محمدرضا درویشی از بی‌توجهی متولیان موسیقی به هنرمندان بومی انتقاد کرد

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 535

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

محمدرضا درویشی از بی‌توجهی متولیان موسیقی به هنرمندان بومی انتقاد کرد

موسیقی هنری ایران: طی این یک هفته دو استاد از اساتید موسیقی محلی ایران در غربت درگذشتند. این موضوع اعتراض محمدرضا درویشی را نسبت به به‌اعتنایی به هنرمندان موسیقی محلی ازسوی متولیان موسیقی کشور به دنبال داشته است. او اعتقاد دارد که؛ گوش کسی بدهکار مشکلات هنرمندان موسیقی محلی نیست.

محمدرضا درویشی(آهنگساز و محقق موسیقی محلی) درباره از دست رفتن علی آبشوری به ایلنا گفت: صدای ساز علی به‌دلیل تغییراتی که روی ساز قوشمه داده‌اند؛ یک صدای منحصربفرد بوده است.

وی افزود: این هنرمند تعداد سوراخ‌های ساز قوشمه را از شش سوراخ به هفت سوراخ افزایش داده بود. همچنین جنس سر ساز را از فلز گرفته بود و به همین دلیل اندازه‌ی این ساز با قوشمه‌های معمولی متفاوت بود و از آنها بزرگتر بود و صدای آن نیز منحصربفرد بود.

درویشی خاطرنشان کرد: این هنرمند به همراه همکارش حسین ببی که دایره می‌زد، بخش مهمی از میراث شمال خراسان را حفظ کرده بودند که با مرگ آنها همه چیز نابود شد.

این آهنگساز با اشاره به اینکه مراسم خاکسپاری این هنرمندان در انزوا و غربت و با حضور چند نفر از دوستان آنها برگزار می‌شود، گفت: در خراسان دو گروه نوازنده باعنوان «بخشی‌ها» و «عاشیق‌ها»‌ وجود دارند؛ که بخشی‌ها دوتار می‌نوازنده و خواننده هستند و عاشیق‌ها نوازنده سازهایی مانند قوشمه، سرنا، دهل و کمانچه هستند.

وی یکی دیگر از خصوصیات مهم عاشیق‌های شمال خراسان را اجرای نمایش طنزآمیر «توره» عنوان کرد و درباره ویژگی‌های این نمایشنامه‌ها گفت: این نمایشنامه‌های طنز اغلب در عروسی‌ها اجرا می‌شد و عاشیق در آن به بالاترین مقام حکومتی مانند ایلخانیان با طنز انتقاد می‌کرد که متاسفانه اینگونه نمایش‌ها به‌دلیل بداهه بودن نمایش‌ها و صحبت‌ها اکنون از بین رفته است.

این محقق افزود:یکی از مهمترین آثار علی آبشوری؛ اثری است باعنوان «موسیقی شمال خراسان» که ۱۵ سال پیش توسط حوزه هنری منتشر شده است و شاید کمترین کار این است که این اثر که هم‌اکنون در بازار وجود ندارد؛ دوباره منتشر شود.

آبشوری به سال ۱۳۱۰ در روستای آبشور از توابع بجنورد خراسان شمالی به دنیا آمد و قشمه‌نوازی را از ده سالگی فراگرفت.

مجموعه فعالیت‌هایی که این نوازنده در زمینه قوشمه انجام داد، سبب بهتر شناخته شدن این ساز خطه موسیقی خراسانی و موسیقی نواحی ایران شد. وی از شرکت‌کنندگان در جشنواره جهانی نی‌نوازان و همچنین ادوار پیشین جشنوار موسیقی فجر بوده است.

از مرحوم علی آبشوری ایزانلو(علیخان یزدانی) آثاری نیز برجای مانده که از آن‌جمله، قوشمه‌نوازی در آلبوم موسیقی شب، سکوت، کویر به آهنگ‌سازی کیهان کلهر است.

پیکر این نوازنده‌ی برجسته موسیقی نواحی، امروز(چهارشنبه؛ ۲۹ دی) در شهرستان بجنورد استان خراسان شمالی تشییع و به خاک سپرده می‌شود.

سی دی ماه هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131