هنگامى که ساز می‌نوازم، سازم دیگر ساز من نیست، من ساز منم

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in مقالات بازدید: 520

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

هنگامى که ساز می‌نوازم، سازم دیگر ساز من نیست، من ساز منم

موسیقی هنری ایران: سومین سالروز خاموشی حاج قربان سلیمانی ـ راوی نامی بخشی‌های خراسان ـ در حالی سپری می‌شود که در یک سال گذشته کتاب«آخرین خنیاگر» درباره این هنرمند منتشر شد و بخشی از وسائل شخصی‌اش این روزها در موزه موسیقی نگهداری می‌شود.

به گزارش خبرنگار بخش موسیقی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، ـ ۲۹ دی‌ماه ـ دومین سالروز خاموشی مردی بود که می‌پنداشت:«هنگامى که ساز می‌نوازم، سازم دیگر ساز من نیست، من ساز منم».

حاج قربان سلیمانی - بخشی و نوازنده دوتار و خواننده موسیقی محلی شمال خراسان بود.

او در علی‌آباد قوچان بدنیا آمد. پدرش کربلایی رمضان، خود از دوتارنوازان مشهور شمال خراسان بود و از این رو حاج قربان هم از هفت سالگی دوتار به دست گرفت و شاگرد پدر شد.

بعد از درگذشت پدر، او ۲۲ ساله بود و از آن پس نزد غلامحسین بخشی جعفرآبادی، حاج محمد بخشی قیطاقی و عوض بخشی به آموختن دوتار روی آورد.

پس از سفر حج تا بیست سال دست از موسیقی کشید و در این زمان دغدغه‌اش زمین و آب و زراعت شد، ولی از سال ۶۶ دوباره به نواختن و خواندن پرداخت.

او کشاورزی هم می‌کرد. دو فرزند دختر و یک پسر دارد به نام علیرضا که در اکثر اجراهای پدر همنواز ساز او بود.

حاج قربان یکی از بهترین بخشی‌های شمال خراسان بود؛ هم شعر می‌گفت، هم ساز می‌زد و هم قصه می‌گفت، به‌طوریکه از او به‌عنوان پدیده نسل گذشته یاد کرده‌اند.

حاج قربان سلیمانی در سال‌های ۶۹ و ۷۰ به‌عنوان پدیده جشنواره فجر معرفی شد و از سال ۷۱ به‌مدت هشت سال داور بخش موسیقی مقامی جشنواره سراسری فجر بود. او در کشورهای فرانسه، آمریکا، تونس و اکوادور اجرای برنامه داشت و کسب مقام اول جشنواره موسیقی «لیون» فرانسه و انتخاب به عنوان ستاره جشنواره «آوینیون» فرانسه از دیگر افتخاراتش بود.

حاج‌قربان ده‌ها اجرای دوتارنوازی در کنسرت‌های موسیقی کشورهای اروپایی، آسیایی و آمریکا داشت و علاوه بر نشان درجه ۲ فرهنگ و هنر به عنوان «گنجینه ملی» نیز لقب گرفت.

او در آلبوم «شب، سکوت، کویر» با شجریان همکاری کرد.

حاج‌قربان سلیمانی - یکی از آخرین بازماندگان بخشی‌گری، همان‌ها که تنها بخشی کامل از نسل‌ها عاشقی و عاشق‌پیشگی خراسان بزرگ می‌خوانندش و یکی از گنجینه‌های ملی ایران بود،اول بهمن سال ۸۶، در خانه‌اش در یکی از روستاهای قوچان به خاموشی ابدی پیوست و همان‌جا به‌خاک سرد گورستان سپرده شد.

اواخر سال گذشته،هوشنگ جاوید ـ پژوهشگر و کارشناس موسیقی نواحی و مقامی ـ کتابی با عنوان « آخرین خنیاگر» درباره حاج قربان منتشر کرد.

این کتاب مجموعه کاملی از خاطرات این نوزانده برجسته و همچنین خاطرات هنرمندان و دوستانی است که او را از کنج عزلت بیرون کشیدند و کاری کردند تا بار دیگر بر صحنه بدرخشد. کتاب را حوزه هنری خراسان رضوی منتشر کرده و این روزها در بازار انتشارات موسیقی پیدا می‌شود.

اما سال گذشته، اتفاق دیگری هم افتاد که همزمان با افتتاح موزه موسیقی همراه بود. در این موزه بخشی از وسایل شخصی و هنری زنده‌یاد حاج قربان سلیمانی همچون لباس‌ اجراهای صحنه‌ای او، مجموعه‌ای از سازهایش ،تصاویری از او، یک پوستر از اجرایش در پاریس و مجسمه‌ای که در مقابل در ورودی موزه قرار گرفت.

چهارم بهمن هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131