‌ماه امسال آغاز می‌شود که طراحی نقشه آن برعهده دفتر مهدی حجت - معمار و رئیس ایکوموس ایران - است.

در این برهه برخی نزدیکان لطفی می‌گویند، بخش عمده هزینه‌های اجرای این فاز را شهرداری گرگان تامین می‌کند اما ساخت بخشی از مزار او نیز به خانواده‌اش سپرده می‌شود.

مهدی حجت درباره این طرح می‌گوید: طرح مزار محمدرضا لطفی شامل یک زمین مستطیل‌شکل بزرگ است که پیکر او در مرکز این زمین دفن است. ما دعوت شدیم تا آن تکیه تاریخی را مرمت کنیم، در صحبت‌های‌مان به این نتیجه رسیدیم که این تکیه با محیط اطراف خود معنا پیدا می‌کند و ما نیز متمایل بودیم که طراحی آن فضا با طراحی مقبره مرحوم لطفی ترکیب شود تا بتواند یک معماری مناسب‌تری داشته باشد.

او ادامه می‌دهد: مقبره متواضع و عارفانه در بخش مرکزی اصلی قرار گرفته و بدون سرپوش است و زیر باران گرگان قرار می‌گیرد، اطراف مقبره درختان سرو بلندی هستند که از بیرون دیده می‌شوند و اطراف سروها یک باغ مستطیل‌شکل بزرگ قرار دارد که یک طرف آن دیوار به کوچه است.

این معمار اضافه می‌کند: یک دیوار باغ مجلد است و مردمی که از کوچه عبور می‌کنند، علاوه بر این‌که آستانه ورودی تاریخی مجموعه را می‌بینند، سایه روشن فضا را نیز به چشم می‌بینند که این خود یک دعوت‌کنندگی به فضای داخل دارد.

به گفته حجت، سه ضلع دیگر این باغ، دیوار پهن دارند که در داخل آن‌ها اتفاقاتی می‌افتد؛ در ضلع شرقی یک موزه در طبقه دوم و در طبقه اول یک مکان فرهنگی است. در ضلع شمالی نیز یک چای‌خانه و رستوران قرار دارد و چون در دو طبقه است، می‌توان مقبره را از طبقه بالا دید. در ضلع غربی مقبره یک در خروجی وجود دارد که به سمت یک میدان کوچک ورزشی باز می‌شود. در عین حال، دیواره‌های آن، محل خدمات‌رسانی و باغبانی است.

او تاکید می‌کند: همه‌ی موارد دیده‌شده در طرح مقبره، یک ترکیب از معماری متعلق به شهر گرگان است. در واقع اگر کسی آنجا را ببیند متوجه می‌شود که بیش از ۷۰ درصد توجه به نوع معماری موجود امروز در گرگان در این مقبره به کار گرفته شده است و البته در کنار آن نیز قدری نوآوری وجود دارد که فضا را با شرایط بهره‌برداری روز متناسب می‌کند.

***

حالا طبق آخرین خبرها پس از انتخابات شورای شهر گرگان، تغییرات در شهرداری این شهر و بروز اختلافاتی اجرای این پروژه برای مدتی متوقف می‌شود.

پس از مدتی پیگیری توسط خانواده لطفی و دکتر حسین کتولی (معمار مرمت ابنیه و بافت تاریخی) صحبت از این می‌شود که این طرح باید بار دیگر در جلسه علنی شورای شهر گرگان تصویب شود، اوایل دی‌ماه امسال با تغییر نکردن کلیت طرح، اجرای آن در چند فاز (۳ یا ۴ فاز) تصویب می‌شود.

ادامه ساخت باغ-مزار در اولویت قرار گرفته و آماده‌سازی دیگر بخش‌ها با پایان این فاز؛ انجام می‌شود.

طبق اطلاعاتی که خبرنگار ایسنا کسب کرده، پیشرفت ساخت داخل باغ-مزار به سی درصد می‌رسد و آماده‌سازی فضای سبز آن هنوز به اجرا نرسیده است.

از سویی سردر آرامگاه و دیوارهای جلویی حدود هشتاد درصد ساخته شده‌اند؛ در صورت تکمیل این بخش، سردر آرامگاه با چوب و به شکل سنتی تزیین خواهد شد.

***

محمدرضا لطفی ۱۷ دی‌ماه سال ۱۳۲۵ در شهر گرگان به دنیا آمد. او پنج سال در هنرستان موسیقی به آموختن موسیقی نزد استادانی مانند علی‌اکبر شهنازی و حبیب‌الله صالحی پرداخت. پس از پایان هنرستان، لطفی به دانشکده‌ی موسیقی راه یافت و به تکمیل آموخته‌هایش پرداخت.

راه‌اندازی گروه «شیدا» در سال ۱۳۵۴ از مهم‌ترین فعالیت‌های هنری لطفی بود. او همراه گروه «عارف» به سرپرستی حسین علیزاده، به بازخوانی و اجرای دوباره‌ی آثار گذشتگان پرداخت. او بعدها کانون موسیقی «چاووش» را با همکاری هنرمندانی مانند حسین علیزاده، پرویز مشکاتیان و علی‌اکبر شکارچی راه‌اندازی کرد و در یک فعالیت چشمگیر، آثاری از این گروه به جا ماند که به گفته‌ی بسیاری از اساتید، از بهترین کارهای موسیقی ایران به‌شمار می‌روند.

لطفی پس از انحلال کانون «چاووش» سفرهای زیادی به کشورهای اروپایی داشت. او در ایتالیا، فرانسه و آلمان کنسرت برگزار کرد و در سال ۱۳۶۵ به آمریکا رفت. در آن سال‌ها، علاوه بر برگزاری کنسرت‌های متعدد در سراسر آمریکا، مرکز فرهنگی هنری شیدا را در واشنگتن بنیان گذاشت.

محمدرضا شجریان و شهرام ناظری از خوانندگانی هستند که با محمدرضا لطفی همکاری کرده‌اند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 • اندازه قلم
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت