هوشنگ جاوید: سرچشمه موسیقی اصالت و درون جامعه است

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 652

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

هوشنگ جاوید: سرچشمه موسیقی اصالت و درون جامعه است

موسیقی هنری ایران: «هوشنگ جاوید» پژوهشگرعرصه موسیقی گفت: هفت‌سین، ۱۳ بدر و چهارشنبه‌سوری، زاده قرون جدید است و جزءمیراث کهن ما نیست.

به گزارش خبرنگارموسیقی فارس، آلبوم موسیقی «نوروز و بهار ایرانی» که گرد‌آوری آن به عهدههوشنگ جاوید از پژوهشگران موسیقی نواحی ایران است، با حضور محمد سریر عضو هیئتمدیره خانه موسیقی، بهروز وجدانی پژوهشگر، رضا مهدوی مدیر مرکز موسیقی حوزه هنریبه همراه پژوهشگران و محققان عرصه موسیقی کشور صبح امروز در تالار مهر حوزه هنریبرگزار شد.

 

* هسته اصلی هویت فرهنگی ماروز به روز از بین می‌رود

 

محمد سریر دراین مراسم اظهار داشت: هسته اصلی هویت فرهنگی ما روز به روز از بین می‌رود،تولید این‌گونه آثار باعث می‌شود تا نسل‌های بعدی دست‌مایه‌ای برایفراگیری دانش و یادگیری در حوزه موسیقی داشته باشند.

وی با اشاره به اینکهاین ماندگاری فرهنگ موسیقی در گذشته به صورت شفاهی بوده است، یادآور شد: این‌گونهآثار در گذشته به صورت شفاهی ثبت می‌شدند و برخی از آن‌ها به این دلیل حذف شده‌اند،اما امروزه با تلاش برخی از پژوهشگران و محققان این فرهنگ غنی به ثبت می‌رسد و جمع‌‌آوریمی‌شود که بسیار حائز اهمیت است و نشر آن‌ها باعث ماندگاری این حوزه از هنر می‌شود.

* قدر اساتید پیشکسوت رابدانیم

 

عضو هیئت مدیره خانهموسیقی با بیان اینکه کار پژوهشی «هوشنگ جاوید» جای تقدیر بسیار دارد، گفت: اکنونقدر این گونه اساتید را نمی‌دانیم و بعد از ارائه آثار آن‌ها در آینده به وجودشانپی می‌بریم.

وی با تشریح نوروز وفصل بهار گفت: فصل بهار نوید نواندیشی است و این بسیار اهمیت دارد که در عرصهموسیقی نگاه خلاقیت به آن می‌شود و این باور کهنی بوده است که امروز توانسته‌ است حقانیتخودش را ثابت کند. به اعتقاد من ایرانی در هر کجا باشد در ایام نوروز فکر می‌کندکه در سرزمین خودش ساکن است و این همبستگی ملی همیشه وجود دارد.

 

* سرچشمه موسیقی اصالت و درونجامعه است

 

وی با تشریح آثارجاوید گفت: منابع این آلبوم از توده مردم و درون جامعه برخواسته است و ماندگارخواهد شد. سرچشمه موسیقی اصالت آن است و جوشیدن آن باعث می‌شود تا قطعات زیادی دراین باره ساخته شده و ماندگار شود.

وی با بیان اینکه درحوزه موسیقی دارای «غم شیرین» هستیم، گفت: اصطلاح موسیقی شاد خیلی وقت است کهارائه شده است که امری درونی است و باید بگویم که ما دارای غم شیرین هم هستیم، چراکه زمانی مادری که فرزندش را ببیند یادآور بسیاری از گذشته‌ است.

* کشور ترکیه دارای سه دایره‌المعارفدرباره نوروز است

 

بهروز وجدانی درادامه این نشست اظهار داشت: پرونده نوروز ایران در سال ۸۳ به یونسکو فرستاده شد و جای بسی انتقاد است که باید گفت چرا کشورترکیه دارای سه دایره‌المعارف درباره نوروز است اما ما این اقدام مهمفرهنگی را به کندی انجام می‌دهیم.

وی با بیان اینکهکنوانسیونی در خصوص نوروز در یونسکو به وجود ‌آمده است، اظهار داشت: سازمان میراثفرهنگی کشور دو سمینار بین‌المللی در تهران و ارگ بم تشکیل داد که نتایج آن بهسازمان یونسکو برای ثبت نوروز منجر شد و توانستیم با همکاری کشورهای هند، پاکستان،افغانستان، قرقیزستان و تاجیکستان نوروز را بیشتر به جهانیان معرفی کنیم.

هوشنگ جاوید در ادامهگفت: هدف من از ارائه این آلبوم عشق و ارادتی بود که به مدت ۲۷ سال بهفرهنگ غنی کشورم انجام دادم، بر حسب نیاز زندگی پول اثرم را گرفتم.

 

* هفت‌سین، ۱۳ بدر و چهارشنبه‌سوری،زاده قرون جدید است و جزء میراث کهن ما نیست

 

وی با انتقاد از برخیرسوم نوروز تصریح کرد: بحث نوروز پس از اسلام قوت بیشتری به خود گرفت و در دوره‌هایاشکانیان و هخامنشی شاهد برگزاری رسومات خاص این ایام بودیم اما باید گفت که هفت‌سین،۱۳ بدر و چهارشنبه‌سوری، زاده قرون جدید است و جزء میراث کهن ما نیست.

 

* زرتشت هیچ زمانی را نحس ندانستهاست

 

وی یادآور شد: درتفکر اعراب این موضوع برای ما به وجود آمده است و به گفته زرتشت هیچ زمانی را نحسندانسته است و ایرانی‌ها با استفاده از فرهنگ اروپایی که در سده اخیر اتفاق افتادهاست، ایی کلمات و واژه‌‌ها را وارد فرهنگ کرده‌اند و اعتقاد من بر این است که اینامر در فرهنگ ما سند ندارد و زرتشت هیچ ساعتی از ساعت‌های خداوند را نحس توصیفنکرده است.

این محقق و پژوهش‌گرکشورمان تصریح کرد: جشن سده برایمان مهم بوده و در این گونه مراسم‌ها لباس‌هایکهنه که قابل استفاده نبوده است آتش روشن می‌کردند و این آتش را با استفاده از چوب‌هایغیرمفید شعله‌ور می‌کردند این رسومی که در سده اخیر به وجود آمده است حاصل حرکاتجدید قرن است.

* امروزه از نتایج پژوهش‌ها بی‌تفاوت عبورمی‌شود

 

وی با تقدیر ازاساتیدی همچون جلیل شیرازی، محمد‌تقی مسعودیه، روح‌الامینی و فریدون جنیدی گفت: درسال ۷۰ نخستین جشنواره خودم را در حوزه هنری برگزار کرده‌ام و پس از ۱۰ سال دوریاز این گونه جشنواره‌ها با پرداختن به کارهای تحقیقاتی به دنبال موسیقی آئینی رفته‌امو شاخه‌های مختلف آن را مورد پژوهش قرار داده‌ام و ۱۲ شاخه آئینی، حماسی برای آنتوصیف کردم که امروزه بی‌تفاوت از آن عبور می‌شود.

 

* استقلال موسیقی ایران از بینرفت

 

وی با انتقاد از برخیاز اقدامات متولیان فرهنگی گفت: مسئولین فرهنگی به فرهنگ غنی کشورمان بی‌توجهی می‌کنند،استقلال موسیقی ایران از بین رفته است. معتقدم استقلال موسیقی ایران زیر سؤال است،چرا که کلیه آداب و رسوم نوروز را به فراموشی سپردیم.

جاوید خاطر نشان کرد:فیلم نوروزانه با هزینه ۳۰۰ هزار تومان با همکاری آی‌فیلم و به مدت ۳ ماه ساختم وزمانی که برای تحویل آن به سازمان فرهنگ و ارتباطات رفتم فیلم را مورد توجه خودقرار نداده و به من تحویل دادند.

 

* مهم‌ترین آداب نوروزی بهفراموشی سپرده شده است

 

وی با بیان اینکهآداب و رسوم زیادی در فرهنگ نوروزی مورد غفلت قرار گرفته است، گفت: جشن مردگان جشنسده، لالایی نوروزی و سمنو پختن، از مهم‌ترین آداب نوروزی است که به فراموشی سپردهشده است.

دوم اردیبهشت نود ویک

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131