نود سال پژوهش موسیقی اقوام در ایران بررسی می‌شود

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in مقالات بازدید: 609

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

نود سال پژوهش موسیقی اقوام در ایران بررسی می‌شود

نود سال پژوهش موسیقی اقوام در ایران بررسی می‌شود

نود سال پژوهش موسیقی اقوام در ایران بررسی می‌شود
نود سال پژوهش موسیقی اقوام در ایران بررسی می‌شود

دومین نشست تخصصی ماهانه موسیقی «دوشنبه های آینه دار» دوشنبه ۲۶ مهر ماه با موضوع «۹۰ سال پژوهش موسیقی اقوام در ایران» برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، دومین نشست تخصصی ماهانه موسیقی «دوشنبه های آینه دار» ساعت ۱۹ روز دوشنبه ۲۶ مهر ماه با حضور علیرضا میرعلی نقی پژوهشگر حوزه موسیقی و موضوع «۹۰ سال پژوهش موسیقی اقوام در ایران» در گالری محسن تهران برگزار می شود.

در توضیح دومین نشست تخصصی ماهانه موسیقی «دوشنبه های آینه دار» آمده است: «توجه به موسیقی اقوام و فرهنگ‌های نواحی در ایران، سابقه‌ای حدود نود سال دارد. شاید، اولین جوانه‌های این توجه از هنگامی شکل گرفت که واقعیت شهر و شهرنشینی و طبعاً موسیقیِ آن، از روستایی‌گریِ دیرینه‌ خود کم کم فاصله می‌گرفت و به داشتن هیبتی مدرن نزدیک می‌شد. مدرنیسمی که ناگزیر برگرفته از فرهنگ باختر زمین بود؛ با مجموع رهاوردهایش. از همین زمان است که موسیقی‌دانِ شهرنشین -به ویژه تهران‌نشین- تغییرات را حس می‌کند. تغییراتی که فاصله‌ جهان موسیقی را با فضای موسیقی اقوام و ایلات و شهرهای کوچک مشخص می‌کند.

 تغییر در انتخاب سازهای جدید، انتخاب شیوه‌های جدید نوازندگی و نواسازی، طبقه‌بندی‌های مختلف کارگان موسیقی، حرکت از تک‌نوازی به گروه‌ نوازی و بالاخره، گزینش شیوه‌های نوین معیشتی و اقتصادی که از مهم‌ترین وجوه تفاوت بین موسیقی‌دان شهری و غیرشهری بود. موسیقی‌دان غیرشهری هیچگاه اهمیتش را در چشم موسیقی‌دان‌های شهری از دست نداد بلکه به عنوان «سرچشمه» نغمه‌ها و نداها، برای او اهمیتی تازه یافت. اولین حرکت در این زمینه، کاوش‌های خود انگیخته‌ استاد ابوالحسنِ‌ِ صبا (۱۳۳۶-۱۲۸۲) موسیقی‌دان برجسته‌ی قرن اخیر بود. وی با نیروی استعداد و شوق کشف نغمه‌های بکر و ناشنیده، در موسیقیِ حوزه‌ اقلیم گیلان، سفر کرد و مقصودش از نت‌ نویسیِ نغمه‌های گیلکی، وسعت بخشیدن به کارگان ویژه خود برای ویولن و نیز آهنگ‌سازی بود.

 از آن زمان به بعد، نسل‌های متمادی از آهنگ‌سازان، نوازندگان، پژوهشگران و موسیقی‌شناسانِ ‌قومی (اتنوموزیکولوگ‌ها) با اهدافِ گوناگون، هرکدام، گوشه‌هایی از سرزمین موسیقایی پهناور ایران را موضوع سفر، پژوهش و نگرش خود قرار داده‌اند: نواختن در شیوه‌های مختلف، یا تحقیق براساس مِتُدها و مکتب‌های مورد نظر خویش. که حاصل کار؛ تنها تاریخی حاوی مقاطع ناپیوسته، پر از گسست ولی در مجموع پُر بار را نشان می‌دهد. در نشست پیش رو با رویکردی تاریخ نگارانه، افراد مختلف از پژوهشگرانِ نسل‌های متمادی را با تمرکز بر آثار و گفتار و افکارشان، مورد بررسی قرار داده و به معرفی دستاوردهای نهایی آن‌ها می‌پردازیم.»

نخستین نشست تخصصی ماهانه‌ موسیقی «دوشنبه های آینه دار» هشتم شهریور ماه ۱۳۹۵ با حضور پروفسور ژان دورینگ از کشور فرانسه برگزار شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131