سه سرود بی‌‌نام‌ و نشان که در روزهای اول انقلاب پخش می‌شد

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in مقالات بازدید: 818

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

سه سرود بی‌‌نام‌ و نشان که در روزهای اول انقلاب پخش می‌شد

سه سرود بی‌‌نام‌ و نشان که در روزهای اول انقلاب پخش می‌شد

سه سرود بی‌‌نام‌ و نشان که در روزهای اول انقلاب پخش می‌شد
سه سرود بی‌‌نام‌ و نشان که در روزهای اول انقلاب پخش می‌شد

گروه کُری که ناشناس ماند

 

در ابتدای انقلاب سه سرود بی نام و نشان از رادیو و تلویزیون ایران پخش شد سرودهایی که کیفیت پایین ضبط صدای آن‌ها نشان می‌دهد که تدارک این کار در شرایط ملتهب روزهای پایانی انقلاب انجام گرفته و توسط گروه کر ناشناسی خوانده شده است.

 

گروه موسیقی: پیش از انقلاب شکوهمند ایران و در سال‌های اولیه، آثاری در حوزه موسیقی پدید آمدند که خصوصیات انقلابی و اجتماعی را در قالب سرود ارائه می‌‌کردند. بهره‌گیری از ملودی‌های عامه‌پسند و نزدیکی آن‌ها به ترانه‌های مردم‌پسند، وجه مشخصه این دسته از آثار بود. در واقع عنصر حماسی انقلابی در کنار عناصر مردم‌پسند، سروده‌هایی را شکل داد که با استقبال بی‌نظیر مردم مواجه شد تا آن‌جا که ورد زبان همگان گشت.

 

بخشی از آثار موسیقایی در دوران انقلاب 57، سرودهایی هستند که به وسیله گروه کُر و اغلب بدون همراهی‌ ساز اجرا شده‌اند. این سرودها مفاهیم و مضامین انقلابی را در پیوند با اعتقادات مذهبی و رهبری پیر فرزانه انقلاب، امام خمینی (ره)، مد نظر داشتند.

 

ریتم ساده و اغلب دو ضربی یا چهار ضربی و ملودی‌های ساده و تکرارشونده با پرهیز از پیچیدگی، وجوه موسیقایی این آثار را تشکیل می‌دهند. عنوان سرود هم مناسب‌ترین نام برای این طیف از موسیقی‌های آن دوران است. نزدیکی به بیان محاوره‌ای، نزدیکی به شعارهای مردمی و یادگیری سریع و اجرای نسبتاً آسان، دیگر مشخصه‌های این سرودها بودند.

 

اما در ابتدای انقلاب سه سرود تحت عنوان «ای معلم»، «شهید زنده جاودان» و «راه شریعتی» بی نام و نشان از رادیو و تلویزیون ایران پخش شد. کیفیت پایین ضبط صدا نشان می‌دهد که تدارک این کار در شرایط ملتهب روزهای پایانی انقلاب و به شکل پارتیزانی انجام گرفته است.

هر سه سرود اثر ثریا همت‌آزاد، یکی از شاگردان شریعتی و از هنرمندان تئاتر ایران بود که توسط گروه کر ناشناسی خوانده شده بود. بعدتر آلبومی هم به بازار آمد که به این سرودها دکلمه‌هایی از جملات شریعتی ضمیمه شده بود. این آلبوم سال‌هاست در بازار نیست و شنیده نمی‌شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131