موسیقی ترکمن؛ زخمه بر تار فراموشی

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in مقالات بازدید: 614

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

موسیقی ترکمن؛ زخمه بر تار فراموشی

موسیقی هنری ایران: موسیقی فولکوریک ترکمن به عنوان یکی از غنی ترین انواع موسیقی شرق که ریشه در عقاید مردم دارد در موسیقی ملی و پایتخت مهجور مانده است.

به گزارش خبرنگار مهر ، موسیقی ترکمن ریشه در عقاید مردم دارد و از آرزوهای آنان الهام می گیرد و مملو از تنوع و غنای ملی، حماسی و تاریخی است و از غمها، شادی ها، دوردها، شهامتهای مردمی سرچشمه می گیرد.

این نوع موسیقی نشانگر بیان وفریاد مشترک این قوم از ورای سالها کار و تلاش و مبارزه بوده است و متاسفانه در شناساندن نقش و جایگاه این میراث پرارزش که بزرگترین وسیله بیان خواسته های قوم ترکمن است، هرگز به شکل گسترده کوشش بعمل نیامده است.

دکتر مجید تکه که از نوزاندگان بنام موسیقی ترکمن است و سرپرستی گروه دولت محمد آزادی را برعهده دارد در این زمینه معتقد است: موسیقی ترکمن مانند موسیقی سایر ملل ریشه در عقاید مردم دارد.

وی که حدود ۴۰ سال است نوای موسیقی ترکمن را با دوتار خود در گوش و جان دوستداران آن زمزمه کرده است، افزود: این موسیقی بشدت الهام گرفته از طبیعت است و مهمترنی وجه مشخصه آن، تصویری بودن این نوع موسیقی است.

وی اظهار داشت: در این نوع موسیقی نوزانده به زبان ترکمنی بخشی نامیده می شود و بخشی کلمه ای ترکمنی است که از معنای بخشیدن می آید و به این معناست که نوازنده ترکمن، هنرش را کامل به مردم بخشیده و بخشنده است.

تکه که از سال ۶۱ تا ۷۱ در جشنواره موسیقی فجر درتهران به اجرای برنامه پرداخت، و جوایز متعددی در زمینه های تکنوازی و .. را در کارنامه اش دارد، خاطرنشان کرد: بخشی های ترکمن، در طول تاریخ سراسر رنج و زحمت، شادی ها و آرزوهای مردم را با دوتار خود بازگو کرده اند.

وی در زمینه ساز دوتار عنوان کرد: دوتار ترکمن یکی از اصیل ترین و کاملترین سازهای موسیقی ترکمن است که دارای صدایی رسا و نافذ است و در عین سادگی ظاهری، سیار ساز کاملی است و اگر نوازنده ماهی باشید، می تواند برای شما همزمان چهار کار را نجام دهد.

این نوازنده چیره دست ترکمن که با گروه خود در بیست و شمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر شرکت داشت، افزود: برگزاری جشنواره استانی و شرکت در آن بر رشد موسیقی تاثیر دارد ولی سالهای است که موسیقی محلی در جشنواره موسیقی کشور اهمیتی داده نمی شود.

تکه اظهار داشت: موسیقی محلی در جشنواره موسیقی مهجور مانده است و تا زمانی که از موسیقی بویژه موسیقی محلی حمایت نشود این نوع موسیقی نمی تواند پیشرفت چیمگیری داشته باشد.

وی عنوان کرد: حمایت مسئولان بویژه مسئولان فرهنگی از موسیقی محلی کافی نیست و مسئولان فرهنگی گلستان حتی اسم گروه ما را نمی دانند و در بنرهای تبلیغاتی جشنواره موسیقی امسال، اسم گروه به اشتباه درج شده بود و این بسیار مایه تاسف است.

مجید تکه با اشاره به زمانی که مازندران و گلستان هنوز تفکیک نشده بود، و یک استان بودند، اظهار داشت: در آن زمان رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت مازندران،بسیار برای موسیقی ترکمن ارزش قائل بود و حتی اسامی اعضای گروه را تک به تک می داتنست.

استاد موسیقی ترکمن گفت: من در حدود ۴۰ سال فعالیت در عرصه موسیقی تمام تلاش خود را برای احیای موسیقی ترکمن و رساندن پیام به گوش جهانیان انجام داده ام.

وی با بیان اینکه کنسرت های مختلفی در کشورهای فرانسه، آلمان، سوئیس، ترکیه، ترکمستان و ... داشته است، افزود: این کنسرتها با استقبال فراوانی روبرو شده اند.

مجید تکه تاکید کرد: رشد و اعتلای موسیقی ترکمن فقط و فقط نیازمند حمایت مسئولان فرهنگی است.

وی با بیان اینکه حدود سه سال است که برای سالگرد مختومقلی فراغی شاعر و عارف نامدار ترکمن برنامه ویژه ای اجرا کردیم ولی تاکنون هزینه اجرای این کنسرت ها پرداخت نشده است و با این نوع حمایت ها نمی توان انتظار داشت که انیزه زیادی برای هنرمندان گمنام باقی ماند.

این هنرمند یادآورشد: موسیقی ترکمن بسیار غنی و پرمحتواست ولی درک از موسیقی در کشور متاسفانه پایین است.

بیست و یکم اسفند هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131