جشنواره‌ای که حیف شد

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in مقالات بازدید: 577

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

جشنواره‌ای که حیف شد

جشنواره‌ای که حیف شد

جشنواره‌ای که حیف شد
جشنواره‌ای که حیف شد

جشنواره‌ی موسیقی نواحی ایران که در دولت محمود احمدی‌نژاد تعطیل‌شده بود، امسال دوباره احیاء شد و به زادگاهش (کرمان) بازگشت، اما این برگزاری در حد و اندازه‌ای نبود که از آن انتظار می‌رفت.

محمود احمدی‌نژاد و مدیران فرهنگی‌اش که شعار ملی‌گرایی و بومی‌گرایی می‌داد و بر داشته‌های فرهنگی ایران تأکید می‌کرد،‌ گاه در عمل برخلاف این شعارها حرکت می‌کردند و دست به اقداماتی می‌زدند که از اساس با این شعارها در تضاد بود. نمونه‌اش همین تعطیلی جشنواره‌ی موسیقی نواحی ایران بود که ۶ دوره در شهر کرمان برگزارشده بود و به‌تدریج به گردهمایی بزرگ خنیاگران و راویان اصیل موسیقی نواحی ایران تبدیل‌شده بود.

سال گذشته با اعلام احیای دوباره‌ی این جشنواره از سوی مسئولان وزارت ارشاد، خاطرات گذشته زنده شد و همه امید داشتند که جشنواره موسیقی نواحی به‌روزهای اوج خود بازگردد؛ اما تغییر تاریخ جشنواره پس از سکوت مسئولان و اعلام برنامه‌ها تنها چند روز مانده به برگزاری این رویداد، گویای جشنواره‌ای شتاب‌زده بود. از سوی دیگر برگزاری نهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی پس از وقفه‌ای سه‌ساله تنها در سه شبانه‌روز زمانی اندکی در اختیار هشتاد گروه راه‌یافته به جشنواره گذاشت.

تصمیم علی مرادخانی به‌عنوان معاونت هنری وزارت ارشاد مبنی بر پوشش اخبار از طریق رسانه‌های مستقر در شهر کرمان و حذف خبرنگاران تخصصی موسیقی از پوشش این رویداد، اعلام نشدن اسامی مهمانان و منتشر نشدن گزارش از اجراهای غیررقابتی، درنهایت جشنواره موسیقی نواحی را به محاق برد. با توجه به این موضوعات به نظر می‌رسد، مسئولان تنها قصد احیای جشنواره را داشته‌اند و با توجه به کمبود بودجه ناچار به حذف برخی بخش‌ها شده‌اند. حال‌آنکه با جذب اسپانسر و البته تبلیغات بیشتر امکان معرفی هر چه بیشتر نوازندگان این جشنواره به جامعه فراهم می‌شد.

نمونه‌ی این اتفاق در بخش تجلیل از پیشکسوتان جشنواره هم رخداد. سی پیشکسوت موسیقی نواحی ایران که قرار بود از طریق نهمین جشنواره موسیقی نواحی به جامعه معرفی شوند، بی‌هیچ توضیح اضافه‌ای مورد تجلیل قرارگرفته و به شهرهای خود بازگشتند. حال یک‌هفته‌ای گذشته و جستجوهای اینترنتی هم بی‌فایده است؛ چراکه هیچ گزارشی از اجرای این هنرمندان در کرمان منتشرنشده و با هر بار جستجو خبر اختتامیه مقابل چشم‌هایمان گشوده می‌شود. خبری که به نام بردن اسامی پیشکسوتان محدودشده و نشان می‌دهد مسئولان اجرایی جشنواره دلیلی برای توضیح بیشتر ندیده‌اند.

مطلبی درباره میهمانان خارجی و ایرانی نهمین جشنواره هم وجود ندارد. انگارنه‌انگار که یکی از بخش‌های مهم دوره‌های ابتدایی جشنواره‌ی موسیقی نواحی اجراهای پیشکسوتان بود که در قالب شب‌های استادان در هتل گواشیر کرمان اجرا می‌شد.

کسانی که آن سال‌ها در جشنواره‌ی موسیقی نواحی ایران حضور داشتند، اجراهای شیرمحمد اسپندار نوازنده دونلی (ساز بادی خاص سیستان و بلوچستان)، خلیفه میرزا آغه غوثی (دف‌نواز)، غلام‌ مارگیری قادر عبدالله زاده معروف به «قالِ مَه‌ رَه»(نوازنده‌ی شمشال کردستان)، حاج ‌قربان سلیمانی (خواننده و دوتار نواز قوچانی) و نور محمد درپور (خنیاگر و نوازنده‌ی دوتار) و ... را در این شب‌ها هنوز هم از یاد نبرده‌اند.

احیای این جشنواره به‌خودی‌خود اقدام ارزشمند و قابل‌توجهی‌ است، اما ای‌کاش در دوره‌های آینده شاهد چنین اتفاقاتی در جشنواره نباشیم و دوباره روزهای اوج این جشنواره و موسیقی نواحی ایران را شاهد باشیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131