نگاهی به کنسرت پنجره ای به سوی آفتاب، با طراحی حمید متبسم

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in مقالات بازدید: 333

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

نگاهی به کنسرت پنجره ای به سوی آفتاب، با طراحی حمید متبسم

اختصاصی موسیقی هنری ایران: برخلاف کنسرت قبلی حمید متبسم (کنسرت سیمرغ)، که با استقبال بسیار زیادی روبرو شد، در کنسرت "پنجره ای به سوی آفتاب" صندلی های تالار وحدت بسیار خالی به نظر می رسید ولی نکته ی جالب توجه این بود که در پایان کار، رضایت در چهره ی حاضرین بسیار پررنگ تر به نظر می رسید.

برنامه شامل دو بخش بود. بخش اول دونوازی سه تار و تنبک (و دوایر کوکی). بداهه نوازی در بیات ترک: که متبسم در این بداهه نوازی با تغییرات ناگهانی متر در جملات ضربی، جملاتی که در عین سادگی دلنشین بودند فضای جالبی ایجاد می کرد.

دونوازی کمانچه و تنبک: جمله های آوازی دلنشین کمانچه و تکنیک خیره کننده! جمله های پاساژی بلند و چابک و پاساژ هایی که با ترمولو اجرا می شدند (که این حالت در سبک کمانچه نوازی ایرانی کمتر به چشم می خورد) و در نهایت پایان بخش نخست با ترمولو های طولانی و جذاب کمانچه که توجه حاضرین را بسیار جلب کرد!.

بخش دوم: سه نوازی سه تار و کمانچه و تنبک... آفریدن فضایی آزاد با مدگردی ها و جا به جایی جملات آوازی و ضربی بین سه تار و کمانچه، گاهی سه تار یک جمله ی ضربی را تکرار می کرد و کمانچه آوازی می نواخت و گاه کمانچه جمله ای را به عنوان پایه می نواخت و سه تار به اجرای ملودی می پرداخت.

و در نهایت بخش آخر با بداهه نوازی های این سه ساز در نغمه ها و فضاهای بومی آذری به پایان رسید....

در همه ی این قسمت ها و تمام فضاهای متنوع و متفاوتی که توسط سازهای ملودیک پدید آمد، همراهی، هماهنگی و انعطاف پذیری چشمگیر ساز پژمان حدادی بدون شک در القای حال و هوای متفاوت هر بخش نقشی غیر قابل انکار داشت.

خبرنگار سایت موسیقی هنری ایران: پرستو مرادی

پانزدهم آذر هشتاد و نه

نقل این مطلب با آوردن نام سایت موسیقی هنری ایران مانعی ندارد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131