گزارشی از آخرین تمرین گروه «آوازی تهران» پیش از سفر به کره جنوبی

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in مقالات بازدید: 306

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

گزارشی از آخرین تمرین گروه «آوازی تهران» پیش از سفر به کره جنوبی

واحد مرکزی خبر، ایسنا: آخرین جلسه از تمرین گروه «آوازی تهران» برای حضور در دومین مسابقات آسیایی کُر در کره جنوبی با حضور معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیر کل دفتر موسیقی و مدیر انجمن موسیقی برگزار شد. صبح امروز - نهم تیر ماه - آخرین جلسه تمرین گروه «آوازی تهران» در حضور محمد حسین ایمانی‌خوشخو ،محمدعلی خبری و بابک رضایی در تالار وحدت برگزار شد. معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان تمرینات این گروه عنوان کرد:ما طی سال‌ها شاهد توانمندی‌های جوانانمان در بخش‌های علمی و تحقیقاتی بودیم، اما خوشبختانه هم‌اکنون در حال گام برداشتن به سوی برداشت توانایی‌های این هنرمندان جوان هستیم. ایمانی تصریح کرد: یکی دو سال پیش که با گروه «آوازی تهران» آشنا شدم، احساس کردم که آنها ظرفیت بالایی برای بین‌المللی شدن را دارند به همین دلیل تلاش کردیم تا زمینه‌های لازم را جهت حضور آنها در عرصه‌های بین‌المللی فراهم کنیم.

او با اشاره به حضور موفق موسیقی ایران در عرصه‌های جهانی تصریح کرد: هنرمندان بسیاری در دیگر کشورها اجراهای موفق دارند، ولی این اجرا در جشنواره‌ای جهانی می‌تواند تمام نگاه‌ها را به موسیقی ما جلب کند، زیرا با موفقیتی که شما کسب خواهید کرد در داخل هم می‌توانیم محکم‌تر از هنر کشور و /// لزوم ارتقا جایگاه هنر دفاع کنیم. ایمانی با مقایسه جایگاه هنر در کنار ورزش در عرصه‌های بین‌المللی،گفت: سابقه ما در هنر بیشتر از ورزش است، اما از آنجا که در داخل کشور نگاه به ورزش بیشتر از هنر است، لذا این شاخه توانسته در عرصه بین‌المللی خودش را بیشتر نشان بدهد، اما هنر ما از این ظرفیت کمتر و یا شاید اصلا استفاده نکرده است. او اضافه کرد: حضور در جشنواره‌های بین‌المللی می‌تواند ما را در هنر بیشتر از آنچه که هست برای سرمایه‌گذاری ترغیب کند، چرا که بازدهی آن برای کشور ما بیش از بخش‌های دیگر خواهد بود و گروهی همچون گروه «آوازی تهران» که به صورت خودجوش شکل گرفته، امسال با کسب رتبه اول در جشنواره موسیقی فجر توانست راهی برای اجرا در سطح بین‌المللی کسب کند و در واقع تلاش و پیگری گروه به نتیجه رسید و یقین دارم شما در آنجا با موفقیت کار را دنبال و با دست پر برخواهید گشت. معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی متذکر شد: همه چشم‌ها بسوی شماست و همدلی اعضای گروه در آنجا می‌تواند بسیار مهم باشد، چرا که به‌عنوان نماینده ایران با آن پشتوانه غنی فرهنگی - هنری و به‌عنوان گروهی که اولین گام را در این عرصه برمی‌دارید، موفقیت شما راه را برای دیگر گروه‌ها نیز فراهم خواهد کرد. ایمانی تصریح کرد: موسیقی ایران برای سالها مسیر خود را طی کرده است، اما در چند سال اخیر توجه به گروه‌های جوان بیشتر شده که اگر مورد توجه قرار گیرند می‌توانند مسیر موسیقی ما را ادامه دهند و من امیدورام که مسیر موسیقی ما با همین وضعیت طی شود و سال خوبی در قالب اجراها و تولیدات موسیقی پیش روی ما قرار بگیرد. در این میان جایگاه ویژه‌ای برای گروه‌های جوان مثل گروه «آوازی تهران» قائل هستیم.

او در پایان عنوان کرد:اولین اقدام معاونت هنری ارشاد در این سال تشکیل گروه‌های جوان و سپس حمایت از آنها در عرصه بین‌المللی است. ما قصد داریم متناسب با ویژگی‌های هر جشنواره گروه‌هایی را معرفی کنیم که حضور داخلی در جشنواره موسیقی فجر و کسب رتبه در این جشنواره می‌تواند عاملی برای حمایت در زمینه‌های مختلف باشد. به گزارش ایسنا، این گروه در سه بخش از دومین دوره‌ی مسابقات آسیایی کر و اولین دوره بین‌المللی کر در کشور کره جنوبی حضور پیدا می‌کند و به گفته‌ی میلاد عمرانلو که سرپرستی گروه و رهبری آن را برعهده دارد ، در بخش فولکوریک قرار است دو قطعه «ساری گلین» و «زرد ملیجک» ، در بخش مسابقه رقابتی چهار قطعه «اورتور آرایشگر شهر سویل» ، «کارناوال» ، «پرواز زنبور عسل» و «رقص شمشیر» را اجرا کنند، اما اجراهای گروه در بخش جنبی این جشنواره بستگی به مدت زمان گروه دارد. عمرانلو درباره انتخاب این قطعات برای اجرا در کره جنوبی گفت: تلاش کردیم تا در هر بخش قطعاتی را انتخاب کنیم که با استقبال بیشتری در اجراهای داخلی همراه بودند و بازتاب خوبی داشته‌اند. به گزارش ایسنا، این گروه ۱۶ نفره که در سال ۸۴ به سرپرستی عمرانلو کار خود را آغاز کرده است، علاوه بر توجه به موسیقی آوازی و اجرای قطعات ارکسترال، ایده‌های جدیدی با خود دارد.

در اجراهای این گروه که در جشنواره سال گذشته موسیقی فجر نیز در بخش کرال برگزیده شد، هریک از خوانندگان در نقش سازهای مختلف ظاهر می‌شوند و افه‌های صوتی را تولید می‌کنند که این نکته باعث متفاوت و جدید بودن این اجرا برای تماشاگران می‌شود. گفتنی است؛ گروه آوازی تهران مرداد ماه سال جاری نیز کنسرت دیگری در تالار وحدت خواهد داشت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131