موسیقی و تاثیر آن بر غنی سازی زندگی

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in مقالات بازدید: 477

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

موسیقی و تاثیر آن بر غنی سازی زندگی

مینا ایراندوست، موسیقی و تاثیر آن بر غنی سازی زندگی

چه بپذیریم یا نه، موسیقی در زندگی روزانه ما، جای خود را باز کرده است و زیبایی و حس خود را در میان اندیشه ها، فعالیت ها و خاطرات ما تنیده است. بنابراین، اگر از موسیقی و آثار آهنگسازانی مانند بتهوون، موتزارت و یا سایر هنرمندان و ایفاگران موسیقی لذت میبرید، امیدوارم که دقایقی چند از وقتتان را صرف خواندن این نوشته کنید و به یاد داشته باشید که موسیقی متعلق به هر سن و سال و سلیقه ای است.

زمانی که من برای اولین بار مطالعه تاریخ موسیقی را آغاز نمودم، هنوز به این موضوع پی نبرده بودم که نیرویی قوی مرا به این سو خواهد کشاند. من فکر میکردم که تاریخ موسیقی بحثی ناچیز است. در حقیقت، برداشت من از تاریخ موسیقی تنها به خاطرات من از کلاسهای موسیقی کلاسیک مربوط میشود. من دقیقا به خاطر نمی آورم که چگونه مجذوب موسیقی و تاریخ آن شدم. بسیاری از ما انسانها موسیقی را به معنای واقعی آن درک نمیکنیم. در جهان امروز ما، موسیقی یک زبان بین المللی است که برای بسیاری غریب است. زمانی که من مطالعه موسیقی غرب آمریکا را آغاز نمودم،‌ تمامی باورهای من تغییر یافت. من تجربیاتی در زمینه نواختن برخی سازها داشتم، اما تسلط کافی به هیچکدامشان نداشتم تا واقعا بدانم اصل آن موسیقی چیست. شرکت در دوره های مختلف این را به من آموخت.

زمانی که بسیاری از ماها در مورد تاریخ موسیقی صحبت میکنیم، عمدتا منظورمان موسیقی راک است. ما می پنداریم موسیقی تاریخ ساده ای را پشت سر گذاشته است زیرا موسیقی برای ما ساده است. در حقیقت هرگز این چنین نیست. تاریخ موسیقی چه در مورد موسیقی کلاسیک صحبت کنیم یا موسیقی راک، جاز یا انواع دیگر موسیقی بسیار پیچیده است. ساختارهای جدید سازها و نتهای جدید راههای نوین درک جهان را با خود به همراه می‌آورند و به ما نشان میدهند. قطعات جدید موسیقی ما را به شناخت و درک زمان رهنمون میشوند و موسیقی بازتاب و انعکاس تمامی این واقعیت هاست.

زمانی که این کلاسها به پایان رسید، من نمیتوانستم یادگیری تاریخ موسیقی را پایان دهم. این کار اشتیاق مرا برانگیخته بود و من هرروز بیشتر میخواستم بدانم.

من تمام کتابهای تاریخ موسیقی را که میتوانستم پیدا کنم، جمع آوری نمودم. من حتی شروع به تحقیق در زمینه انواعی از موسیقی نمودم که قبل از این مرا جذب نمی‌نمود و هدفم از این کار، افزایش دانش موسیقی ام بود،‌ زیرا من تحصیلاتی متفاوت در دانشگاه داشتم(در زمینه مهندسی). من فکر میکردم که باید به گذشته برگردم و شروع به تحصیل در یکی از رشته های موسیقی بکنم.

اگر شما تاکنون در هیچ دوره موسیقی شرکت نکرده اید، مطمئنا نمی دانید که چه چیزی را از دست داده اید. پس از آشنایی هرچند کم با موسیقی، صدای رادیو هرگز مانند قبل به گوش شما نخواهد رسید. پیرامون شما بسیار غنی تر، درخشان تر و با اهمیت تراز گذشته به نظرتان خواهد آمد. یک آهنگ جدید میتواند روش زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد و تصورات و باورهای شما را تغییر دهد. این همان مفهوم موسیقی است.

ترجمه: مینا ایراندوست

www.articlesofnote.com

نهم آذر هشتاد و هشت

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131