انتقاد محمدرضا درویشی از توقف پژوهش‌های تحقیقی در حوزه‌ی موسیقی از سال ۱۳۷۶!

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 359

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

انتقاد محمدرضا درویشی از توقف پژوهش‌های تحقیقی در حوزه‌ی موسیقی از سال ۷۶!

موسیقی هنری ایران: درویشی در جشنواره موسیقی کارآوا از توقف پژوهش‌های موسیقی از سال ۷۶ تاکنون، تعطیلی جشنواره نواحی کرمان، عدم حمایت‌ و سرمایه‌گذاری‌ دولت در این حوزه و ورود افراد سودجو انتقاد کرد.

محمدرضا درویشی سخنان خود را این‌گونه آغاز کرد: از استقبال سردی که در مراسم گشایش این جشنواره شاهد آن هستیم بسیار متاسفم و وقتی که مسوولین به چنین موسیقی‌هایی نپردازند، مردم هم کم‌کم آن را فراموش می‌کنند. همان‌طور که گاه می‌بینیم اجرا‌کنندگان این موسیقی در شهرستان‌ها نیز موسیقی خود را فراموش کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدرضا درویشی(آهنگساز و محقق موسیقی محلی) در همایش موسیقی "کار آوا" گفت: برگزاری چنین همایش‌هایی نیاز به سرمایه ها‌ی دولتی دارد و من تاسف می‌خورم برگزاری این نوع همایش‌ها در کشور خوابیده است. از طرفی به هوشنگ جاوید که بعداز سال‌ها به این مناطق پرداخته است، تبریک می‌گویم.

وی با انتقاد صریح از اینکه چرا از سال ۷۶ تحقیق و سرمایه‌گذاری در زمینه‌ی موسیقی تاریخی کشور متوقف شده است، تصریح کرد: عدم حمایت‌های دولتی و سرمایه‌گذاری‌نکردن دولت در این امر به همراه وارد ‌شدن افراد برای سود‌جویی‌های شخصی در این عرصه، باعث شد که چنین همایش‌هایی متوقف شود.

به گفته این محقق، موسیقی مناطق ایران در یک دست‌انداز بزرگ قرار گرفته است و پرداختن به آن نیازمند صبر، حوصله، زمان، پول، برنامه و فکر است.

وی تاکید کرد: موسیقی مناطق ایرانی یکی از متنوع‌ترین موسیقی منطقه است و فارغ از هندوستان هیچ کشوری چنین تنوع موسیقایی ندارد.

این آهنگساز که قطعه ارکسترال" کلیدر" را با استفاده از رمان کلیدر معروف اثر محمود دولت آبادی نوشته است، با اشاره به روند جمع‌آوری موسیقی نواحی ایران گفت: هشت سال پیش از انقلاب اسلامی دفتری در رادیو و تلویزیون تاسیس شد که مسوول آن بانوی موسیقی "فوزیه مجد" بود. او که تازه به ایران بازگشته بود، شروع به جمع‌آوری موسیقی مناطق ایران کرد و توانست موسیقی بخش قابل توجهی از مناطق ایران را جمع‌آوری کند البته تعدادی از آنها توسط موسسه ماهور منتشر و بقیه نیز همچنان در دست انتشار است.

وی افزود: از فوزیه مجد برای جشنواره‌های جشن هنر در شیراز و کنسرت‌های مستقل در سالن‌های کوچک در تهران دعوت می‌شد و این آغازی برای آشنایی مردم با موسیقی روستایی و مناطق ایران به شمار می‌رفت.

درویشی اظهار داشت: آن زمان موسیقی غالبی که مردم گوش می‌دادند؛ کلاسیک غرب بود و جامعه فرهنگی ایران هیچ آشنایی با فرهنگ‌های بزرگ جامعه‌ ایران نداشتند. بعد از انقلاب واحد فوزیه مجد در رادیو تلویزیون منحل شد تا این روزها که با گذشت ۳۵ سال قرار است بخشی از زحمات او منتشر شود.

درویشی گفت: بعد از انقلاب، با دایر‌شدن جشنواره موسیقی فجر بخشی از آن به موسیقی نواحی اختصاص یافت که در آن هم بیشتر اشعار مناسبتی بود و نمونه‌های کلیشه‌ای اجرا می‌شد تا بالاخره این بخش هم تنومند شد تا ۱۰ سال پیش تصمیم گرفته شد که بخش موسیقی نواحی فجر را جدا و به کرمان منتقل کنیم تا به دور از شهر و هیاهو به موضوعات درونی و فرهنگی این موسیقی بپردازیم که جشنواره در کرمان ۶ دوره برگزار شد و مسوولیت ۴ دوره آن با من بود. در آن جشنواره؛ دانشجویان بسیاری شرکت می‌کردند و تا حدودی وزنه‌ بزرگی شده بود که آن هم تعطیل شد.

این پژوهشگر موسیقی افزود: از سال ۱۳۷۰ مرکز موسیقی حوزه هنری با تلاش‌های هوشنگ جاوید جشنواره نینوازان را برگزار کرد که فصل جدیدی در شمار همایش‌های خارج از وزارت ارشاد بود. در سال ۷۱ جشنواره هفت اورنگ، سال ۷۳ جشنواره‌" آیینه و آواز" و سال ۷۶ جشنواره‌ موسیقی‌های حماسی ایران برگزار و بعد دوباره پرداختن به موسیقی مناطق و نواحی ایران متوقف شد.

بیست و دوم مهر هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131