خضرایی خبر داد: رساله موسیقی دوران قاجار چاپ می‌شود

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 517

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

خضرایی خبر داد: رساله موسیقی دوران قاجار چاپ می‌شود

موسیقی هنری ایران: بابک خضرایی از چاپ کتاب "کلیات یوسفی" خبر داد و گفت: این کتاب رساله‌ای موسیقی است که از روی یک نخسه خطی در زمان فتحعلی شاه قاجار بازخوانی و ویرایش شده است.

وی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: این رساله از معدود رسالات موسیقی است که در دوران فتحعلی‌شاه قاجار نوشته شده و بر این اساس از نظر تاریخی اهمیت بسیاری دارد.

خضرایی با اشاره به اینکه نسخه خطی این کتاب شخصی بود، اظهارکرد: این نسخه متعلق به مهدی صدری بود که برای بازخوانی و چاپ در اختیارم قرار گرفت.

وی بیان کرد: کلیات یوسفی نشان می‌دهد که سنت نوشتن رسالات موسیقی در آن دوره هم تداوم داشته است.

این نویسنده و مترجم با اشاره به اینکه در این رساله از ۱۲ دستگاه موسیقی نام برده شده، عنوان کرد:  این کتاب و مطالب بیان شده در آن می‌تواند در روشن کردن سیر تحول موسیقی دستگاهی کمک شایانی کند.

"کلیات یوسفی" قرار است از سوی انتشارات فرهنگستان هنر راهی بازار نشر شود.

وی همچنین از ترجمه کتاب احصاء‌الایقاعات فارابی خبر داد و گفت: به همراه این رساله  که با نام "ایقاعات رسالات کهن " ترجمه‌اش کرده‌ام، چند مقاله در شرح این کتاب از "اکهارد نویبائر" و "جرج ساوا" نیز منتشر خواهد شد.

خضرایی با اشاره به اینکه نسخه خطی این کتاب به پیوست منتشر می‌شود، اضافه کرد: این کتاب هم‌اکنون در حال صفحه‌آرایی است.

وی با اشاره به اینکه مطالعه "ایقاعات رسالات کهن "  را از سال ۱۳۸۰ آغاز کرده است و  ترجمه آن همچنان ادامه دارد گفت : تاکنون صدها صفحه مطلب تهیه کرده ام و امیدوارم تا سال آینده این کتاب آماده چاپ شود.

سیزدهم دی ماه هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131