بادوام‌ترین ارکستر ایرانی در خطر ازهم پاشیدگی؛!

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in مقالات بازدید: 468

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بادوام‌ترین ارکستر ایرانی در خطر ازهم پاشیدگی؛!

موسیقی هنری ایران: ارکستر زهی پارسیان پس از یک دهه فعالیت،‌ برای حضور یک رهبر با دستمزد متوسط ۳ تا ۹ هزار یوریی(معادل ۴۵ تا ۱۲۰ میلیون ریال) برای هر اجرا با مشکل مواجه شده است. دست‌اندرکاران این ارکستر که حاضر نیستند از حمایت‌های مستقیم دولت برخوردار شوند، برنامه‌های آتی ارکستر را تا رفع مشکلات مالی آن متوقف کرده‌اند. ایلنا: عمر بسیاری از گروه‌های موسیقی در خوشبینانه‌ترین شکل؛ بعداز چند اجرا متوقف می‌شود این درحالی است که شاید یکی از دلایل معروف شدن ارکستر زهی پارسیان؛ جدا از اجراهای منظم و حرفه‌ای گروه، به عمر ۱۰ ساله آن بازمی‌گردد.
ارکستر زهی پارسیان در تمام سال‌های فعالیتش به خوبی نشان داد که نه تنها قابلیت اجرای ژوست(تعبیری از اجرای هماهنگ و یکصدای ارکستر است) و باکیفیت قطعات موسیقی کلاسیک غربی را دارد بلکه در کنسرت‌هایی نظیر "نی‌نوا"ی حسین علیزاده و همچنین اجرای آثار زهی آهنگسازان ایرانی و درجریان همکاری با موزیسین‌های برجسته‌ای چون خاچیک بابایان، منوچهر صهبایی، نصیر حیدریان و... توانایی‌اش را در نوآوری و همچنین ذوب نشدن صرف در موسیقی کلاسیک غربی نمایان کرد.
هرچند نوازندگان جوان اما طراز اول؛ گروه ارکستر زهی پارسیان را تشکیل داده‌اند که اکثرا پیش از تشکیل آن‌هم در ارکسترهای دیگر ازجمله ارکستر سمفونیک تهران حضور داشتند اما اصلا نمی‌توان منکر این مساله شد که ارکستر زهی پارسیان در معرفی چهره‌های جوان و مستعدی چون آیدین احمدی‌نژاد، علی جعفری پویان، نیما زاهدی و برخی نوازندگان دیگر تا چه اندازه موثر بوده است. حضور همیشگی "مازیار ظهیرالدینی" به‌عنوان سرپرست این ارکستر نیز نه تنها اعتباری ویژه برای این ارکستر به حساب می‌آید بلکه خیال شنونده را از بابت شنیدن دقیق و درست قطعات راحت می‌کرد.
جالب اینکه این ارکستر بعداز ارکستر سمفونیک تهران که نماینده فرهنگی دولت است و ازسوی دولت حمایت مالی نیز می‌شود، تنها گروه خصوصی (بعداز گروه کامکارهاست که البته پشتوانه خانوادگی همواره آنها را دورهم نگاه داشته) است که توانسته است یک دهه را با موفقیت و بدون درجا زدن پشت سربگذارد.
اما اخیرا خبرهایی از احتمال تعطیلی این ارکستر به گوش می‌رسد. اصلی‌ترین مشکل ارکستر زهی پارسیان مانند دیگر فعالیت‌های فرهنگی در کشور؛ به هزینه‌های مالی آن بازمی‌گردد. مشکلات مالی موجب شده این ارکستر در منظم‌ترین شیوه اجرایی خود با موانع بسیاری مواجه شود.
نیما زاهدی(مایستر دوم و سخنگوی ارکستر زهی پارسیان) با تایید مشکلات مالی ارکستر زهی پارسیان برای حضور یک رهبر حرفه‌ای در آن می‌گوید: با هنرمندانی مانند علی رهبری، نصیر حیدری، شهرداد روحانی، هومن خلعتبری و برخی دیگر از رهبران حرفه‌ای برای رهبری ثابت ارکستر گفتگوهایی داشته‌ایم اما برای حضور چنین رهبرانی؛ نیازمند یک بودجه به طور متوسط از ۳ تا ۹ هزار یورو( معادل ۴۵ تا ۱۲۰ میلیون ریال) برای هر اجرا هستیم .
به‌گفته زاهدی، هنوز هیچ اسپانسری برای حمایت از این ارکستر پیشقدم نشده است این درحالی است که بخش خصوصی و شرکت‌های تولید و بازرگانی باید بخشی از درآمد خود را صرف امور فرهنگی کنند یا به امر فرهنگسازی بپردازند.
سخنگوی ارکستر زهی پارسیان با تاکید و صراحت اعلام می‌کند که: ارکستر زهی پارسیان قصد ندارد یک ارکستر دولتی باشد. وی در توضیح دلایل خود می‌گوید: حمایت‌های دولتی ماندگار نیستند و با تغییر یک مدیر، یک گروه ازهم می‌پاشد. به‌عنوان مثال ارکستر سنتی ایران به رهبری جلیل عندلیبی، ارکستر ملی به رهبری فرهاد فخرالدینی و ارکستر زهی نیاوران و برخی گروه‌های دیگر ازجمله گروه‌های دولتی بوده‌اند که با تغییر مدیر و تغییر سلیقه‌ها ازهم پاشیده است.
این نوازنده ویلن با تاکید بر این موضوع که فعالیت ارکستر زهی پارسیان هنوز متوقف نشده بلکه درحال حاضر برنامه‌های گروه هنوز برای اجرا در سال ۸۹ مشخص نشده است، می‌گوید: ارکستر زهی پارسیان در ابتدا کارش را با حدود ۱۰ نوازنده آغاز کرد، اما زمانی که این تعداد به ۲۲ نفر رسید، می‌بایست حتما باوجود یک رهبر کارمان را دنبال کنیم و برای هر اجرا نیز از یک رهبر دعوت کنیم.
مازیار ظهیرالدینی(سرپرست ارکستر زهی پارسیان) نیز بر سلایق شخصی اعضای گروه تاکید کرده و می‌گوید: هریک از نوازنده‌های گروه مسائل و دغدغه‌های شخصی خود را دارند و اختلاف سلیقه‌هایی در نگاه هریک از نوازنده‌ها وجود دارد. از همین رو تا به نتیجه نهایی برای چگونگی ادامه فعالیت‌های ارکستر زهی پارسیان نرسیم، برنامه‌های ارکستر محدود می‌شود.
این نوازنده ویلن نیز مانند زاهدی، بر مشکلات مالی گروه صحه گذاشته اما تاکید می‌کند که تعطیلی ارکستر زهی پارسیان فقط شایعه است و بس!

یازدهم خرداد هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131