منتقدین: انتخابات خانه موسیقی را فاقد اعتبار می‌دانیم

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in مقالات بازدید: 712

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

منتقدین: انتخابات خانه موسیقی را فاقد اعتبار می‌دانیم

منتقدین: انتخابات خانه موسیقی را فاقد اعتبار می‌دانیم

منتقدین: انتخابات خانه موسیقی را فاقد اعتبار می‌دانیم
منتقدین: انتخابات خانه موسیقی را فاقد اعتبار می‌دانیم

 

جمعی از منتقدین به عملکرد صنفی خانه موسیقی طی بیانیه‌ای اعلام کردند که انتخابات پیش‌ روی این نهاد را فاقد اعتبار و جفا به جامعه موسیقى کشور می‌دانند.

 

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، پیرو مصوبه هیئت مدیره خانه موسیقی در خصوص تعیین تاریخ انتخابات کانون‌های تخصصی، روند انتخابات و برگزاری نوبت اول مجامع عمومی کانون‌های ده گانه خانه موسیقی طبق آئین نامه (مصوب 20 دی ماه 1394)  از فروردین ماه سال جاری آغاز می‌شود. کلیه اعضای خانه موسیقی می‌توانند با مطالعه آئین‌نامه انتخابات خانه موسیقی به صورت فراگیر در این انتخابات شرکت کنند. پس از انتخابات اعضای هیئت مدیره کانون‌ها، مجمع عمومی نمایندگان کانون‌ها جهت انتخاب اعضای هیئت مدیره اصلی خانه موسیقی متعاقبا برگزار خواهد شد. بر همین اساس مجامع عمومی کانون‌های صدابرداران و پژوهشگران قرار بود 24 و 25 اسفند سال گذشته برگزار شود که به دلیل ترافیک کاری روزهای پایانی سال94، به تعویق افتاد. نوبت اول جهت انتخابات کانون صدابرداران 23 فروردین ماه و کانون پژوهشگران 24 فروردین ماه در ساختمان شماره 1 برگزار می‌شود. اما جمعی از منتقدین به عملکرد صنفی خانه موسیقی طی بیانیه‌ای اعلام کردند که انتخابات پیش‌ روی این نهاد را فاقد اعتبار و جفا به جامعه موسیقى کشور می‌دانند. در این بیانیه آمده است:

 

«اعلام یکسویه زمان برگزاری انتخابات کانون‌های ده‌گانه خانه موسیقی از سوی آن نهاد (سایت خانه موسیقی/ 18 فروردین 1395)، اعلام حضور هیاتی ناظر از ارشاد آن هم به درخواست خانه موسیقی (سایت خانه موسیقی/ 19 فروردین 1395) در کنار مطالب سراسر توهین و نیش و کنایه به منتقدان در شماره جدید بولتن خانه نشان می‌دهد که گردانندگان این نهاد نه تنها هنوز برای منتقدانِ خود جایگاهی متصور نیستند و علی‌رغم برخی اظهارات و تکذیب‌ها هنوز آنها را به دید مشتی هنرجو می‌نگرند و خود را شناسنامه‌های موسیقی کشور می‌ دانند، بلکه مصمم‌اند که بر خلاف امیدواری اندک و کورسویی از روشنایی که با بازپس گیری شکایتشان از آقای دکتر ساسان فاطمی پدید آوردند، در را بر همان پاشنه‌ای بچرخانند که سال‌ها چرخانده‌اند.

 

یکی از مهم‌ترین مباحث مورد تاکید ما منتقدان خانه‌ی موسیقی ایران از ابتدا اجرای صحیح اساسنامه و لزوم پایبندی گردانندگان خانه‌ی موسیقی به قوانین و مواد آن بوده و هست. به همین سبب نمایندگان این جمع نیز در جلسات خود با مشاوران و مدیران ارشد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این مساله را به عنوان مهم‌ترین محور بحث و مذاکرات مورد توجه قرار دادند که در ادامه مساله‌ی انتخابات به عنوان مهمترین و تاثیرگذارترین تجلی‌گاه اراده صنفی جامعه موسیقی به موضوع کلیدی جلسات بدل گشت. نهایتاً نتیجه‌ی مذاکرات، پس از سه جلسه‌ی طولانی با مقامات ذیربط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به تعویق انتخابات تا تشکیل هیاتی با حضور نمایندگانی از منتقدان، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اهالی موسیقیِ مورد وثوق طرفین برای نظارت بر فرآیند انتخابات خانه موسیقی منجر گردید.

 

از آنجا که هدف منتقدان، برگزاری انتخاباتی با ساز و کاری قانونی و با مشارکت حداکثری اهالی موسیقی جهت نیل به مطلوب‌ترین نتیجه برای خانواده‌ی بزرگ موسیقی است، این ساز و کار خود به مقدماتی نیازمند است که تنظیم آیین‌نامه‌ای منطبق بر شرایط صنفی و منافع جامعه امروز موسیقی ما از جمله‌ی آنهاست و ما این را بر عهده‌ی همان هیات ناظرِ مورد توافق با مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌دانیم تا با بررسی و اصلاح آیین‌نامه‌های مربوط به انتخابات، شفاف‌سازی، اطلاع‌رسانی و جذب حداکثریِ جامعه‌ی هدف در زمان مناسب، مقدمات انتخاباتی شایسته را فراهم و تاریخ آن را اعلام نماید.

 

در چنین فضایی ما به عنوان گروهی از منتقدان وضعیت صنفی موسیقی کشور، و به تبع آن خانه موسیقی با عنوان و ادعای یک نهاد صنفی، در ادامه اظهارنظرها و بیانیه‌های پیشین خود که در تاریخ‌های هفدهم و بیست‌وسوم اسفند ماه 1394 در رسانه‌های عمومی منتشر شده، هرگونه انتخابات در خانه موسیقی را بدون حضور نمایندگان منتقدان در هیات ناظرِ وزارت محترم ارشاد و بدون طی مراحل لازم و مورد توافق، فاقد اعتبار و جفا به جامعه موسیقی کشور می‌دانیم و از مقام محترم وزارت ارشاد انتظار داریم که به مانند مسئله واگذاری موزه هنرهای معاصر، شخصاً در این مسئله نیز وارد شده انتخابات خانه موسیقی را تا تدوین روش مطلوب برای برگزاری آن توسط هیات ناظری با حضور نمایندگان منتقدان متوقف کنند. بدیهی است در غیر این صورت خواسته‌های منتقدان بدون پاسخ مانده مشکلات خانه موسیقی همچنان ادامه خواهد یافت

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131