لذت شنیدن موسیقی با سازهای عجیب‌ و غریب

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in مقالات بازدید: 2524

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

لذت شنیدن موسیقی با سازهای عجیب‌ و غریب

لذت شنیدن موسیقی با سازهای عجیب‌ و غریب

لذت شنیدن موسیقی با سازهای عجیب‌ و غریب
لذت شنیدن موسیقی با سازهای عجیب‌ و غریب

ساخت موسیقی با سازهای ابداعی فقط محصول دوره‌ی باستان نیست. هنوز هم آدم‌هایی هستند که با اشیای مختلف سازهای عجیب و غریب می‌سازند و صدای دلخواه خود را از آن درمی‌آورند.

 

به گزارش سرویس موسیقی ایسنا، هشت ساز عجیب دنیای موسیقی در این مطلب معرفی می‌شوند.

لیتفون
لیتفون

لیتفون یا پرکاشن سنگی

«لیتفون» یا ساز سنگی در واقع یک پرکاشن از جنس سنگ است. قدیمی‌ترین «لیتفون» در هند پیدا شده، اما نواختن آن در اروپا و آمریکا هم رواج داشته است. برای نواختن این ساز، سنگ‌هایی را در انداز‌ه‌های مختلف از جنس مرمر یا انواع دیگر سنگ در کنار یکدیگر قرار می‌دهند و با نواختن «پُتک» روی هر سنگ، رنگ‌های صدایی مختلفی را ایجاد می‌کنند. این ساز، شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی دارد و نمونه‌های قدیمی آن درنمایشگاه‌ها و موزه‌های ساز وجود دارد.

آدربت
آدربت

لذت ساز زدن با دستکش پلاستیکی

آدربُت ساز عجیبی است که توسط یک دستکش پلاستیکی و بطری آب شیشه‌ای به صدا درمی‌آید. بارتون فردی است که در سال 2005 توانست با این وسیله، موسیقی ایجاد کند. میزان آبی که در بطری ریخته می‌شود، تعیین‌کنننده‌ی رنگ صدا خواهد بود.

برای نواختن این ساز باید داخل بطری بدمید و همزمان دستکشی را که در بخش پایین بطری تعبیه شده است، با فشردن، بالا و پایین کنید. اگر نام این ساز را در موتورهای جست‌وجوگر بنویسید، نمونه‌های زیادی از نواختن آن را خواهید دید.

گزوکیلل
گزوکیلل

ترکیب پیانو و گیتار در یک ساز

کزوکیلل یا گزوکیلل نام ساز استوارت دیوید است که ترکیبی از گیتارباس و پیانو محسوب می‌شود. این ساز دو نیمه‌ی اصلی دارد که بخشی از آن زهی و بخشی دیگر کلاویه‌ای است. بخش بالایی و دسته‌ی ساز، ظرفیت یک ساز بادی را نیز به آن اضافه کرده است و نوازنده با دمیدن در بخش بالایی می‌تواند همزمان چند رنگ صوتی متفاوت ایجاد کند.

آرمونیکا شیشه‌ای
آرمونیکا شیشه‌ای

با دست خیس شیشه را بنوازید

یکی دیگر از سازهای عجیب و در عین حال بسیار قدیمی، اختراع بنجامین فرانکلین در سال 1762 است. این ساز که «آرمونیکا شیشه‌ای» نام دارد با ظرف‌های شیشه‌ای حلقوی که توسط یک میله به هم متصل شده‌اند، ساخته شده است. نوازنده برای نواختن این ساز باید انگشتانش را با آب خیس و حلقه‌های شیشه‌ای را لمس کند.

این ساز قدیمی در مدت کوتاهی در اروپا رواج بسیاری پیدا کرد، زیرا صدای آن به اندازه‌ی کافی بلند است و از فاصله‌های قابل توجه شنیده می‌شود. در بعضی منابع غیر رسمی هم نوشته‌اند که موتسارت برای این ساز عجیب، قطعه‌ای را نوشته است.

چاپمن‌استیک
چاپمن‌استیک

سازی زهی برای موسیقی جاز

چاپمن‌استیک یک ساز متفاوت برای موسیقی الکترونیکی است که اولین‌بار در سال 1970 توسط اِمِت چاپمن، هنرمند فعال موسیقی جاز نواخته شد. این ساز بسیار باریک و بلند، زهی است و می‌توان آن را با یک یا دو دست نواخت.

بریمبو
بریمبو

بریمبو و دسته‌ی پنج متری

«بریمبو» نام یک ساز برزیلی است که ریشه‌ی آفریقایی هم دارد. سازی که دسته‌ی باریک آن می‌تواند چهار یا پنج متر طول داشته باشد. قسمت پایینی ساز، شکلی مثل کدو تنبل دارد. این ساز که بی‌شباهت به کمانچه‌ی ایرانی هم نیست، آرشه‌ی باریکی دارد که یک تکه سنگ روی آن نصب شده است. کار این تکه سنگ، تنظیم صداست.

جال تَرنگ
جال تَرنگ

کاسه‌هایی که صدای سنتور می‌دهند

کاسه‌های چینی ابزار اصلی ساز «جال تَرنگ» هستند. نحوه‌ی نواختن جال ترنگ این‌گونه است که باید در چند ظرف چینی به مقادیر مختلف آب بریزید و با یک آرشه‌ی چوبی مخصوص به آرامی کاسه‌های چینی را نوازش کنید. برای این کار باید نوازنده‌ی متبحری باشید تا بتوانید صدایی مثل سنتور از دل کاسه‌های چینی بیرون بکشید.

آیگن‌هارپ
آیگن‌هارپ

نوای دو ساز در دل آیکن‌هارپ

آیگن‌هارپ یک ساز بادی‌چوبی است که نوازنده‌اش آن را جایگزینی مناسب برای پیانو و گیتار می‌داند. این ساز در سال 2001 توسط جان لمبرت معرفی شد و از سال 2009 مورد توجه عموم مردم قرار گرفت.

نوازندگان «آیگن‌هارپ» معتقدند که این ساز می‌تواند صدایی بلندتر حتی از سازهای الکترونیکی داشته باشد و با کلاویه‌های زیاد و در عین حال کنار هم می‌توان صدایش را کنترل کرد. این ساز باریک و بلند از جنس چوب است.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131