همایون خرم: نوازندگان بزرگ سنتور شاگرد پایور بودند

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 542

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

همایون خرم: نوازندگان بزرگ سنتور شاگرد پایور بودند

همایون خرم گفت: وقت‌شناسی استاد پایور موجب شده است سرنوشت‌ ساز سنتور در دست وی و شاگردانش قرار گیرد.به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، همایون خرم آهنگساز در مراسم یادمان استاد فرامز پایور که شب گذشته در تالار وحدت برگزار شد، اظهار داشت: در جنگ جهانی دوم که ایران توسط نیروی متفقین اشغال شده بود، عشق به میهن به مسئله عمومی تبدیل شده بود، آهنگساز و هنرمند اصیل ایرانی با همکاری شاعر برجسته کشور آهنگ «‌ای ایران» را ساختند.
وی ادامه داد: هنرمند زمانی دست به خلق آثار جاودانه مانند «ای ایران» می‌زند که به هنر خود ارزش و اهمیت داده و یکسره در خدمت هنرش قرار گیرد.
خرم گفت: چنین هنرمندی به مرحله عشق رسیده است و زمان را فتح می‌کند و به گفته ابوالحسن خان صبا به معرفت دست پیدا می‌کند.
وی با اشاره به اینکه هنرمند نسبت به درد و رنج مردم سرزمین خود بی‌تفاوت نیست، گفت: چنین هنرمندی قادر است درد و رنج پدر و مادری که عزیزان خود را در زلزله از دست داده است به تصویر بکشد.
خرم با طرح این پرسش که چه هنری قادر است مانند موسیقی هیجان و حماسه در مردم ایجاد کند؟، افزود: موسیقی‌دان است که می‌تواند حس باران را به مردم منتقل کند و زیبایی باران را به تصویر بکشد.

* استاد، استاد تربیت می‌کند

وی گفت: استادی مانند ابوالحسن صبا شاگرد بزرگی مانند فرامز پایور تربیت می‌کند و هنرمندی که خود به کمال نرسیده است به طور مسلم نمی‌تواند برای مملکت مفید باشد.
خرم ادامه داد: اگر هنرمند در اجتماع مورد حمایت همه جانبه قرار گیرد هنرش رشد و تعالی می‌یابد و می‌تواند موجب پیشرفت، توسعه و سربلندی مملکت شود.
وی گفت: من با فرامز پایور در سال ۱۳۳۵ آشنا شدم .زمانی که هر دو در رادیو برنامه اجرا می‌کردیم؛ شنیدم معلم جوان و بسیار جدی دیگری در رادیو برنامه اجرا می‌کند که نامش فرامرز پایور است.
وی سپس به ذکر خاطره‌ای از پایور اشاره کرد و افزود: یکی از شاگردهای پایور تعریف می‌کرد روزی برای تفرج و قدم زدن به خیابان رفت که استاد را دید. استاد از شاگردان می‌پرسد چرا به خیابان آمده است؟ شاگرد پاسخ می‌دهد به قصد تفرج آمده که استاد با عتاب به شاگرد می‌گوید: زود به خانه برگرد و چهار مضرابی که درس گرفتی تمرین کن! شاگرد حرف استاد را گوش می‌کند و به سمت خانه روانه می‌شود و استاد فریاد می‌زند! اینطوری؟ و شاگرد از ترس شروع به دویدن می‌کند.
خرم در خاتمه خاطرنشان کرد: اگر وقت‌شناسی و جدیت فرامرز پایور نبود در حال حاضر سرنوشت ساز سنتور در دست شاگردان استاد نبود. از اقدامات دیگر استاد تحقیق او بود از جمله این که نزد عبدالله خان دوامی رفت و تصنیفی که دوامی به خاطر داشتند را نت برداشت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131