شهرام ناظری: شاهنامه و لحن‌های حماسی از موسیقی سنتی خارج شده است

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 643

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شهرام ناظری: شاهنامه و لحن‌های حماسی از موسیقی سنتی خارج شده است

موسیقی هنری ایران: شهرام ناظری وضعیت موسیقی را فاجعه بار خواند و گفت، طی ۱۰۰ سال اخیر به دلایل سیاسی و اجتماعی، دیدگاه تغزلی بر موسیقی سنتی حکمفرما بوده است.

به گزارش ایسنا، شهرام ناظری که این روزها در حال برگزاری کنسرت موسیقی شاهنامه فردوسی در اصفهان است، در جمع خبرنگاران با اشاره به این که هنر و به ویژه موسیقی براساس هیچ معیار درست اجتماعی و هنری حرکت نمی‌کند و همه چیز رها شده است، اظهار داشت: اگر اثر خوبی ساخته می‌شود، نتیجه همت شخصی افراد است.

وی با بیان این که در تمام کشورها برای موسیقی‌های هنری به عنوان یک نیاز اجتماعی برنامه‌ریزی می‌شود، افزود: در بخش آموزش مطلقا فعالیتی صورت نگرفته است. هر گروهی بی‌رویه آموزش می‌دهد و به همین دلیل، مشکلات زیادی برای هنرجویان موسیقی به وجود آمده است.

ناظری با اشاره به این که اصفهان به دلایل تاریخی یکی از ارکان موسیقی کشور بوده است، بیان کرد: هنوز هم وجود اساتیدی چون کسایی، شاه زیدی، ساسان سپنتا و شهناز می‌تواند انگیزه کافی برای یک حرکت بزرگ هنری ایجاد کند.

وی با بیان این که طی ۱۰۰ سال اخیر شاهنامه توسط خوانندگان موسیقی خوانده نشده و به دلایل سیاسی و اجتماعی، طی این مدت، دیدگاه تغزلی بر موسیقی سنتی حکمفرما بوده است، اضافه کرد: از چهار سال پیش اجرای شاهنامه را از کشور امریکا آغاز کرده‌ام.

این خواننده برجسته با اشاره به این که ایران فرهنگی غنی و هر منطقه موسیقی خاص خود را دارد، خاطرنشان کرد: از این قابلیت‌ها هیچ بهره‌برداری نمی‌شود و اهل هنر از این موضوع رنج می‌برند.

وی با بیان این که برخی از گوشه‌های بسیار کهن موسیقی سنتی به نام شاهنامه است، اما به طور کلی شاهنامه و لحن‌های حماسی از موسیقی سنتی خارج شده است، ادامه داد: اجرای شاهنامه با موسیقی سنتی نیاز به لحن حماسی دارد و موسیقی مقامی می‌تواند در این زمینه کمک کننده باشد.

ناظری با اشاره به این که موسیقی انتخاب شده برای کنسرت اصفهان ۹۰درصد مقامی است و در آن از سازهای تنبور،دیوان و بربط استفاده می شود، گفت: نوع دیگری از اجرای شاهنامه با ارکستر سمفنونیک را در کشورهای دیگر اجرا کرده‌ام.

وی با بیان این که در چهار سال گذشته در بسیاری از کشورهای جهان به اجرای شاهنامه پرداخته و این اولین بار است که به اجرای این آثار در ایران می‌پردازد، افزود: هنرمند فقط مهارت ندارد، بلکه باید فرهنگ هنری لازم را برای چگونگی استفاده از مهارت خود داشته باشد.

این استاد آواز با اشاره به این که فردوسی زبان فارسی را از زیر آوار عرب بیرون کشید، اظهار داشت: مدت‌ها بود تصمیم داشتم در زمینه شاهنامه کار کنم و مثل همیشه با وجود امکانات بسیار ضعیف و بدون هیچ حمایتی این کار را انجام دادم.

وی بیان داشت: آهنگساز قطعات کنسرت از موسیقی مقامی کرد بهره زیادی برده است.

بیست و یکم اسفند هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131