توصیه‌هایی برای عرضه موسیقی نواحی به مردم

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in مقالات بازدید: 731

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

توصیه‌هایی برای عرضه موسیقی نواحی به مردم

توصیه‌هایی برای عرضه موسیقی نواحی به مردم

توصیه‌هایی برای عرضه موسیقی نواحی به مردم
توصیه‌هایی برای عرضه موسیقی نواحی به مردم

عینک‌تان را عوض کنید

یک پژوهشگر موسیقی نواحی ضمن آسیب شناسی جشنواره های موسیقی مقامی از متولیان دولتی خواست تا با تغییر سیاست هایی که در حوزه مخاطب شناسی دارند، نگرش جدیدی را در موسیقی نواحی ایرانی ایجاد کنند.

پیمان بزرگ‌نیا از پژوهشگران و فعالان حوزه موسیقی نواحی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن انتقاد از روند برگزاری جشنواره های موسیقی نواحی بیان کرد: اصولا جشنواره های موسیقی نواحی طی سال های اخیر روند کیفی مطلوبی نداشته و این موضوعی است که باید بیشتر و دقیق تر در یک نشست تخصصی به آن بپردازیم که چرا این رویداد نتوانسته خروجی مناسبی داشته باشد. البته یکی از ایرادهای اساسی و مهمی که بنده متوجه شدم داوری آثار جشنواره است که این شیوه در هر ترکیب و تناسبی که برنامه ریزی شده، روند درستی نیست. اصلا چطور می توان موسیقی خراسان را با موسیقی ایل بختیاری مقایسه کرد؟ این موسیقی ها هر یک فضای خودشان را دارند و در داوری باید نسبت به ساختار موسیقی هر منطقه بررسی شوند بنابراین اگر داوری بخواهد به این منوال باشد نمی توان ارزیابی درستی از ماجرا داشت.

پیشکسوتان موسیقی نواحی را در معرض مقایسه قرار ندهیم

وی ادامه داد: متاسفانه طی سال های اخیر روند داوری جشنواره ها به شکلی بوده که دوستان بیشتر به تکنیک بها می دهند و افرادی هم که در برخی از این رویدادها به عنوان داور حضور دارند اصلا اطلاعی از جریان موسیقی نواحی ندارند. ضمن اینکه این درست است که فلان هنرمند پیشکسوت را از محل زندگی خود با هزینه های ناچیز رفت و آمد به محل برگزاری جشنواره بکشانیم و او را در معرض مقایسه قرار دهیم؟ به اعتقاد من اینها نه تنها باعث پیشرفت موسیقی نواحی نمی شود بلکه موجب دلزدگی و خانه نشینی هنرمندی می شود که با هزار شوق و آرزو به جشنواره آمده است. این افراد وقتی می بینند که در کمال بی انصافی مورد داوری قرار گرفته و بدتر اینکه مورد پسند داوران هم قرار نگرفته‌اند آنچنان دلزده می‌شوند که جبران آن کار سختی است.

این پژوهشگر با اشاره به اینکه می توان از موسیقی بومی و نواحی ایران‌زمین هم آثاری با مخاطب امروزی استخراج کرد، توضیح داد: به اعتقاد من «شنیدن» فرهنگ گمشده موسیقی نواحی ایران نیست زیرا اگر کمی موشکافانه تر و دقیق تر به ماجرای فعالیت در موسیقی نواحی ایران نگاه کنیم خواهیم دید که فضا برای ارائه آثار موسیقایی مخاطب پسند فراهم است منتها چون ما در بسیاری از موارد نمی دانیم چگونه عمل کنیم، کلیت کار را به سمتی هدایت می کنیم که نواهای موسیقی مقامی در مهجوریت کامل باشد. به نظر من اگر می خواهیم مخاطبان مانند موسیقی پاپ گوشه چشمی هم به موسیقی نواحی داشته باشند باید تغییر را از همین جشنواره ها و محافل آغاز کنیم.

اولین مواجهه مردم با موسیقی نواحی نباید از نوع پژوهشی آن باشد

وی در پاسخ به اینکه چه رویکردی را باید در جشنواره‌های دنبال کرد، گفت: به اعتقاد من جشنواره هایی مانند موسیقی فجر و نواحی بهترین فرصت برای حضور استادان پیشکسوت موسیقی نیستند. اینکه صرفا یک هنرمند کهن سال را در جشنواره معرفی کنیم اتفاق درستی نیست و مخاطب هم با آن ارتباط برقرار نمی‌کند، چراکه این هنرمند پیشکسوت یک منبع غنی از موسیقی منطقه ای است که بهتر است در یک کنسرت پژوهشی مورد استفاده قرار گیرد نه نزد مخاطبی که ابتدا به ساکن شناختی از این نوع موسیقی ندارد. بنابراین بنده معتقدم بهتر است این هنرمندان عزیز که احترام آنها برای همه واجب است در قالب کنسرت های پژوهشی در میدان حضور داشته باشند و اصلا لزومی ندارد آنها را دائما به اینجا و آن جا بکشانیم.

بزرگ نیا با اشاره به نقش تاثیرگذار موسیقی نواحی ایران در پرورش روح و ذهن متعالی انسان ها تصریح کرد: من به هیچ عنوان مخالف تکریم و تعظیم هنرمندان پیشکسوت موسیقی نواحی ایران نبوده و نیستم و دوستان و اهالی موسیقی می دانند هر آنچه در توان دارم برای معرفی موسیقی بزرگان انجام می دهم، اما آیا ما باید برای توده مردم از این عزیزان استفاده کنیم؟ متاسفانه ما طی سال های اخیر در جشنواره ها و رویدادها اغلب از گروه هایی استفاده کردیم که بیشتر جنبه پژوهشی داشتند. همه خوب می دانیم مردم موسیقی نواحی ایران را دوست دارند اما وقتی خوراک خوب و درستی در مقابل آنها نباشد به طور حتم شنیدن گمشده موسیقی نواحی ایران خواهد شد.

تدوین کننده چندین اثر پژوهشی در عرصه موسیقی نواحی در پایان گفت: مردم موسیقی محلی را دنبال می کنند، اما آنها می خواهند در ورای زندگی روزمره خود که با انواع و اقسام موسیقی روبه رو هستند نوعی از موسیقی محلی ایران را بشنوند که در یک قالب درست و تنظیم های امروزی تر روح آنها را ارضا کند. اگر قراری برای آشتی مردم با موسیقی نواحی ایران وجود دارد باید بدانیم که استفاده از ترکیب جوان ترها و به روز کردن موسیقی مهم ترین اولویت است. ما باید در حوزه مخاطب شناسی به جذابیت ها فکر کنیم. ضمن اینکه مسئولان و متولیان نیز باید عینک خود را در این حوزه عوض کنند و بدانند که بین پژوهش و شنیدن در موسیقی نواحی تفاوت هایی وجود دارد که با اعمال سیاست های درست می توانیم در هر دو زمینه موفق باشیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131