بنیاد رودکی سلب مسئولیت می‌کند، دفتر موسیقی پاسخ نمی‌دهد

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in مقالات بازدید: 329

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بنیاد رودکی سلب مسئولیت می‌کند، دفتر موسیقی پاسخ نمی‌دهد

واحد مرکزی خبر، ایلنا: حدود ۷ ماه از اعلام کناره‌گیری فرهاد فخرالدینی از رهبری ارکستر ملی می‌گذرد، اما هنوز مرکز موسیقی وزارت ارشاد؛ فکری برای رهبری این ارکستر نکرده و نوازندگان این ارکستر همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌برند. فرهاد فخرالدینی درحالی در روزهای پایانی خردادماه خبر کوتاه کناره‌گیری‌اش از ارکستری که خود ۱۰ سال قبل خود پایه‌گذاری کرده بود را اعلام کرد که قرار بود ارکستر؛ روزهای ۲۷ و ۲۸ خردادماه در تالار وحدت نخستین برنامه‌اش را در سال جدید به روی صحنه ببرد.

رهبر ۷۰ ساله ارکستر در همان زمان تنها به اعلام این خبر بسنده کرد و پاسخ درباره چرایی این تصمیم را به «محمدعلی خبری» رییس مرکز موسیقی که به تازگی به این سمت منصوب شده بود، واگذار کرد. تمام راه‌ها درحالی به محمدعلی خبری می‌رسید که این مدیر تازه در معاومت هنری که به عدم پاسخگویی به خبرنگاران شهرت دارد، حاضر به گفتگو با رسانه‌ها نشد. اما به نظر می‌رسد حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری، وضعیت مالی نامشخص اعضای ارکستر و واگذاری مدیریت این ارکستر از مرکز و انجمن موسیقی به بنیاد رودکی از مهمترین دلایل این تصمیم بوده است.

اما «علی‌اصغر امیرنیا» مدیرعامل بنیاد رودکی در گفت‌وگو با ایلنا عنوان کرده است که مدیریت این ارکستر به بنیاد منتقل نشده است: بنیاد رودکی برای مدیریت ارکستر ملی با دفتر موسیقی و انجمن موسیقی به توافقات اولیه دست پیدا نکرد و قرار شد که این ارکستر همچنان زیرنظر معاونت هنری باقی بماند. وی با بیان اینکه بنیاد رودکی؛ یک نهاد مجری است و مراکز سیاستگذار؛ برنامه‌ها را مشخص می‌کنند‏، ادامه داد: بنیاد رودکی برای مدیریت ارکستر ملی برنامه‌هایی داشت که قرار بود در شیوه مدیریت ارکستر تغییرات جزئی ایجاد شود.علاوه بر این مدیریت ارکستر برای ما مسئولیت‌ مالی هم داشت. چراکه حقوق و مزایای گروه را باید تامین می‌کردیم. درحاالیکه خود بنیاد منبع درآمد مالی ندارد و به همین دلیل قرار بر آن شد که بنیاد رودکی فعلا ارکستر‌داری نکند و صرفا به سرویس‌دهی به ارکسترها بپردازد. وی ادامه داد: آقای فخرالدینی یکی از مفاخر موسیقی ایران هستند و قطعا حضور ایشان به ارکستر کمک خواهد کرد و این بستگی به تمایل خودشان دارد.

یکم بهمن هشتاد و هشت

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131