امشب شب مهتابه ساخته علی اکبر شیدا، صحبتی با مهران مدیری و قهوه تلخ

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in مقالات بازدید: 843

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

 

امشب شب مهتابه ساخته علی اکبر شیدا، صحبتی با مهران مدیری

امشب شب مهتابه ساخته علی اکبر شیدا، صحبتی با مهران مدیری و قهوه تلخ

امشب شب مهتابه ساخته علی اکبر شیدا، صحبتی با مهران مدیری
امشب شب مهتابه ساخته علی اکبر شیدا، صحبتی با مهران مدیری

موسیقی هنری ایران: به جرات می توان گفت که مهران مدیری، کارگردان سریال قهوه تلخ نخستین کسی است که توانسته با توجه به پایگاه مردمی خود، و بدون اقدامات قانونی و بازدارنده، از جریانی جلوگیری کند که توانسته بود در این سال ها بسیاری از هنرمندان و تهیه کنندگان آثار هنری را خانه نشین کند.

مدیری با گنجاندن تکه فیلم چند دقیقه ای خود و با گفتن چند جمله با روش خودش، کاری کرد که بسیاری از کپی کنندگان حرفه ای نیز فقط به خرید قهوه تلخ فکر کنند.

 

این اتفاق بسیار خوشایند در حالی رخ می دهد که بسیاری از اقدامات و تلاش های حتی پلیسی نیز نتوانسته بود تاثیر چندانی بر پدیده نا میمون کپی آثار بگذارد.

 

حال با توجه به این جریان و با توجه به تبلیغ بسیاری که از سوی مردم برای حذف فرهنگ کپی انجام می گیرد، یک اتفاق بسیار عجیب (اشتباه بزرگ) در همین سریال و از سوی شخص مهران مدیری صورت گرفته که لازم است ضمن تصحیح، درباره آن توضیح هم داده شود.

 

مهمترین بخش و در واقع پیشانی سریال قهوه تلخ، تیتراژ آن است که با شعر و آهنگ موسیقی دان و تصنیف ساز بی نظیر ایران "علی اکبر شیدا" آغاز می شود ولی با کمال تعجب می بینیم که با این عنوان معرفی می گردد:

موسیقی تیتراژ: بهرام دهقانیار

"علی اکبر شیدا" از شاعران و تصنیف سازان قدیمی ایران بود که شعر و موسیقی اثر را خود می ساخت و به همین خاطر آثارش از نظر تلفیق شعر و موسیقی از آثاری است که در موسیقی ایران به عنوان الگو و نمونه معرفی می شوند. "شیدا" در دوره قاجار زندگی می کرده و بیشتر تصنیف هایش نیز با مضمون عشقی ساخته شده است. پس کمتر کسی است که آثار این بزرگ مرد موسیقی ایران را نشنیده باشد. "علی اکبر شیدا" سازنده تصنیف های عشقی بسیاری است که در زیر نام تعدادی از آن ها را می آوریم:

امشب شب مهتابه، عقرب زلف کجت، ای مه من، ماه غلام رخ زیبای تو وبسیاری تصنیف های دیگر

 

بهرام دهقانیار نیز آهنگسازی است با سابقه و کارهایش در اکثر سریال های تلویزیونی سال های گذشته، در خاطر مردم ثبت شده است. سریال های مختلفی مانند خانه سبر، همسران، خونه مادر بزرگه و...

بهرام دهقانیار ضمن داشتن سابقه طولانی و علمی در کار آهنگسازی، دارای خصوصیات اخلاقی خاصی است که وی را نزد اهالی موسیقی و سینما به شخصی قابل احترام تبدیل کرده است.

مهران مدیری نیز خود از کسانی است که هم اکنون تلاش هایش برای حفظ مادی و معنوی اثر هنری اش به بار نشسته و توانسته تاثیر بسیار خوبی بر جامعه بگذارد.

با توجه به سابقه عوامل سریال و اتفاقات خوشایندی که صورت گرفته، به نظر می رسد که اشتباهی در نگارش عنوان بندی تیتراژ صورت گرفته که اشتباهی ناخواسته بوده ولی باید اصلاح گردد.

تصنیفی که برای این سریال انتخاب شده از تصنیف هایی است که تمام ایرانیان آن را هزاران بار شنیده اند و زمزمه کرده اند. تصنیف به یاد ماندنی "امشب شب مهتابه" از دلنشین ترین و لطیف ترین تصنیف هایی موسیقی قدیم ایران است.

 

این آثار مانند میراث فرهنگی کشور باید به درستی معرفی و حفظ شوند.

 

در این جا از جناب مهران مدیری، هنرمند شاخص کشورمان که جایگاه و پایگاه مردمی اش به تمامی ایرانیان ثابت شده، درخواست داریم که ضمن اصلاح تیتراژ سریال، در صحبت آغازین دوره های بعدی، توضیحات لازم در مورد سازنده و شاعر تصنیف "امشب شب مهتابه" را بازگو کند..

با سپاس

نوشته رضا کلانتری

از طرف و با امضا تعداد زیادی از موسیقی دانان و شاعران

سی مهر هشتاد و نهمطلب مرتبط:

سپاس از مهران مدیری برای اصلاح تیتراژ قهوه تلخ

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131