نگاهی به باله فندق شکن اثر چایکوفسکی

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in مقالات بازدید: 2567

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

نگاهی به باله فندق شکن اثر چایکوفسکی

اختصاصی موسیقی هنری ایران: شاید بسیاری از ما داستان زندگی نابغه بزرگ دنیای علم "آلبرت انیشتین" و اصرار روسای مدرسه به ترک تحصیل او را شنیده باشیم؛ اما شنیدن داستان زندگی یکی از بزرگان دنیای موسیقی که او نیز چنین وضعیت مشابهی را تجربه کرده است خالی از لطف نیست.

پیوتر ایلیچ چایکوفسکی در سال ۱۸۴۰ در در شهر وتکینسک روسیه در خانواده ای سه نفره به دنیا آمد که بعدها تعداد اعضای خانواده به هشت نفر افزایش یافت. پدرش "ایلیا چایکوفسکی" مهندس معدن بود و او در سن شش سالگی به زبان های فرانسه و آلمانی آشنایی کامل داشت و حتی در هفت سالگی اشعاری به زبان فرانسه می سرود. در همین دوران بود که آموختن پیانو را نزد "رودلف کاندینگر" آغاز کرد. کاندینگر بیش از هر کسی اصرار داشت که پیوتر را از انتخاب موسیقی به عنوان شغل منصرف کند؛ اما سرنوشت به گونه ای دیگر به او روی نمایان کرد و دست تقدیر مانع از شناساندن این موسیقیدان بزرگ به دنیای موسیقی نشد. او  در سال ۱۸۵۰ در کلاس های مدرسه حقوق سن پترزبورگ حضور یافت و پس از فارغ التحصیلی در سال ۱۸۵۹ بعنوان کارمند دفتری در وزارت دادگستری مشغول به کار شد در حالی که آموزش های موسیقی خود را نیز تحت نظر "نیکلای زارمبا" ادامه داد، تا با افتتاح کنسرواتوار موسیقی سن پترزبورگ در سال ۱۸۶۲، در آنجا نام نویسی کرد. استعداد و اشتیاق فوق العاده او از چشمان مدیر کنسرواتوار "آنتوان روبن اشتاین" به دور نماند و او را به شرکت در تمامی کلاس های هنرستان و حتی رهبری ارکستر تشویق کرد، اگر چه او هرگز نتوانست وحشت روبرو شدن با ارکستر را به عنوان رهبر از خود دور کند. پیوتر جوان در سال ۱۸۶۳ از وزارت دادگستری استعفا کرد تا بصورت تمام وقت زندگی خود را وقف موسیقی کند. او در سال ۱۸۶۶ از کنسرواتوار موسیقی فارغ التحصیل شد و برای تدریس به کنسرواتوار موسیقی مسکو رفت و در آنجا تدریس تئوری موسیقی و هارمونی را به عهده گرفت. در آنجا بود که بطور حرفه ای آهنگسازی را آغاز کرد و در اولین سال اقامت در مسکو اپرای "وی ودا" (voyvoda) را ساخت. بین سال های ۱۸۶۸ تا ۱۸۷۵ ساخت سمفونی های ۲ و ۳ و ۴ و اورتور رومئو و ژولیت را به اتمام رساند و در سالهای ۱۸۷۶ باله "دریاچه قو" و ۱۸۹۰ باله "زیبای خفته" را ساخت و پس از بازگشت از یک سفر یک ساله  به آمریکا - به دعوت "والتر دامروش" موسس و رهبر ارکستر سمفونیک نیویورک- در سال ۱۸۹۲ باله "فندق شکن" را تصنیف کرد. چایکفسکی در سال ۱۸۹۳ موفق به اخذ دکترای افتخاری موسیقی از دانشگاه کمبریج شد و در همان سال نوشتن سمفونی ۶ خود را -که به اعتقاد وی بهترین اثر او بوده است- به اتمام رساند و  چند روز بعد بر اثر بیماری وبا درگذشت.

باله فندق شکن (اپوس ۷۱) در دو پرده و سه تابلو، سومین و آخرین باله چایکوفسکی، مانند دو باله دیگر او با تنظیم ماریوس پپتا (۱۸۱۸-۱۹۱۰) -بنیانگذار مکتب رقص کلاسیک روسیه و سرپرست باله تئاتر سلطنتی سن پترزبورگ– به صحنه آمد که این باله به دلیل ابداعات خاص موسیقی چایکوفسکی، جذاب تر از دو باله قبلی به نظر می رسد. موضوع باله "فندق شکن" از داستانی رویا گونه به نام "فندق شکن و شاه موشان" اثر "هوفمن" اقتباس شده است و به اعتقاد "الکساندر دوما" پدر قسمت هایی از تابلو اول این باله از زیباترین آثار چایکوفسکی برای ارکستر است. این سوئیت از چندین بخش ساخته شده است: مقدمه؛ رقص ها (مارش، رقص پری نبات، رقص روسی، رقص عربی، رقص چینی و رقص فلوت ها) و والس "گل ها". مقدمه این باله فضایی مسحور کننده دارد که در آن سازهای زهی باس نقشی را بر عهده ندارند. رقص چینی دلفریب و باریک اندیش است و رقص عربی احساسی بسیار زیبا و موقرانه دارد. رقص فلوت ها یکی از زیبا ترین بخش های این سوئیت است که دو فلوت یک دوئت شیرین را به نمایش می گذارند، در حالی که گروه زهی ها در محدوده صوتی پایین خود آنها را همراهی می کنند و در بخش میانی که فضایی محزون حاکم است، گروه بادی های برنجی خود نمایی می کنند که بوسیله زهی ها تقویت شده و بزودی در طنین دلنشین تم اصلی حل می شود. رقص پری نبات از مسحور کننده ترین قطعات این مجموعه در گام لا ماژور نوشته شده که استفاده زیرکانه از چلستا به آن فضایی رویا گونه و سحر انگیز بخشیده است. و در نهایت والس "گل ها" که بزم و جشن و سرور را به نمایش می گذارد پایان بخش این باله زیبا و دلفریب است.

نوشته: احمد رضا قنبری

بیست و یکم فروردین هشتاد و هشت

دیدگاه‌ها   

0 #2 موسیقی هنری ایران 1398-02-13 08:12
به نقل از پریش:
ممنون از به اشتراک گذاشتن چنین مطالب نفیس و با ارزشی. خواندنش برایم بسیار لذت بخش بود


سپاس از شما
نقل قول کردن
0 #1 پریش 1397-01-20 09:22
ممنون از به اشتراک گذاشتن چنین مطالب نفیس و با ارزشی. خواندنش برایم بسیار لذت بخش بود
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131