توضیحی در مورد مطلب ساخت سرود ای ایران

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in مقالات بازدید: 303

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

توضیحی در مورد مطلب ساخت سرود ای ایران

دوستی با توجه به خاطرات زنده یاد نواب صفا، از قول حسین گل گلاب در مورد چگونگی ساخته شدن سرود ای ایران مطلبی نوشتند که با توجه به مهم بودن موضوع، لازم دیدم توضیحی در این باره بنویسم.

خبر چنین بود:

(نواب صفا)از او پرسیدم که این سرود را چرا و در چه زمانی با همکاری خالقی خلق کردید؟ گل گلاب مطالبی گفت که برای نقل آن از حافظه ام مدد می گیرم... (ادامه مطلب)

و اما آنچه خالقی گفت:

روزی، پدر با یکی از موسیقی دانان آن زمان (یک)، در مورد حالات و چگونگی تاثیرات حسی دستگاه ها و آوازها صحبت می کرد. صحبت به آنجا کشیده شد که دوست پدر گفت، هر کدام از آوازها و دستگاه ها حالات بخصوص خود را دارند و اگر آن ها رعایت نشود، آهنگ ساخته شده حس خوبی نخواهد داشت. پدرم گفت، من چنین اعتقادی ندارم. مثلا می شود در آواز دشتی آهنگی حماسی ساخت. پس از آن پدر چند روزی بر روی چند ملودی کار کردند و بالاخره قطعه ای در آواز دشتی ساختند. با حسین گل گلاب تماس گرفتند ملودی را بردند و گفتند شعری ملی میهنی و درعین حال حماسی برای این ملودی بگوید. حسین گل گلاب هم شعری با مضمون ملی میهنی و درباره ایران گفتند. یک روز هم آن را برای همان دوستش اجرا کرد.

این سرود ای ایران نام داشت و با این که در آواز دشتی ساخته شده، ولی حالتی حماسی دارد.

برگرفته از گفت و گوی گلنوش خالقی با سایت موسیقی هنری ایران، (گفت و گوی منتشر نشده)

(یک). بنا به دلایلی نام آن موسیقی دان گفته نشده است.

پنجم دی ماه هشتاد و چهار

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131