چرا زن‌ها رهبر ارکستر نمی‌شوند؟

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in مقالات بازدید: 815

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

چرا زن‌ها رهبر ارکستر نمی‌شوند؟

چرا زن‌ها رهبر ارکستر نمی‌شوند؟

چرا زن‌ها رهبر ارکستر نمی‌شوند؟
چرا زن‌ها رهبر ارکستر نمی‌شوند؟

چوب بلندش را در دست می‌گیرد و شروع می‌کند به حرکت دادن. گاهی تند، گاهی هم خیلی آرام. نت‌ها را یکی‌یکی نوازش می‌کند تا نوایی شورانگیز از دل سازها بیرون بکشد و به گوش من و تو برساند. این کار، خیلی لطیف و خیلی سخت است و در دنیای واقعی، خیلی مردانه.

به گزارش خبرنگار سرویس موسیقی ایسنا، رهبری ارکستر جزو معدود شغل‌ها در دنیاست که زنان هنوز نفوذ قابل توجهی به آن نکرده‌اند. درست است که زنان چیره‌دست بسیاری در زمینه‌ی نوازندگی فعالیت می‌کنند، اما حرف اول در حرفه‌ی «رهبری» را همیشه مردان زده‌اند. دقیقا مشخص نیست که چند زن در دنیا در این حرفه مشغول‌اند، اما آنچه تأیید شده، بسیار کم بودن تعداد آن‌هاست که در گوشه و کنار جهان فعالیت می‌کنند؛ اما چرا زنانی که به شغل‌های سخت دنیا هم نفوذ کرده‌اند، از این حرفه بازمانده‌اند؟

کیاوش صاحب‌نسق - آهنگساز و مدرس دانشگاه - در پاسخ به همین پرسش، به خبرنگار ایسنا گفت: این موضوع نیز به همان مبحث مردسالاری در دنیا برمی‌گردد که خیلی هم قدیمی است و اتفاقا این مقوله در اروپا هم رواج داشته است.

او ادامه داد: این موضوع نه فقط در حوزه‌ی رهبری، بلکه در بخش‌های دیگر هم حاکم است. ریشه‌ی رهبری به بلند کردن آرشه‌ی توسط «ارکستر‌ مایستر» برمی‌گردد. در واقع چوبی که شما دست رهبر می‌بینید، همان آرشه است. درباره‌ی «ارکستر مایستر» هم بحث‌هایی از گذشته وجود داشته که چه کسی می‌تواند مایستر یک ارکستر باشد و حتی مرد بودن این شخص نیز اهمیت داشته است.

وی همچنین توضیح داد: تا همین اواخر، ارکستر فیلارمونیک برلین و ارکستر فیلارمونیک وین اجازه‌ی ورود زنان را به ارکسترهای‌شان نمی‌دادند، بویژه ارکستر وین که برای حضور یک نوازنده‌ی زن هارپ، جنگ و دعوای زیادی در آن به راه افتاد. می‌خواهم بگویم چنین تعصباتی در ارکسترها وجود داشته است؛ در این ارکسترها هیچ نوازنده‌ی زنی دیده نمی‌شد و این یک ریشه‌ی تاریخی دارد، پس طبیعتا رهبر ارکستری هم تربیت نمی‌شد.

این هنرمند بیان کرد: حتی در منابعی آمده است که بعضا زنانی در کنار آهنگسازان مشهور مانند بتهوون فعالیت می‌کردند و کار مکتوب کردن آثار و آماده کردن نت‌ها را برعهده داشتند. از این رو، گرایش‌هایی به آهنگسازی پیدا کرده بودند؛ اما این موضوع با واکنش شخصی مانند بتهوون و تمسخر او همراه می‌شد که چرا یک زن باید آهنگساز باشد؟ این در حالی است که بتهوون خودش به اندیشه‌های آزادی‌خواهانه معروف بود.

این مدرس دانشگاه اظهار کرد: ارکستر، آینه‌ی تمام‌نمای روابط و ضوابط اجتماعی است. درست است که سازمان‌دهی ارکستر قوانین خود را دارد؛ اما در واقع، ملهم از قوانین عمومی‌تر جامعه است. دشواری‌هایی که در جامعه وجود داشته، در ارکستر هم انعکاس پیدا می‌کرده است. در واقع، این همان تفکر اجتماع است که اجازه‌ی حضور زن‌ها را در این عرصه نمی‌داده است.

صاحب‌نسق در عین حال گفت: این موضوع را در نظر داشته باشید که معمولا در کنار آهنگسازان و رهبران بزرگ ارکستر، یک زن قدرتمند وجود داشته که شاید رهبری نمی‌کرد، اما کارهای مهم زیادی در کنار همسرش انجام داده و سال‌ها بعد مشخص شده که این زن، نقش زیادی در آثار مهم آن مرد داشته است.

این آهنگساز در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: این‌که یک نفر بخواهد روی صحنه برود و ارکستر را با تمام ظرایف و ویژگی‌هایش کنترل و هدایت کند، جَنَمی می‌خواهد که خیلی وقت‌ها این جَنَم حتی در مردها هم نیست. در این 50 سال اخیر، حضور زن‌ها در موسیقی به‌خاطر دقت نظر و نظم‌شان قابل توجه بوده است و توانسته‌اند کار را به‌خوبی پیش ببرند. خیلی وقت‌ها هم به موسیقی‌دانان شاخص و قابلی تبدیل شده‌اند. همان‌طور که زنان وقتی به عرصه‌های دیگر وارد شدند نیز به مرور زمان به چهره‌های مهمی تبدیل شده‌اند.

او ادامه داد: اکنون زن‌های رهبری ارکستر در دنیا وجود دارند که تکنیک‌های رهبری و توانایی بالایی دارند. شاید در 10 تا 15 سال آینده، شاهد زنان بیشتری باشیم که در حوزه‌ی رهبری فعالیت می‌کنند. رهبری، یک صنعت و یک هنر به‌صورت توأمان است که باید در دوره‌های مختلف آن را آموزش دید. حتی افرادی که دانشجوی آهنگسازی هستند نیز بنابر ضرورت، دو سال دوره‌ی رهبری را طی می‌کنند تا در مواقع لزوم بتوانند از آن استفاده کنند.

صاحب‌نسق در پاسخ به این پرسش که پذیرش زنان در رشته‌ی رهبری در دانشگاه‌های دنیا چگونه است؟ گفت: در دانشگاه‌های خارجی، زنان در این رشته پذیرش می‌شوند، اما شرایط پذیرش برای همه بسیار دشوار است، زیرا هر فردی باید مثل یک پیانیست کارکشته بنوازد و دو اثر مهم را نیز رهبری کند. تعداد افرادی که از پس از این آزمون برمی‌آیند، چه زن و چه مرد، بسیار کم است و با فرض قبول شدن‌شان، دوام آوردن در این رشته که طی کردن آن حدود شش سال طول می‌کشد، کار دشواری است.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131