گلایه‌های فرزند حاج قربان سلیمانی: مسوولان وعده دادند و عمل نکردند

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 537

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

گلایه‌های فرزند حاج قربان سلیمانی: مسوولان وعده دادند و عمل نکردند

موسیقی هنری ایران: فرزند زنده‌یاد حاج قربان سلیمانی از عدم توجه مسوولان فرهنگی برای ساخت مقبره پدرش و انتشار آثارش گله‌مند است.

علیرضا سلیمانی که پیش از این در بسیاری از اجراها در کنار پدرش بر روی صحنه دوتار نوازی می‌کرد،همزمان با سومین سالگرد خاموشی حاج قربان ـ استاد دو تار نواز ایران ـ به خبرنگار ایسنا گفت: از زمانی که حاجی فوت کرد، دیگر مسوولان توجهی به او و جایگاهش در موسیقی نکردند.

او اضافه کرد: در زمان فوت پدر از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر نهادهای مرتبط، مسوولان آمدند و از آنجا که او را سفیر فرهنگی کشور می‌دانستند، وعده‌های بسیاری دادند که یکی از آنها مربوط به ساخت مقبره‌ای برای پدر می‌شد.

سلیمانی با اظهار تاسف از عدم تحقق این وعده‌ها طی سه سال گذشته، یادآور شد:احساس کردیم برای ساختن مقبره بهتر است ایشان را در جای عمومی دفن نکنیم ،به همین دلیل هم یکی از باغ‌های انگورمان را به عنوان آرامگاه هنرمندان در شهر قوچان وقف کردیم و حاجی را همان جا دفن کردند، اما با گذشت سه سال از مرگ او هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده و کسی برای پیگیری این امر تماسی نگرفته است.

فرزند زنده‌یاد حاج قربان سلیمانی تصریح کرد: ما باغ خانوادگی‌مان را برای فرهنگ و هنر وقف کردیم، اما امروز شرمنده‌ی مردم هستیم که هیچ اتفاقی در این رابطه نیفتاده است.

او هم‌چنین درباره‌ی انتشار آثاری از این هنرمند در سه سال گذشته توضیح داد: تا به حال هیچ کاری در این زمینه انجام نشده و کسی تقاضایی برای انتشار مجموعه آثار ایشان نداشته است.

به گزارش ایسنا، «حاج قربان سلیمانی» یکی از آخرین بازماندگان بخشی‌گری، همان‌ها که تنها بخشی کامل از نسل‌ها عاشقی و عاشق‌پیشگی خراسان بزرگ می‌خوانندش و یکی از گنجینه‌های ملی ایران بود،اول بهمن سال ۸۶، در خانه‌اش در یکی از روستاهای قوچان به خاموشی ابدی پیوست و همان‌جا به‌خاک سرد گورستان سپرده شد.

چهارم بهمن هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131