غفلت صدا وسیما از صاحب صدا (درباره محمد نوری)

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in مقالات بازدید: 375

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

غفلت صدا وسیما از صاحب صدا (درباره محمد نوری)

موسیقی هنری ایران: خبرگزاری مهر- گروه موسیقی: صدا وسیما با صدها شبکه صوتی و تصویری خود در تهران و شهرستانها هزاران بار از صدای محمد نوری برای تلطیف فضای جامعه و نشاط شهروندان استفاده کرده و می کند اما آیا فقط توجه به صدای ضبط شده کافی است.

هر چند که سالهای درازی است که موضوع عدم توجه حقوق مولفین و مصنفین نقل محافل فرهنگی و هنری است و حتی اجرا نشدن قانونی که بیش از چهل سال پیش به تصویب رسیده است موجب شده تا عده ای از هموطنان به اشتباه فکر کنند که تا کنون در ایران همچین قانونی نبوده است اما انصاف حکم می کند که مسئولان دست کم در مواردی خاص گوشه چشمی به این قانون بیندازند و توامان ضرب المثل دیزی و گربه را هم از ذهن خویش بگذرانند تا شاید اگر خدای ناکرده در دنیا به جایی نرسیدند برای عاقبت خود توشه ای اندوخته باشند.

بیش از یکسال است که محمد نوری با بیماری صعب العلاج وتبعات جانکاه آن مبارزه می کند و در این وانقسای روزگار و گرانی دارو و درمان و هزاران مشکل دیگر می ستیزد ولی با روح بلند و طبع رفیعش نه از کسی گله ای داشته و نه صله ای را پذیرفته به طوری که اخیرا معاون هنری خوش انصاف ارشاد در گفتگو با مهر این خصلت نیکوی استاد را ستود و مجموعه تحت نظارت خویش را نیز مدیون او و شخصیت بارزش دانست اما حقیقتا اگر بخواهیم میزان خدمات استاد نوری را به فرهنگ و هنر این کشور و سازمانها و نهادهای مصرف کننده آثاراین مرد بزرگ بسنجیم هیچ سازمانی به گرد صدا وسیما نمی رسد.

صدا و سیما با صدها شبکه صوتی و تصویری خود در تهران و شهرستانها روزانه شاید هزاران بار از صدای محمد نوری برای تلطیف فضای جامعه و نشاط شهروندان استفاده کرده و می کند اما آیا فقط توجه به یک صدای ضبط شده کفایت می کند؟

البته سازمان صدا و سیما در مهمترین برنامه قدرشناسی خود که به نام همایش چهره های ماندگارمشهور است از این چهره مردمی قدردانی کرده است که در اینجا نیز باید به سهم خود و به قدر وسع از این سازمان قدردانی کنیم اما هنگامی که  تمامی ابعاد معنوی و مادی این قدرشناسی را در یک کفه و تعداد آثار پخش شده از محمد نوری در صدا وسیما را در کفه دیگربگذاریم قطعا خود مسئولان صدا وسیما هم اذعان خواهند کرد که سهم ناچیزی از دیون خود را به این استاد متواضع پرداخته اند.

محمد نوری، این هنرمند محجوب و ماخوذ به حیا به سختی با ورود مسئولان به منرلش موافقت می کند (که دلایل موجهی برای این ممانعت دارد وگرنه قطعا چنین انسان والایی نمی تواند مهمان نواز نباشد) اما جا داشت هنگامی که ایشان در بیمارستان بستری بود عالی ترین مقام صدا وسیما که سابقه اش هم نشان می دهد که معمولا ارتباط خوبی با هنرمندان تاثیرگذار دارد و پیوند محبتی با اکثریت آنها برقرار ساخته برای عیادت و قدردانی نوری که جزو معدود هنرمندانی است که صداو سیما بیشترین صرفه مادی و معنوی را از او برده به بیمارستان می آمد و یا با ارسال شاحه گلی او را نوازش می داد.

سی ام تیر هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131