نگاهی [گزارش] به کارگاه تخصصی آواز استاد محمدرضا شجریان (بخش نخست)

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in مقالات بازدید: 1043

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

نگاهی [گزارش] به کارگاه تخصصی آواز استاد محمدرضا شجریان (بخش نخست)

با درود

استاد محمد رضا شجریان، در طی چند سال اخیر و در اقدامی شایسته، کارگاه تخصصی آواز را برگزار کردند که همه نوازندگان، خوانندگان و اهالی موسیقی از تشکیل چنین کلاس و کارگاهی مطلع بوده و هستند.

ولی چگونگی تشکیل این کلاس تخصصی و اداره آن، اهداف آن و تشکیلاتی که توانسته این کلاس را برپا کرده و اداره کند بر ما پوشیده است.

دوست عزیزم، هم دوره ای دانشگاهیم عین الله مسیب زاده، کارشناس موسیقی و کارشناس ارشد پژوهش هنر، با تلاشی ستودنی و با حضور در این کارگاه توانسته نسبت به پوشش خبری و همچنین از منظر پژوهشی، گزارشی تهیه کند. گزارش تهیه شده از آن جمله گزارش ها و در کل کارهایی است که به واقع در موسیقی هنری ایران جای خالی اش به شدت احساس می شود. اگر از تمامی کلاس های این چنینی، و نشست های بسیاری که در گذشته تشکیل می شد، چنین گزارش هایی داشتیم، به راحتی می شد نسبت به ارتقا سطح آموزشی و هنری موسیقی کشور اقدام کرد.

این گزارش کامل شامل بخش هایی است که موضوعات آن در زیر می آید:

یک. مقدمه

دو. پیدایش ایده تاسیس کارگاه

سه. آغاز به کار کارگاه

چهار. روش شناسی کارگاه

الف. روش شناسی گزینشی در مرحله اول و دوم کارگاه

ب. روش شناسی پروژه آموزش در مرحله سوم کارگاه

پنج. روش شناسی اداره کلاس ها در مرحله سوم کارگاه

شش. هدف گزاری های کارگاه

هفت. پیوست ها

هشت. سوالات مطروحه در پرسش نامه در نه شماره

نه. پرسش از مظفر شفیعی

ده. پرسش از حمیدرضا نوربخش

یازده. پرسش از علی جهاندار

این گزارش را به دلیل طولانی بودنش، در چند بخش در سایت قرار می دهیم.

امید است با توجه به این گونه تلاش ها، هر چه بیشتر نسبت به ثبت و ضبط اتفاقات و فعالیت های هنری و موسیقایی کشور، به شیوه درست و با دید تحقیقی کوشا باشیم و بتوانیم از نتایج این گونه تحقیقات، در راستای پربارتر کردن فرهنگ و هنر  کشورمان بهره ببریم.

رضا کلانتری

چهاردهم آبان هشتاد و هشت

استاد محمد رضا شجریان و عین الله مسیب زاده

بخش نخست:

مقدمه:

مطالعه اجمالی تاریخ موسیقی ایران به ویژه درسده حاضر و تامل در چگونگی شکل‌گیری جریانها و جنبش‌های هنری، تاسیس مراکز و تشکیل تشکّل‌ها و گروههای موسیقی که خروجی هنری و

استاد محمد رضا شجریان و عین الله مسیب زاده

محصولات فرهنگی و تاثیرات «اجتماعی – هنری» آنها تعیین و تبیین کننده جایگاه فعلی موسیقی کلاسیک ایران در کشورمان و جهان هستند. این حقیقت را روشن می‌سازد که همواره هنرمندان متعهدی در بطن این اتفاقات وجود دارند که با تکیه بر تجربه، دانش و مهم‌تر از آن بینش عمیق هنری و اجتماعی خویش ضرورتهائی را در راستای ارتقاء و شکوفائی هر چه بیشتر موسیقی ایرانی بعنوان یکی از مهم‌ترین مظاهر فرهنگی کشور در جهان حس نموده و اقداماتی را انجام می‌دهند که منجر به آغاز نهضت‌ها و تاسیس مراکز هنری و منتج به تغییرات و تحولات تاریخ ساز می‌شود. مانند نقش اساتیدی مثل وزیری، خالقی، برکشلی، برومند، صفوت و.... در شکل‌گیری مراکزی مانند مدرسه عالی، هنرستان، دانشکده، مرکز حفظ و اشاعه موسیقی و... که تاثیرات آنها بر همه موسیقیدانان، اهل نظر و علاقمندان موسیقی مبرهن است و همواره زینت‌بخش صفحات تاریخ موسیقی ایران خواهند بود.

این بار محمدرضا شجریان استاد نامدار آواز کلاسیک ایرانی بعنوان خالق و صاحب فاخرترین زیبائی شناسی آواز ایرانی تصمیم گرفته است علاوه بر تأثیراتی شگرفی که شیوه ایشان به طور مستقیم و تلویحی در چند دهه گذشته روی «آواز» و «خوانندگان» داشته است، میراث موسیقیائی و فرهنگی ارزشمندی که در اثر سالها تجربه در وجود خویش اندوخته است را به صورت آکادمیک طی یک پروژه آموزشی با رویکردی جدید در کارگاهی به استعدادهای منتخب آواز در ایران منتقل سازد. اکنون کارگاه بیش از دو سال داشته و سه مرحله از آن به طور منظم پشت سرگذاشته شده و استاد شجریان به ادامه آن مصر و علاقمند می‌باشند.

مقاله حاضر هم پس از چهار ماه تحقیق مرحله چهارم و نهائی خویش را پشت سرگذاشته و حاصل آن تسطیر صفحات و عناوین پیش رو می‌باشد که پس از گزارش مراحل انجام و تهید مقاله آنها را خواهید خواند.

- مرحله اول: در اوایل بهمن ماه هشتاد و هفت بنده استاد شجریان را در جریان علاقه و آمادگی خویش جهت تهیه یک مقاله یا گزارش علمی با موضوع کارگاه ایشان قرار دادم. پس از هماهنگی‌ها لازم با اجازه و دستور استاد برای مشاهده روش آموزش، نحوه برگزاری و اداره کلاس و آشنائی با هنرجویان و دست اندرکاران برگزاری کارگاه دو ماه به طور مستمر و منظم در کلاس‌ها بعنوان مستمع حضور پیدا کردم که حاصل آن صورت جلسه هر جلسه شامل موضوع درسی و تاریخ و طول مدت کلاس، تعداد هنرجویان حاضر، تعالیم مهارتهای آوازی، تذکرات و نکات اخلاقی و فرهنگی، انتقال بینش و اتفاقات قبل و بعد هر جلسه می‌باشد و مشورتهایی که معمولاً قبل از شروع کلاس یا پس از پایان آن در صورت امکان به طور کوتاه با استاد در مورد موضوع مقاله انجام می‌دادیم.

شایسته ذکر است اعتماد استاد شجریان به نگارنده در اجازه ورود به حریم کلاس نه تنها نشانه تفقد و مهربانی ایشان بلکه گواهی بر آگاهی استاد از روش‌های علمی گردآوری اطلاعات و احترام ایشان به مقام پژوهش بعنوان ابزار کارآمدی برای استوارسازی آینده برمبنای حال می‌باشد.

- مرحله دوم: در این مرحله برای جمع‌آوری گروهی از مستندات مانند فرم‌ها، مصاحبه‌ها، اخبار، نامه‌ها علاوه بر جستجوی سایت‌های مرتبط به ویژه سایت دل‌آواز، فرهنگستان آسمان هنر و روزنامه اطلاعات با ایلیا محمدی‌نیا مدیر روابط عمومی مجموعه فرهنگی و هنری فرهنگستان آسمان هنر و مسئول مستقیم برگزاری کارگاه هم جلسات متعددی را برگزار نمودیم. از طرفی برای مشاوره و راهنمائی پیرامون جنبه‌های علمی و ساختار مقاله با دکتر هومان اسدی عضو هیئت علمی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و عضو هیئت تحریریه فصلنامه ماهور جلساتی را برگزار و تماس‌هائی را برقرار نمودیم.

- مرحله سوم: در این مرحله با اعضاء چهار نفره هیئت ژوری آقایان: مظفر شفیعی، علی جهاندار، حمیدرضا نوربخش و محسن کرامتی که استاد شجریان مسئولیت مهم انتخاب داوطلبین در جلسات نخستین کارگاه را به ایشان محول ساخته بودند، به طور جداگانه به مصاحبه و مباحثه پرداخته و اطلاعات بدست آمده را بررسی نمودم. سپس برای پیش بردن این بخش به طور اصولی و علمی پرسشنامه‌ای را تهیه و تنظیم کرد. و در اختیار این بزرگواران قرار دادم تا با حوصله و دقت جهت استنتاج و تحلیل نگارنده و خوانندگان پر و مستند سازند.

تذکر: هنرمند ارجمند و پیشکسوت گرامی جناب آقای محسن کرامتی رغبتی برای همکاری با نگارنده در مورد موضوع این مقاله نشان ندادند و ساعت' ۴۹/۱۳ روز چهارشنبه ۱۶/۲/۸۸ در دفتر کار جناب آقای مظفر شفیعی به طور تلفنی اعلام کردند میلی برای صحبت کردن در مورد کارگاه ندارند.

- مرحله چهارم: در این مرحله پرسش‌نامه‌های مذکور را تحویل گرفته و براساس آنها و تمام اطلاعات و مستندات جمع‌آوری شده اقدام به پیاده کردن مطالبی نمودم که آنها را در طول مدت تحقیق در ذهن خویش ایجاد و پرورانده بودم.

تذکر: بعلت محدودیتهای بسیار زیادی که در برقراری ارتباط و برگزاری جلسات با اساتید و هنرمندان و موسیقیدانان وجود دارد مراحل چهارگانه تهیه و تنظیم مقاله گاهی تقدم و تأخّر مشخصی نداشته و به طور موازی هم پیش برده می‌شد.

پیدایش ایده تاسیس کارگاه:

محمدرضا شجریان علاوه بر نبوغی که در درک شهودی حقیقت پدیده‌های فرهنگی- هنری دارد به واسطه سالها ارتباط و مراوده با اغلب سرآمدان هنر به ویژه اساتید قدیم و متاخر موسیقی، سالها تعمق در شیوه‌های آوازی اساتید قدیم و تعلیم و تعلم آواز، اجراهای پرشمار و انتشار آثار صوتی فراوان، نشر دیدگاهها به صورت پرسش و پاسخ در قالب کتاب، آشنائی با هنرهای دیگر مانند شعر و خط، تجارب و مقام‌های متعدد بین‌المللی بالاخص احراز مقام سفیر هنر ایران جهت دریافت جایزه نشان هنری  پیکاسو از سازمان بین‌المللی یونسکو به گنجینه‌ای از میراث موسیقیائی ایرانی بدل گشته است که گوهر موسیقی کلاسیک ایرانی را همچون صدفی در طی این سالهای طولانی در وجود خویش پرورانده و به دانش بسیار گسترده‌ای در زمینه آواز دست پیدا کرده است که انتقال آن به استعدادها  و ظرفیت‌های جوان آواز ایرانی ضروری می‌نماید.

نخستین بار در سال ۷۲ با موافقت استاد شجریان، مرکز حفظ اشاعه موسیقی به ریاست استاد داوود گنجه‌ای صدای داوطلبین را برای برپائی دوره عالی آواز در یکصد نوار کاست ضبط و جهت بررسی و انتخاب در اختیار محمدرضا شجریان قرار داد. که هیچکدام مقبول نیافتاد و این کلاس‌ها تشکیل نشدند. سپس در سال ۷۷ خود استاد شجریان به واسطه آگاهی از این ضرورت با همکاری خانه موسیقی و حمیدرضا نوربخش شاگرد و همراه نزدیک خود با انجام مصاحبه عملی گروهی از خوانندگان و هنرجویان آواز را در تالار رودکی گردآورده و طی دو جلسه در تالار رودکی و یک جلسه در خانه هنرمندان نکاتی را در زمینه مدیریت حنجره و تکنیک‌های صحیح تولید صوت و ادای تحریر برای آنان تشریح نمود. جلسات مذکور گرچه در نوع خود مفید بوده و در ارتقاء نسبی دانش شرکت کنندگان موثر واقع شد اما مبرهن است برای انتقال یک بینش و دانش گسترده و تکنیک‌های پیچیده اصلاً نمی‌توانست کافی باشد و این مهم نیازمند یک پروژه آموزشی طولانی با یک زمان‌بندی مقتضی و رویکرد جدید می‌باشد. از این رو استاد شجریان پس از گذشت چند سال هنوز پرونده آن تصمیم خردمندانه را در ذهن خود نبسته و همواره دغدغه پرورش خواننده و خوانندگی برای زنده نگهداشتن سنت آواز خوانی را داشته است  همانگونه که در روزنامه اطلاعات روز سه‌شنبه ۲۹ بهمن ماه ۸۷ هم به آن اشاره کرده‌اند در سالهای اخیر با آسیب‌شناسی علل افت آواز در فکر برنامه‌هائی برای تربیت خواننده از نسل نو بوده‌اند.

تا اینکه در سالهای اخیر فرهنگستان هنر اقدام به برگزاری جلساتی تحت عنوان نشست‌ اهل ادب، هنر و اندیشه نمود. این جلسات با هدف بررسی بحث‌های کلان پیوند جامعه و هنر با برنامه‌ریزی و مدیریت معاونت امور هنری فرهنگستان آسمان هنر دو نوبت در هر ماه و با حضور بزرگان مدعو از هنرهای مختلف و جامعه‌شناسان و اندیشمندان برگزار می‌شود. استاد شجریان که نماینده هنر موسیقی و از پایه‌های اصلی این جلسات محسوب می‌شود بار دیگر در خلال این جلسات موضوع آشنائی خوانندگان با تکنیک‌های تخصصی آواز ایرانی را مطرح نمودند. این موضوع بعدها در جلسات خصوصی‌تری که در دفتر مهندس محمدمهدی حیدریان معاونت امور هنری و بین‌الملل فرهنگستان هنر با حضور ایشان و خود استاد و دکتر محسن گودرزی و دکتر یونس شکرخواه بعنوان مشاور جامعه‌شناس برگزار می‌شد به طور جدی پیگیری و مورد بررسی قرار گرفته و نهایتاً منتج به اتخاذ تصمیم برپائی کارگاه تخصصی آواز توسط استاد محمدرضا شجریان گردید.

آغاز به کار کارگاه:

معاونت امور هنری و بین‌الملل فرهنگستان هنر برگزار می‌کند.                                        ۳۰/۷/۱۳۸۵

کارگاه تخصصی آواز ایرانی توسط استاد شجریان

کارگاه تخصصی آواز استاد محمدرضا شجریان در فرهنگستان هنر برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری و بین‌الملل فرهنگستان هنر، استاد محمدرضا شجریان به منظور ارتقاء سطح فرهنگ و دانش موسیقی اصیل ایرانی کارگاه تخصصی آواز را با همکاری معاونت امور هنری و بین‌الملل فرهنگستان هنر برپا خواهد کرد.

هدف از برپایی این کارگاه تخصصی، آشنایی خوانندگان با تکنیکهای تخصصی آواز ایرانی است. متقاضیان شرکت در این کارگاه می‌بایست دوره‌های اولیه آواز را گذرانده باشند.

علاقمندان به شرکت در این دوره می‌توانند برای ثبت‌نام آزمون عملی، از ۱ تا ۲۰ آبان ماه ۸۵ به نشانی: تهران، خیابان ولیعصر، زعفرانیه، انتهای خیابان شهید فلاحی، نبش فیروزکوه، شماره ۶۹، روابط عمومی معاونت امور هنری و بین‌الملل فرهنگستان هنر مراجعه نموده و فرم ثبت‌نام را دریافت و ارسال نمایند. از میان علاقمندان، تعداد محدودی از طریق آزمون انتخاب و برای شرکت در کارگاه تخصصی آواز معرفی خواهند شد.

تلفن/ نمابر روابط عمومی مجموعه فرهنگی- هنری آسمان: ۲۲۷۲۴۱۲۱

اطلاعیه فوق سی‌ام مهرماه هشتاد و پنج در سایت فرهنگستان آسمان هنر به آدرس الکترونیکی www.honar.ac.ir درج و نمابر آن توسط روابط عمومی مجموعه به اغلب روزنامه‌های چاپ صبح همان روز ارسال گردید. خبر فوق هرگز برای بار دوم اعلام نشد و این خود می‌تواند در مقام اطلاع رسانی یک خبر مهم محل بحث و ایراد باشد، به ویژه که بین زمان اعلام خبر و آغاز ثبت‌نام هیچ فرضتی وجود نداشت با این حال اهمیت خبر و انتشار دهان به دهان آن در محافل موسیقیائی و آوازی و خبرسازی‌های گاه بی گاه روزنامه‌ها و البته همکاری خوب روابط عمومی مجموعه در پاسخگوئی به تلفن‌ها، خیل عظیم علاقمندان تلّمذ در محضر یگانه آواز ایران را به آدرس مجموعه مندرج در خبر کشاند.

به دنبال استقبال بی‌سابقه علاقمندان روابط عمومی مجموعه فرهنگی هنری آسمان سه روز هم مهلت ثبت‌نام را تمدید نمود که داوطلبین از شهرستان‌های دور هم بتوانند از فرصت و شانس ثبت‌نام در این کارگاه بهره‌مند شوند.

بنابر اظهار[۱] ایلیا محمدی‌نیا مدیر روابط عمومی مجموعه فرهنگی و هنری آسمان بیش از دوهزار نفر فرم‌های ثبت‌نام[۲] را پر نمود و آن را یا بطور حضوری تسلیم یا از سایت دریافت و ارسال نمودند.

در ادامه هیئت داوران کارگاه تخصصی آواز استاد شجریان مرکب از حمیدرضا نوربخش، مظفر شفیعی، علی جهاندار و محسن کرامتی از میان بیش از هزار و پانصد فرم ثبت‌نام واجد شرایط ۶۰۰ نفر را برای حضور در آزمون عملی و مصاحبه برگزیدند.

سپس روابط عمومی مجموعه طی یک برنامه زمان‌بندی مشخص، برای هر یک از ششصد نفر ساعت و روزی را در دی ماه هشتاد و پنج جهت انجام آزمون عملی و مصاحبه تعیین نموده و چند روز قبل‌تر به داوطلبان اعلام نمود. طی شش روز، آزمون عملی و مصاحبه از ساعت ۵/۹ صبح تا ۷ عصر با نظم قابل قبولی برگزار و اطلاعات آن برای تصمیم‌گیری نهائی جمع‌آوری در فرم‌هائی ثبت گردید. پس از بررسی‌های لازم هیئت داوران اسامی ۳۰۰ نفر را برای انجام مرحله نخست کارگاه معرفی نمودند که خبر آن سی‌ام دیماه هشتاد و پنج به شرح زیر در سایت فرهنگستان هنر درج گردید.

راهیابی ۳۰۰ نفر به کارگاه تخصصی آواز استاد شجریان                                             ۳۰/۱۰/۱۳۸۵

۳۰۰ نفر به مرحله اول کارگاه تخصصی آواز استاد شجریان راه یافتند.

به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی و هنری آسمان، هیئت داوران کارگاه تخصصی آواز استاد شجریان مرکب از حمیدرضا نوربخش، مظفر شفیعی، علی جهاندار و محسن کرامتی از میان بیش از ۱۵۰۰ نفر از ثبت‌نام کنندگان، ۶۰۰ نفر را برای حضور در آزمون علمی برگزیدند و از میان این عده ظرف ۶ روز داوری ۳۰۰ نفر به مرحله اول کارگاه تخصصی آواز راه یافتند.

گفتنی است این روزها استاد شجریان به منظور اجرای برنامه‌ای در فرانسه حضور دارند که با بازگشت ایشان به ایران جدول زمان‌بندی اجرای کارگاه تخصصی آواز اعلام خواهد شد.

تابستان ۸۶ در مرحله نخست کارگاه استاد شجریان شخصاً و با همکاری دستیاران خویش به ویژه حمیدرضا نوربخش طی ۱۳ جلسه(در دو ماه) در سالن اصلی (آمفی تئاتر) مجموعه فرهنگی هنری آسمان به آواز خوانندگان حاضر به نوبت و دقت گوش داده و آنها را مورد ارزیابی و مصاحبه و آزمون قرار داد. به این ترتیب ۶۷ نفر از میان ۳۰۰ نفر برای آزمون مجدد در مرحله دوم انتخاب شدند. گفتنی است تمام جلسات مرحله نخست ضبط تصویری گشته و در آرشیو فرهنگستان هنر نگهداری می‌شوند.

برگزیدگان برای برگزاری مرحله دوم شهریور ماه هشتاد و هفت بار دیگر فرا خوانده شدند و استاد شجریان مجدداً این دواطلبین منتخب را روزهای ۱۷ و ۲۱ و ۲۵ و ۲۸ شهریور ماه از ۳ تا ۸ بعدازظهر مورد آزمون عملی قرار داده و DVD ضبط شده جلسات را چند بار ملاحظه فرموده و اسامی اعضاء نهائی کارگاه را اعلام نمودند. اسامی پذیرفته شدگان نهائی مرحله سوم کارگاه تخصصی آواز استاد شجریان ۱۶/۵/۸۷ به شرح زیر توسط روابط عمومی مجموعه آسمان هنر اعلام شد.

توسط روابط عمومی مجموعه آسمان فرهنگستان هنر اعلام شد.                        ۱۶/۵/۱۳۸۷

 

اسامی برگزیدگان مرحله سوم کارگاه تخصصی آواز استاد شجریان

برگزیدگان کارگاه تخصصی آواز استاد شجریان اعلام شد.

 

به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی و هنری آسمان، وابسته به فرهنگستان هنر، با اعلام اسامی هنرجویان منتخب استاد شجریان، دوره سوم کارگاه تخصصی آواز، از روز یکشنبه، ۲۰ مرداد، در فرهنگستان هنر برگزار خواهد شد.

استاد شجریان از میان ۶۷ هنرجوی آواز مرحله دوم، ۲۵ نفر، را در دو گروه جهت حضور در مرحله سوم کارگاه آواز برگزیدند.

اسامی گروه یک: سیدهادی حسینی، پارسا حسن دخت، وحید تاج، سینا سرلک، مهدی امامی، سیدمحمد معتمدی، مجتبی عسگری، مهدی محمدی، رسول هارونی، سیدمحمد موسوی اردکانی، امیر رفعتی، رضا شریعت، علیرضا وکیلی‌منش.

اسامی گروه دوم: امید مظهری، علی سعیدی، سیدرضا طیبی، داریوش کاکاوند، علی خدایی، مهران زمانی یکتا، علامرضا رضایی، عبدالرضا کاظمی شهمیرزادی، مهدی فتاحی، محمد جاهد، صادق میرزایی، محمدحسین فرخی جهرمی.

استاد آواز ایران اسامی ۲۱ نفر دیگر را هم به عنوان اعضای مستمع در گروه سوم و چهارم گنجانده‌اند که این افراد با حضور در مرحله سوم کارگاه تخصصی آواز، صرفاً امکان استفاده از نظرات و تجربیات استاد را خواهند داشت.

اسامی گروه سوم: امیر اثنی عشری، بهنام نوری، حامد تمدن‌زاد، ناصر رمضانی، سعید صفری، سید رامین اعتمادزاده، اشکان کمانگری، حبیب حاج ملاحسینی، عباس شفیعی علویجه، عماد اسماعیلیان.

اسامی گروه چهارم: محسن شیرازی، شهریار بلوچستانی، شهرام آبرومند آذر، سعید شفیعیون، هوشنگ رستگار، علی محمد سهیلی‌فر، محمد وکیلی منش، احسان نوزعیم، ضیا حسنی، حمید هادی، علی صدیقی راد.

اولین جلسه دوره سوم کارگاه، با حضور اعضای گروه اول و سوم، روز یکشنبه، ۲۰ مرداد ماه، در محل سالن اصلی مجموعه فرهنگی و هنری آسمان برگزار خواهد شد.

علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره ۲۲۷۵۱۷۶۳ روابط عمومی مجموعه آسمان تماس بگیرند.

 

تذکر: استاد مجمدرضا شجریان قبل از برگزاری آزمونهای عملی کارگاه که توسط خود ایشان انجام می‌شد پرسشنامه‌ای را در چهار صفحه طراحی و تنظیم کرده و در اختیار داوطلبین قرار داده بودند. تکمیل شده این پرسش‌نامه‌ها اکنون در اختیار خود استاد می‌باشد و در جواب تقاضای بنده جهت مشاهده سوالات آن فرمودند:

«اطلاعات بچه‌ها محرمانه است و من نمی‌توانم آنها را در اختیار شما بگذارم خام آن را می‌توانید از آقای محمدی‌نیا بگیرید.»

متاسفانه علی‌رغم پیگیریهای فراوان و قول مساعد و همکاری آقای محمدی‌نیا سوالات خام پرسش‌نامه مذکور از بین سوابق روابط عمومی پیدا نگشته و در اختیار نگارنده قرار نگرفت، لیکن آنچنان که از گفته‌های اعضاء اصلی کارگاه می‌شد استنباط نمود استاد قصد داشتند قبل از برپائی کلاس‌ها از سوابق اجرائی و موسیقیائی و اطلاعات فنی برگزیدگان اطلاعات جامعی در اختیار داشته باشند.

پی نویس ها:

[۱]- جلسه روز یکشنبه ۲۰/۲/۸۸ در دفتر روابط عمومی مجموعه

[۲]- فرم ثبت نام

به نام خدا

پرسشنامه مشخصات متقاضیان شرکت در

کارگاه تخصصی آواز- استاد محمدرضا شجریان

۱- نام و نام‌خانوادگی:                    ۲- تاریخ تولد:

۳- میزان تحصیلات:

۴- سوابق حرفه‌ای:

۵- چه دوره‌های تخصصی موسیقی و آواز را تاکنون گذرانیده‌اید و اساتید شما چه کسانی بوده‌اند؟

۶- چنانچه با مباحث نظری هنر موسیقی آشنائی دارید، توضیحات لازم را ارائه نمائید:

نشانی محل سکونت و شماره تلفن تماس:

روابط عمومی

معاونت امور هنری و بین‌الملل فرهنگستان هنر

 

پایان بخش نخست

چهاردهم آبان هشتاد و هشت

درج و چاپ این مطلب با ذکر نام نویسنده و نام سایت موسیقی هنری ایران مجاز است.

 

نگاهی [گزارش] به کارگاه تخصصی آواز استاد محمدرضا شجریان (بخش دوم و پایانی)

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131