موج بلند موسیقی در نوروز نود و پنج

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in مقالات بازدید: 719

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

موج بلند موسیقی در نوروز نود و پنج

موج بلند موسیقی در نوروز نود و پنج

موج بلند موسیقی در نوروز نود و پنج
موج بلند موسیقی در نوروز نود و پنج

پیام نوروزی محمدرضا شجریان و و اعلام خبر بیماری‌اش، بازگشت علی رهبری به ارکستر سمفونیک تهران و حواشی‌اش و ... رویدادهایی بودند که نوروزی خبرساز برای موسیقی کشور ایجاد کردند.

به گزارش خبرنگار سرویس موسیقی ایسنا، آغاز نوروز با انتشار پیامی از سوی استاد آواز ایران همراه شد. پیامی که شجریان در آن علاوه بر تبریک سال نو، از حضور مهمانی خبر داد که 15 سال است همنشین اوست. در این پیام، ظاهری متفاوت از این هنرمند پیشکسوت دیده می‌شد و خبر بیماری سرطان شجریان به سرعت فضای خبری رسمی و غیر رسمی کشور را پر کرد. در تعطیلات نوروز، تصاویر او در شبکه‌های مجازی منتشر شد و ابراز احساسات مردم و سایر هنرمندان را درپی داشت.

موج احساسات مردم به‌قدری زیاد بود که همایون شجریان را به انتشار پیامی وادار کرد که در بخشی از آن آمده بود: «امن‌ترین و گرم‌ترین جای دنیا، همون جایی که دیگه نیاز به هیچ‌چیز و هیچ‌کس نداری. جایی که از هیچ‌چیز نمی‌ترسی و بهت آرامش می‌ده و عزیزت می‌داره. جایی که آخر هر تلاشی باید آرزو کنی اونجا باشی و وقتی اونجا بودی دیگه همه تلاشت رو برای اون می‌کنی. جایی که قانونش فراتر و پرقدرت‌تر از هر قانونیه. جایی که کسی نمی‌تونه بهش حکمرانی کنه و براش تصمیم بگیره. جایی که اونجا جاودانه میشی، هر لحظه متولد می‌شی و هرگز نمی‌میری. همون جایی که هم دنیاست و هم آخرت. جایی که با هیچ‌ چیزی نمی‌خوای عوضش کنی، چون واقعاً امن‌ترین جای دنیاست چون با هیچ سیل و طوفان و زلزله‌ای خراب نمی‌شه … فقط قلب مردمه، قلب مردم، مردم و مردم. خوشا به حال اون کسانی که لایق قلب مردمن و به اونجا تعلق دارند

علی جنتی - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - نیز چند روز بعد، نسبت به بیماری محمدرضا شجریان واکنش نشان داد و پیامی منتشر کرد. وزیر ارشاد در صفحه‌ی اجتماعی خود نوشت: «انتشار خبر بیماری استاد آواز ایران، محمدرضا شجریان، موجی از عواطف و احساسات را بین هنرمندان، فرهیختگان و خیل علاقه‌مندان وی برانگیخت و همگان برای شفای عاجل او دست به دعا برداشتند. خوشبختانه اخبار واصله از روحیه مثبت و بانشاط و بهبود وضعیت عمومی وی حکایت دارد. از خداوند متعال سلامتی و شفای سریع و کامل این خواننده محبوب را خواستارم

در همان روزها «رایان» پسر کوچک محمدرضا شجریان به نشانه‌ی همراهی با پدرش، موهای خود را کوتاه و گزارش‌هایی را هم از وضعیت جسمانی پدرش در صفحات اجتماعی خود منتشر کرد و در نهایت هم نوشت که اوضاع جسمانی پدرش روبه بهبود است.

بازار شایعات هم در فضای مجازی در این‌باره داغ بود و مردم اظهار نظرهای مختلفی درباره‌ی محمدرضا شجریان مطرح می‌کردند. حتی نامه‌ای هم منسوب به همسر اول نخست منتشر شد که صحت نداشت.

در میانه‌ی تعطیلات بود که خبر بازگشت علی رهبری به ارکستر سمفونیک تهران به‌عنوان رهبر و مدیر هنری این ارکستر به‌صورت شبانه منتشر شد. علی رهبری به خبرنگار ایسنا اعلام کرد که در دیدار نوروزی با وزیر ارشاد اعلام شده که استعفایش پذیرفته نشده است و او باز هم مدیر هنری ارکستر خواهد ماند.

جزییات بیشتری درباره‌ی این خبر اعلام نشده است و مسؤولان وزارت ارشاد نیز تا کنون توضیح بیشتری در این‌باره نداده‌اند. در عین حال، علی مرادخانی (معاون امور هنری وزیر ارشاد) با تأیید پذیرفته نشدن استعفای رهبری، از اداره‌ شدن ارکستر سمفونیک تهران به‌صورت شورایی خبر داد. این در حالی است که هنوز اعلام نشده است که ارکستر سمفونیک در صورت بازگشایش زیرمجموعه‌ی بنیاد رودکی خواهد بود یا خیر.

همچنین علی رهبری در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس موسیقی ایسنا اظهار کرد:‌ همان‌طور که برنامه‌ی سالانه‌ی ارکستر سمفونیک تهران را تدوین کرده بودیم، در سال جدید همان برنامه‌ها را پی خواهیم گرفت؛ با این تفاوت که اپراها دیگر اجرا نخواهند شد، اما سایر اجراها با همان نظم و تاریخ‌های مشخص‌شده روی صحنه خواهند رفت.

***

برگزار شدن انتخابات خانه موسیقی در اواخر سال 94 هم بحثی بود که در بسیاری از محافل مطرح می‌شد و سرانجام خانه موسیقی تاریخ انتخابات کانون‌های خود را روی سایتش قرار داد و مشخص شد که این انتخابات 23 فروردین‌ماه با انتخاب اعضای کانون صدابرداران آغاز خواهد شد و 15 اردیبهشت‌ماه با انتخاب اعضای کانون نوازندگان سنتی پایان خواهد یافت.

این خبر در نوروز امسال مورد توجه برخی رسانه‌های رسمی قرار گرفت و به‌نوعی به آن پرداخته شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131