خودداری استاد بزرگ نی ایران از مصاحبه با رسانه‌ها

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in مقالات بازدید: 526

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

خودداری استاد بزرگ نی ایران از مصاحبه با رسانه‌ها

موسیقی هنری ایران: بی‌مهری و کم‌توجهی مسئولان به هنرمندان فاخر در اصفهان سبب شده است که اکثر این هنرمندان از جمله استاد حسن کسایی با رسانه‌های خبری قهر کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، استاد حسن کسایی پدر نی ایران در آستانه ۸۴ سالگی قرار دارد و در حفظ و ارتقای موسیقی ایران ممارست زیادی کرده است و از مفاخر و چهره‌های ماندگار عرصه موسیقی به شمار می‌آید.

ردیف موسیقی ایرانی با روایت نی، عنوان آخرین اثر ارزشمندی است که به تازگی از استاد حسن کسایی منتشر شده و دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که از مختصات این ردیف می‌توان به پویایی، اصالت و استادی راوی و خاصیت ویژه اجرایی و آموزشی اشاره کرد که بیان چنین ردیف‌هایی تنها از عهده استاد حسن کسایی بر می‌آید.

با این وجود اما این هنرمند نام آشنا به دلایل نامعلومی حاضر به مصاحبه با هیچ‌کدام از رسانه‌های خبری نیستند و رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها تنها به استفاده از بیوگرافی ایشان و کتابچه منتشر شده‌ای که در کنار آثارش ارائه می‌شود، اکتفا می‌کنند و از محضر این استاد نامی و فاخر کشورمان که استاد بداهه نوازی در نی‌ ایران نیز محسوب می‌شوند، بی‌بهره‌اند.

برخی از هنرمندان و موسیقی‌دانان این دلایل را ناشی از بی‌توجهی مسئولان نسبت به وضعیت جسمانی این استاد نامی ذکر کرده‌اند.

چندی پیش خبرنگار فارس نیز در پی تماس‌های تلفنی و کسب اجازه از خانواده این هنرمند بزرگ برای مصاحبه حضوری، با جواب منفی خانواده این هنرمند روبه‌رو شد.

همسر استاد حسن کسایی با ممانعت از این دیدار و گفت‌وگو اظهار داشت: استاد کسایی و خانواده ایشان تاکنون مصاحبه‌های زیادی با رسانه‌ها داشته‌اند که توجهی از مسئولان را در پی نداشته است و به همین منظور دیگر حاضر به مصاحبه و گفت‌وگو با هیچ رسانه خبری نیستیم.

هنر زمانی ارزشمند خواهد بود و هنرمند زمانی از ارائه هنر خود خرسند می‌شود که از جانب مردم و مسئولان مورد حمایت و پشتیبانی قرار گیرد، اما مسئولان اصفهان به هنر و هنرمندان اصفهانی کم توجه هستند به طوری که این موضوع مورد نارضایتی هنرمندان فاخر شده است و باید گفت بی‌مهری مسئولان به هنر چیزی جز فاصله گرفتن هنرمندان که خود منشا هنر هستند از مردم را در پی ندارد و این فاصله نیز به همین نسبت دلمردگی مردم از هنر و فرهنگ را در پی دارد.

جای این سؤال وجود دارد که مسئولان اصفهانی که به گفته خودشان می‌خواهند به هنر فاخر توجه کنند، آیا نباید هنرمندان فاخر را نیز مورد توجه قرار دهند و آیا اگر هنرمندان فاخر وجود نداشتند باشند، هنر فاخری نیز به وجود خواهد آمد.

مسئولان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان که تاکنون پاسخگوی سؤالات خبرنگاران نبوده‌اند، امیدواریم مسئولان این نهاد پس از کسب اجازه از روابط عمومی، پاسخگوی سؤالات ما باشند که کسب اجازه از روابط عمومی نیز جز با صبر میسر نخواهد بود.

سی دی ماه هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131