پیمان بزرگ نیا، برای پاسداشت یک عاشیق بزرگ/ افسوس اَجل مهلتش نداد

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in مقالات بازدید: 643

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پیمان بزرگ نیا، برای پاسداشت یک عاشیق بزرگ/ افسوس اَجل مهلتش نداد

پیمان بزرگ نیا، برای پاسداشت یک عاشیق بزرگ/ افسوس اَجل مهلتش نداد

پیمان بزرگ نیا، برای پاسداشت یک عاشیق بزرگ/ افسوس اَجل مهلتش نداد
پیمان بزرگ نیا، برای پاسداشت یک عاشیق بزرگ/ افسوس اَجل مهلتش نداد

پژوهشگر و محقق موسیقی نواحی با انتشار یادداشتی در تجلیل یکی از استادان موسیقی تازه درگذشته ایل شاه سَوَن از فعالیت های و خدمات این هنرمند در حوزه موسیقی اقوام سخن گفت.

به گزارش خبرنگار مهر، پیمان بزرگ نیا پژوهشگر ومحقق فعال موسیقی نواحی با انتشار یادداشتی در تجلیل استاد عاشیق مسیح الله رضایی یکی از استادان مشهور موسیقی ایل شاه سَوَن از فعالیت های و خدمات ارزنده این هنرمند در حوزه موسیقی اقوام سخن گفت.

در یادداشت پیمان بزرگ‌نیا آمده است:

«زنده یاد استاد عاشیق مسیح الله رضایی یکی از مشهورترین هنرمندان موسیقی عاشیقی ایل شاه سون بود، ایل شاه سون بغدادی یکی از مهم ترین ارکان نظام کوچ نشینی در ایران محسوب می شود که در زیرمجموعه خود بیش از ۳۲ طایفه و ۲۳۰ تیره دارد. اقوام این ایل که زبان ترکی زبان رایج آنهاست در استان ها و شهرهای ساوه، قم، همدان، قزوین، البرز، تهران و فارس ساکن هستند.

زنده‌یاد مسیح الله از نسل عاشیق های قدیمی شاهسون بود که بیش از ۳۰ داستان را اجرا می کرد. وی گرچه در میان اصحاب رسانه و فرهنگ و هنر چندان مشهور نبود ولی ایشان را می توان بزرگ‌ترین و مشهورترین خنیاگر شاهسون طی دوران معاصر دانست.

ایشان در نقالی موسیقایی دارای فن بیان منحصر به فرد و گستردگی رپرتوار موسیقای نقالی بود. متاسفانه عاشیق مسیح الله هیچ گاه در هیچ جشنواره موسیقی شرکت نکرد و هچون موسیقی شاهسون مهجور ماند. اولین آشنایی بنده با ایشان در سال ۱۳۸۹ در شهر قم به همراه پژوهشگر موسیقی شاهسون جناب آقای علی حسینی بود که وقتی ایشان به اشعار و جایگاه حکیم تلین خان اشاره می کرد نقلی را روایت کرد که بنده  محو اجرای ایشان شدم... تنها چگور شاهسون را به نحوه کهن ایشان می‌نواخت...

افسوس که اجل مجالی نداد تا به پاس نیم قرن تلاش این هنرمند در عرصه موسیقی مراسم قدردانی برگزار شود، البته تنها تقدیری که برای او انجام گرفت به سال ۹۲ باز می گردد که در آن دوران مدیریت انجمن موسیقی محلی شاهسون برنامه ای را برای این هنرمند شایسته موسیقی اقوام برپا کردند. این هنرمند اوایل مرداد ماه امسال  در شهر کرج در سکوت کامل خبری و رسانه ای دار فانی را وداع گفت، اما به طور حتم یاد و خاطره و آثار ارزشمند به جای مانده از این هنرمند در اذهان اهالی موسیقی باقی می ماند.»

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131