سریال رفت و آمد رهبران ارکستر سمفونیک تهران

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in مقالات بازدید: 375

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سریال رفت و آمد رهبران ارکستر سمفونیک تهران

موسیقی هنری ایران: سریال رفت و آمد‌های رهبران ارکستر به ایران زمانی کلید خورد که منوچهر صهبایی بعد از دو سال رهبری ارکستر سمفونیک تهران ایران را ترک کرد.

به گزارش خبرآنلاین، با رفتن صهبایی هر از گاهی مسولان انجمن موسیقی کنار رهبر جدیدی نشستند تا او را به خبرنگاران حوزه موسیقی معرفی کنند، رهبرانی که نیامده بار سفر بستند تا همچنان این سریال ادامه یابد.

آخرین رهبر ارکستر سمفونیک تهران از ایرلند آمد، کسی که اتفاقا می‌گفتند کارنامه پر و پیمانی دارد، اما حالا شنیده می‌شود او هم به زودی جای خود را به شهداد روحانی می‌دهد.

این خبر البته هنوز در حد شایعه است و هیچ یک از مدیران حوزه موسیقی وزارت ارشاد و انجمن موسیقی آن را تایید نکرده‌اند، اما با حال و روزی که ارکستر سمفونیک طی این ماه ها داشته اصلا بعید نیست این اتفاق هم به زودی رخ دهد. حالا ممکن است فقط در این بین جای نام‌ها عوض شود، مثلا شهداد روحانی نیاد و یک رهبر ایرانی یا خارجی دیگر چوب دست هدایت تنها ارکستر سمفونیک ایران را به عهده بگیرد.

در همه جای دنیا ارکستر‌های بزرگ به دو شیوه اداره می‌شوند و برنامه اجرا می‌کنند. آن‌ها رهبر دائمی دارند که ارکستر را تمرین می‌دهد، برنامه اجرا می‌کند و گاهی اوقات جایش را به رهبری مهمان می‌دهد تا آن رهبر به همراه ارکستر برنامه‌ها را اجرا کند.

در ایران هم تا زمان حیات زنده‌یاد فریدون ناصری وضع به همین منوال بود. او رهبر دائمی ارکستر بود و هر از گاهی هم رهبری به ایران می‌آمد و مدتی با ارکستر تمرین می‌کرد و دست آخر برنامه‌ای را اجرا می‌‌کرد و می‌رفت.

بعد از مرگ فریدون ناصری اما روند تغییرات در راس ارکستر سمفونیک تهران شتاب بیشتری گرفت، اما این شتاب اصلا قابل قیاس با وضعیتی نیست که الان ارکستر سمفونیک تهران درگیر آن است.

طی شش یا هفت ماه گذشته پنج رهبر ارکستر به ایران آمده‌اند و مدتی با ارکستر سمفونیک تهران تمرین کرده‌اند و رفته‌اند.

این اتفاق در شرایطی رخ می‌دهد که بعد از کناره‌گیری صهبایی از ارکستر سمفونیک تهران از ابتدا گفته شد قرار است ارکستر سمفونیک سال ۱۳۸۹ را با دو رهبر مهمان به پایان برساند تا بعد برای انتخاب رهبر دائمی آن فکری شود، اما دو رهبر تا این لحظه -که در روز‌هایی آغازین دهمین فصل سال هستیم- به پنج رهبر تبدیل شده و قرار است ششمین رهبر هم به همین زودی‌ها از راه برسد.

در کنار این مسال گاهی هم اتفاقات جالبی در این رفت و آمد‌ها رخ داده است. مثلا برخی از رهبران ارکستری که وارد ایران شده‌اند، ابتدا در محافل خصوصی از آن‌ها به عنوان رهبری که ممکن است رهبر دائم ارکستر سمفونیک تهران شود، نام برده شده  و بعد از مدت کوتاهی او هم ساکش را جمع کرده و از ایران رفته است.

جالب‌ترین اتفاق اما طی این مدت به نحوه انتخاب ماتیاس گروگر باز می‌گردد. اتفاقی که اولین بار مدیر عامل انجمن موسیقی آن را  در نشست مطبوعاتی معرفی گروکر عنوان کرد: «به‌دنبال سفر برخی هنرمندان برای خرید سازها به آلمان، کروگر در آن سفر به دوستان معرفی شد و بعد از بررسی در شورای ارکستر حضور ایشان به‌عنوان نخستین رهبر غیرایرانی مورد تأیید قرار گرفت.»

در واقع اولین رهبر خارجی ارکستر سمفونیک ایران سوغات یک سفر بود. جالب‌تر از ماجرای آمدن گروکر به ایران ماجرای آمدن نازنین آقاخانی به تهران بود. او که گفته می‌شد قرار است اولین رهبر زن ارکستر سمفونیک تهران باشد،نه تنها با این ارکستر برنامه‌ای اجرا نکرد ،بلکه فقط چند صباحی نوازنده‌ها را تمرین داد و بعد به اتریش بازگشت.

برخی معتقدند مخالفت با حضور او به عنوان رهبر ارکستر در ایران باعث شد تا تصمیم مسئولان ارشاد عوض شود و او را به عنوان تمرین‌دهنده معرفی کنند.

این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که برخی معتقدند، ارکستر سمفونیک تهران نیاز به رهبر دائم دارد. لوریس چکناوریان رهبر ارکستر و آهنگساز یکی از این افراد است. او می‌گوید: «ارکستر مثل یک خانواده است و همان طور که خانواده به یک پدر نیاز دارد ارکستر هم نیاز به یک رهبر ثابت دارد که با او شکل بگیرد، زیرا تغییر رهبران مختلف منجر به این می‌شود که هر کس سلیقه خود را اعمال کند و نوازنده‌های ارکستر مثل بچه‌های بدون پدر و مادر تربیت شوند، چون هر رهبری می‌خواهد نظر و سلیقه خود را اعمال کند.»

حالا باید منتظر ماند و دید که بالاخره کار ارکستر سمفونیک تهران به کجا می کشد و سریال آمدن و رفتن رهبران مهمان تا کی ادامه پیدا می‌کند، البته معاون هنری وزارت ارشاد گفته در سال ۱۳۹۰ قرار است رهبر دائم این ارکستر معرفی شود.

پنجم دی ماه هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131