شگفتی‌آفرینی دختران آهنگساز در مسابقه آهنگسازی

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in مقالات بازدید: 1413

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

 

 

شگفتی‌آفرینی زنان در مسابقه آهنگسازی

شگفتی‌آفرینی دختران در مسابقه آهنگسازی

شگفتی‌آفرینی زنان در مسابقه آهنگسازی
شگفتی‌آفرینی زنان در مسابقه آهنگسازی

 

برگزیدگان مسابقه‌ی آهنگسازی الکتروآکوستیک «رضا کروریان» در حالی اعلام شدند که در رخدادی بی‌سابقه، سه آهنگساز از بانوان برندگان اصلی این مسابقه شدند.

 

به گزارش خبرنگار سرویس موسیقی ایسنا، این مسابقه‌ گرامی‌داشت آهنگساز نوگرای ایرانی، رضا کروریان است و قرار است هر سال توسط گروه موسیقی «یارآوا» با همکاری نشر «موسیقی معاصر» برگزار شود. رضا کروریان تنها هنرمندی بود که فقط در زمینه‌ی موسیقی الکترونیکی فعالیت می‌کرد و دو اثری که از او باقی مانده، فقط در زمینه‌ی موسیقی الکترونیکی است. حالا هیئت داوران این مسابقه که در کشور آلمان مستقر است، اعلام کرده که سه آهنگساز زن شایسته‌ی رتبه‌های اول تا سوم این مسابقه هستند، آن‌ها همچنین آهنگساز زن دیگری را هم در میان برگزیدگان معرفی کرده‌اند.

 

مدیر هنری گروه موسیقی «یارآوا» که در نخستین دوره این مسابقه نقش دارد، در این‌باره به خبرنگار ایسنا، توضیح داد: وقتی هیئت داوران مسابقه اسامی برگزیدگان را اعلام کردند، همه‌ی ما جا خوردیم. شرکت‌کنندگان در مسابقه که آثارشان را برای ما ارسال کردند، همه مرد بودند و فقط چهار شرکت‌کننده‌ی زن داشتیم؛ اما دقیقا همان چهار زن، برنده این مسابقه هستند. نتیجه‌ی مسابقه خیلی عجیب است؛ رتبه‌های اول تا سوم از آن همین زنان شده و نفر چهارم هم در میان برگزیدگان مسابقه اعلام شده است.

 

مهدی جلالی در پاسخ به این پرسش که آیا این چهار زن از جمله آهنگسازان مطرح هستند یا ناشناخته‌اند، گفت: بعد از اعلام نتایج، از چند هنرمند جست‌وجو کردم؛ دو نفر از آن‌ها را دقیق نشناختیم، اما دو نفر دیگر پیش از این هم آثاری در این زمینه ارائه کرده بودند. آسو کهزادی به‌عنوان نفر اول، ماهور پورمقدم نفر دوم و گلاره سلیمانی نفر سوم هستند. مریم سیروان و میلاد باقری هم کار مشترکی را ارائه داده‌اند و در میان اسامی آهنگسازان برگزیده هستند.

 

او از بابک بدیعی، احسان بنی‌طبا و بهرنگ شُکریان نیز به‌عنوان دیگر برگزیدگان این مسابقه یاد کرد.

 

وی اظهار کرد:‌ پروفسور یواخیم هاینتس (استاد آهنگسازی و مدیر استودیوی موسیقی الکترونیک در دانشگاه موسیقی هانوفر)، پروفسور دکتر پیتر بکر (موسیقی‌شناس و مدیر دانشگاه موسیقی هانوفر از سال 1993 تا 1997) و ارسلان عابدیان (دانشجوی دکتری آهنگسازی و مدیر نشر موسیقی معاصر و مدیر روابط بین‌الملل گروه موسیقی یارآوا) هیئت داوران این مسابقه را تشکیل می‌دادند که این آثار بررسی کردند.

 

جلالی در بخش دیگری از سخنانش نیز بیان کرد:‌ هر هفت اثر برگزیده علاوه بر انتشار توسط نشر موسیقی معاصر، در کنسرتی در اوایل شهریورماه 1395 اجرا می‌شوند و جوایز اول تا سوم همراه تندیس «رضا کروریان» که توسط جمشید مرادیان ساخته شده است، به آثار منتخب اهدا خواهد شد، اما اتفاق جدیدی که در فهرست جوایز گروه نبود و به‌تازگی امکان آن ایجاد شده، این است که آثار برگزیده در تاریخ 31 شهریور 1395 در «دانشگاه موسیقی، تئاتر و رسانه‌ی هانوفرِ» آلمان و در جریان «جشنواره‌ی موسیقی و هنر ایران» در این شهر اجرا خواهند شد.

 

او همچنین افزود: برپایی کنسرت و مراسم اهدای جوایز گروه «یارآوا» به کوشش مهدی بهبودی در نیمه‌ی نخست شهریورماه، در مدت دو روز در خانه‌ی هنرمندان برگزار خواهد شد و دلیل این فاصله‌ی زمانی هم این است که ما خواستیم همه‌ی داوران مسابقه در ایران باشند.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131