تقی ضرابی: جشنواره موسیقی فجر بیشتر تبلیغاتی است

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 569

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

تقی ضرابی: جشنواره موسیقی فجر بیشتر تبلیغاتی است

موسیقی هنری ایران: ایجاد بخش رقابتی آهنگسازی درجشنواره موسیقی فجر با نگاه محدود صورت گرفته و بیش از اینکه جنبه آموزشی داشته باشد اقدامی تبلیغاتی است.

تقی ضرابی آهنگسازضمن بیان این مطلب در خصوص کم و کیف برگزاری بخش آهنگسازی در بیست و ششمین جشنواره موسیقی فجر به خبرنگار مهر ، گفت : هنرآهنگسازی از بخش های مهم و معتبر هنر موسیقی است و این حرفه همواره مورد توجه مدیران فرهنگی به منظور توسعه فعالیت های موسیقایی بوده است اما تعریف مدیران از این هنر به نوع نگاه و تا اندازه سلیقه آنها بستگی دارد که به اعتقاد من قرار دادن عنوان آهنگسازی تنها در بخش رقابتی مبین این نگاه سلیقه ای است چراکه هنر آهنگسازی آنقدر گسترده است که نیاز به ارائه فراخوان در تمام گروه های سنی از دانشجویان این حرفه تا پیشکسوتان هنر آهنگسازی دارد .

وی در ادامه افزود : ایجاد محدودیت و خط کشی های مدیریتی کلیت کار را تضعیف می کند که به اعتقاد من این نوع خط کشی دو حالت دارد نخست اینکه ستاد برگزاری جشنواره موسیقی فجر پیش بینی کرده که اگر فراخوان گسترده ارائه شود ممکن است از سوی اساتید مورد استقبال قرار نگیرد که وجود این تفکر ضعف است و یا اینکه با دعوت از هنرجویان و در نظرگرفتن رویکرد دانشجویی فقط به بالا بردن سطح کمی جشنواره فکر کرده اند که به اعتقاد من هر دو تفکر مشکل دارد چراکه بحث آهنگسازی بسیار گسترده است و باید سیاستگذاری جشنواره موسیقی فجر به گونه ای باشد که هنرمندان با افتخار در این رویداد فرهنگی حاضر شوند.

این مدرس دانشگاه در ادامه افزود : وجود خط کشی هایی از این دست اینگونه به نظر می رسد که ستاد برگزاری جشنواره ها فقط به منظور برگزاری این جشنواره سراغ هنرمند آمده است و از اعتبار آثار هنری فرد به دنبال کسب اعتبار برای جشنواره هستند این درحالی است که اعتبار آهنگساز با معرفت و مهارت های هنری که دارد همواره وجود دارد و جشنواره ها نیستند که به هنرمند اعتبار می بخشند.

ضرابی در ادامه صحبت های خود با اشاره به رویکرد دانشگاهی ستاد برگزاری این دوره از جشنواره موسیقی فجر گفت : طبق صحبت های انجام شده قرار است رقابت در بخش آهنگسازی بیست و ششمین جشنواره موسیقی فجر با رویکرد دانشگاهی برگزار شود و من با این رویکرد مخالف هستم و معتقدم باید از همه آهنگسازان دعوت می شد تا هم در بخش جنبی و هم در بخش رقابتی شرکت کنند تا طیف وسیعی از آهنگسازان و مخاطبان را به خود اختصاص دهد.

وی در پایان افزود : البته ممکن است ظرفیت برگزاری جشنواره موسیقی فجر در طول یک هفته پاسخگوی انتظارات هنرمندان نباشد اما بحث جشنواره موسیقی فجر آنقدر گسترده است که آهنگسازی جشنواره مستقلی را می طلبد و امیدوارم مسئولان فرهنگی در کنار جشنواره های متعددی که برگزار می کنند یک جشنواره مستقل ویژه این بخش ترتیب دهند.

بیست و دوم دی هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131