پیرنیاکان: استفاده مستقیم از بودجه دولت در تولید آثار موسیقایی خلاف قانون است

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 618

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پیرنیاکان: استفاده مستقیم از بودجه دولت در تولید آثار موسیقایی خلاف قانون است

موسیقی هنری ایران: سخنگوی خانه موسیقی گفت: به کارگیری امکانات و توان مالی بخش دولتی در تولید محصولات فرهنگی دخالت در انجام امور بخش خصوصی است و این امر خلاف قانون است و تا زمانی که از بودجه دولتی در تولید آثار موسیقایی استفاده شود بخش خصوصی روز به روز ضعیف و کم توان تر خواهد شد.

به گزارش مهر داریوش پیرنیاکان سخنگوی خانه موسیقی ضمن بیان این مطلب، تولید محصولات موسیقایی توسط بخش دولتی را خلاف اصل ۴۴ قانون اساسی عنوان کرد و گفت : بی تردید توان مالی و امکانات اجرایی در بخش دولتی بیش از واحدهای تولید محصولات فرهنگی در بخش خصوصی است و در عین حال طبیعی است که ورود بخش دولتی به این عرصه به لحاظ مالی بخش خصوصی را کنار خواهد زد به همین دلیل تا زمانی که دولت در این امور دخالت کند بخش خصوصی روز به روز ضعیف تر و کم توان تر خواهد شد .

وی در ادامه با اشاره به چگونگی فعالیت بخش دولتی و ایجاد تعامل با بخش خصوصی گفت : وظیفه دولت در قبال هنرمندان مشخص است و از امکانات مالی و اداری که در اختیار دارد به شکل های مختلف در جهت کمک به هنرمند استفاده می کند که این امر بسیار پسندیده و مورد قبول است اما در مواردی به ویژه در دو سال اخیر دیده شده است که بخش دولتی به طور مستقیم وارد عرصه تولید محصولات فرهنگی مانند تهیه آلبوم های موسیقی و برگزاری کنسرت های متعدد شده است که همین تولید به بخش خصوصی ضربه های بسیاری وارد کرده است درحالی که بخش دولتی برای تولید محصولات فرهنگی باید غیر مستقیم عمل کند و یارانه هایی برای تولید این محصولات اختصاص دهند به عنوان مثال هزینه تولید یک آلبوم را به هنرمند پرداخت کند و از سوی دیگر دست هنرمند را برای انتشار این آلبوم باز بگذارد تا خود او تصمیم بگیرد که تولید فرهنگی خود را برای انتشار به دست کدام ناشر بسپارد.

این استاد دانشگاه در ادامه افزود : بحث برگزاری کنسرت هم به همین منوال است بخش دولتی از طریق امکانات اداری و روابط دولتی که دارد باید شرایط برگزاری کنسرت در بخش خصوصی را فراهم کند تا از این طریق هم در تولید محصولات فرهنگی شریک باشد و هم کمک های شایسته ای به بخش خصوصی کنند.

این نوازنده تار در ادامه صحبت های خود تولید آثار موسیقایی در بخش خصوصی را حرکتی هدفمند در جهت ارتقا سطح سلیقه مخاطب دانست و گفت : فعالان در بخش خصوصی با اندیشه های فرهنگی که دارند می توانند با حمایت و پشتوانه مالی بخش دولتی در جهت ارتقا و اشاعه هنر درست عمل کنند در غیراین صورت دخالت بخش دولتی در تولیدات بخش خصوصی توان سرمایه گذاری این بخش را برای تولید آثار جدی و هنری اندک می کند و اگر دامنه این تخلفات در بخش دولتی ادامه پیدا کند هم  بخش خصوصی و هم هنرمند ضربه های جبران ناپذیری خواهند دید.

هفتم دی هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131