میراث دار گذشتگانمان باشیم

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in مقالات بازدید: 408

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

میراث دار گذشتگانمان باشیم

می خواستم آهنگ "جوانی" اثر قوامی را بگذارم که یکباره دیدم مثل آدمی که آتش گرفته پرید و گفت: بی خیال یک موسیقی پاپ بگذار حالی ببریم.

گفتم: مگر این اثر را گوش دادی.

گفت: نه اما حال و حوصله موسیقی سنتی ندارم.

به راستی موسیقی سنتی و پاپ چیست؟

پاپ از لغت Popular به معنای عمومی گرفته شده است و موسیقی است که اصول آن بر روان بودن و قابل فهم و درک بودن استوار است اگرچه سال هاست که این موسیقی بر پایه های اقتصاد رشد کرده و فروش آلبوم ها تنها براساس زرق و برق تصاویر آنها است نه صدای خواننده و شعر ترانه سرا و قدرت مانور نوازندگان. شاید به همین دلیل است که منتقدان موسیقی، دیگر موسیقی پاپ را یک هنر ندانسته و نام صنعت پاپ را بر آن نهاده اند. با این همه این موسیقی همچنان در جامعه غربی بیشترین طرفدار را دارد چرا که غربیان فرهنگ و تمدن و موسیقی ای همتای ما ندارند.

اما در همه این سال ها بی مهری ای که ما خودمان به فرهنگ و تمدنمان کردیم بیشترین ضربه را به ما زد. آیا به راستی می توان بدون گوش کردن یک اثر صرف آنکه قدیمی است و یا خواننده آن مرده و یا آهنگ آن تند و طرب انگیز نیست آنرا محکوم به اسارت در لابلای صفحات تاریخ کرد.

اگرچه موسیقی سنتی هیچ تعریف روشنی ندارد اما به خوبی می دانیم که هدف این نوع موسیقی کسب شهرت و ثروت نیست. این موسیقی اغلب با استفاده از ساز های ایرانی و غیر برقی نواخته می شود و در آن اشعاری قوی و پر مایه سروده می شود در این نوع موسیقی نیازی به صداهای بلند و صداهای تند نیست چرا که اشعار به قدری پرمایه هستند که باید به مخاطب فرصت گوش دادن به آنها داده شود نه اینکه مانند بیشتر انواع موسیقی دیگر به دلیل ضعیف بودن صدای خواننده و یا بی معنا بودن اشعار از صداهای بلند و طرب انگیز استفاده شود.

بیاییم ایرانی باشیم و به نصیحت حضرت حافظ عمل کنیم آنجا که فرمود:

سال ها دل طلب جام جم از ما می کرد

آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا می کرد

بیایید به خود بازگردیم و به خود نگاهی اندازیم. موسیقی ای را که ما نشنیده محکوم می کنیم همان است که تمام نوازندگان، خوانندگان و ترانه سرایان آنها کنار یکدیگر نشستند و برنامه بی نظیر گلها را به وجود آوردند. برنامه ای که در آن نوازندگان بدون صدای خواننده می نواختند و خواننده بدون صدای ساز می خواند تا هیچ کس نتواند ضعف خود را پشت صدای دیگری پنهان کند به همین دلیل بود که فقط حرفه ای ها جای ماندن داشتند. همان حرفه ای هایی که به قول منصور بی بیان مدیر موسس کمپانی آپولون نمی توانستی به هیچ یک از آنها (به تنهایی) لقب استاد دهی چرا که هریک از آنها به نوعی استاد بودند. نوازندگان ما امثال حسین تهرانی بودند که سلطان کومبوی جهان در دیدار با او متحیرانه گفت کاری را که من با چندین طبل انجام می دهم او با یک تنبک انجام می دهد. نوازندگان ما امثال پرویز یاحقی و انوشیرون روحانی و مهندس همایون خرم و ... بودند که صدای سازشان کنار اشعار رهی معیری، هدیه ، معینی کرمانشاهی و ...... غوغایی در دل ها به پا می کرد.

با این همه آیا ظلم به این موسیقی نیست که اینگونه آنرا محکوم به نیستی کنیم؟

موسیقی سنتی- موسیقی فاخر ملی- میراث گذشتگان

محمد امیرخانی

یازدهم مهرماه هشتاد و هشت

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131