خودداری استاد بزرگ نی ایران از مصاحبه با رسانه‌ها

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in مقالات بازدید: 551

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

خودداری استاد بزرگ نی ایران از مصاحبه با رسانه‌ها

موسیقی هنری ایران: بی‌مهری و کم‌توجهی مسئولان به هنرمندان فاخر در اصفهان سبب شده است که اکثر این هنرمندان از جمله استاد حسن کسایی با رسانه‌های خبری قهر کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، استاد حسن کسایی پدر نی ایران در آستانه ۸۴ سالگی قرار دارد و در حفظ و ارتقای موسیقی ایران ممارست زیادی کرده است و از مفاخر و چهره‌های ماندگار عرصه موسیقی به شمار می‌آید.

ردیف موسیقی ایرانی با روایت نی، عنوان آخرین اثر ارزشمندی است که به تازگی از استاد حسن کسایی منتشر شده و دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که از مختصات این ردیف می‌توان به پویایی، اصالت و استادی راوی و خاصیت ویژه اجرایی و آموزشی اشاره کرد که بیان چنین ردیف‌هایی تنها از عهده استاد حسن کسایی بر می‌آید.

با این وجود اما این هنرمند نام آشنا به دلایل نامعلومی حاضر به مصاحبه با هیچ‌کدام از رسانه‌های خبری نیستند و رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها تنها به استفاده از بیوگرافی ایشان و کتابچه منتشر شده‌ای که در کنار آثارش ارائه می‌شود، اکتفا می‌کنند و از محضر این استاد نامی و فاخر کشورمان که استاد بداهه نوازی در نی‌ ایران نیز محسوب می‌شوند، بی‌بهره‌اند.

برخی از هنرمندان و موسیقی‌دانان این دلایل را ناشی از بی‌توجهی مسئولان نسبت به وضعیت جسمانی این استاد نامی ذکر کرده‌اند.

چندی پیش خبرنگار فارس نیز در پی تماس‌های تلفنی و کسب اجازه از خانواده این هنرمند بزرگ برای مصاحبه حضوری، با جواب منفی خانواده این هنرمند روبه‌رو شد.

همسر استاد حسن کسایی با ممانعت از این دیدار و گفت‌وگو اظهار داشت: استاد کسایی و خانواده ایشان تاکنون مصاحبه‌های زیادی با رسانه‌ها داشته‌اند که توجهی از مسئولان را در پی نداشته است و به همین منظور دیگر حاضر به مصاحبه و گفت‌وگو با هیچ رسانه خبری نیستیم.

هنر زمانی ارزشمند خواهد بود و هنرمند زمانی از ارائه هنر خود خرسند می‌شود که از جانب مردم و مسئولان مورد حمایت و پشتیبانی قرار گیرد، اما مسئولان اصفهان به هنر و هنرمندان اصفهانی کم توجه هستند به طوری که این موضوع مورد نارضایتی هنرمندان فاخر شده است و باید گفت بی‌مهری مسئولان به هنر چیزی جز فاصله گرفتن هنرمندان که خود منشا هنر هستند از مردم را در پی ندارد و این فاصله نیز به همین نسبت دلمردگی مردم از هنر و فرهنگ را در پی دارد.

جای این سؤال وجود دارد که مسئولان اصفهانی که به گفته خودشان می‌خواهند به هنر فاخر توجه کنند، آیا نباید هنرمندان فاخر را نیز مورد توجه قرار دهند و آیا اگر هنرمندان فاخر وجود نداشتند باشند، هنر فاخری نیز به وجود خواهد آمد.

مسئولان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان که تاکنون پاسخگوی سؤالات خبرنگاران نبوده‌اند، امیدواریم مسئولان این نهاد پس از کسب اجازه از روابط عمومی، پاسخگوی سؤالات ما باشند که کسب اجازه از روابط عمومی نیز جز با صبر میسر نخواهد بود.

سی دی ماه هشتاد و نه