آیا جشنواره موسیقی فجر کنسرت‌های برتر سال را معرفی می‌کند؟

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in مقالات بازدید: 692

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آیا جشنواره موسیقی فجر کنسرت‌های برتر سال را معرفی می‌کند؟

آیا جشنواره موسیقی فجر کنسرت‌های برتر سال را معرفی می‌کند؟

آیا جشنواره موسیقی فجر کنسرت‌های برتر سال را معرفی می‌کند؟
آیا جشنواره موسیقی فجر کنسرت‌های برتر سال را معرفی می‌کند؟

سال گذشته حمیدرضا نوربخش از بررسی کنسرت‌ها و اجراهای صحنه‌ای در طول سال خبر داد و عنوان کرد تمامی اجراهایی که طی سال روی صحنه می‌روند، توسط تیم کارشناسی جشنواره بررسی شده و نهایتا در جشنواره سی‌ودوم معرفی می‌شوند.

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، حمیدرضا نوربخش که سال گذشته اولین دوره ریاستش بر جشنواره موسیقی فجر را تجربه کرد، خبر از رصد اجراهای زنده موسیقی در طی سال داد و عنوان کرد: «امسال فقط تولیدات موسیقی از مهر سال 1392 تا مهر 1394 رصد و ارزیابی می‌شود اما از سال آینده هم تولیدات و هم «کنسرت‌های موسیقی سال» بررسی می‌شوند. در حال حاضر فعالیت‌های موسیقی سال رصد نمی‌شود اما رصد و ارزیابی فعالیت‌ها، تولیدات و «کنسرت‌های موسیقی سال» در جشنواره موسیقی فجر موجب ارتقای فعالیت‌های موسیقی خواهد شد. چون اهالی و فعالان موسیقی به این نتیجه می‌رسند که فعالیت‌ها رصد می‌شود و البته در این زمینه مشوق‌هایی هم برای کیفیت آثار وجود دارد

اما این وعده حمیدرضا نوربخش به چند دلیل بعید به نظر می‌رسد تا در جشنواره سی‌ودوم محقق شود:

اول: حمیدرضا نوربخش ماه طی شش ماه ابتدایی امسال در گفتگو با رسانه قاطعانه و با صراحت اعلام کرد که «دیگر مدیر جشنواره موسیق فجر نخواهم شد» بر همین اساس و با توجه به اینکه مدیر جشنواره اساسا بنای مدیریت دوباره نداشت! بعید هم به نظر می‌رسد تا یک تیم کارشناسی حرفه‌ای از سوی او مامور رصد صدها کنسرت اجرا شده طی یک سال اخیر آن هم به طور منظم و ساختارمند، شده باشند.

دوم: کمتر از دو ماه قبل درتاریخ ششم مهرماه 95 حمیدرضا نوربخش با حکم مرادخانی، رییس جشنواره سی‌ودوم شد. قطعا در دورانی که او هیچ حکم دولتی نداشته نمی‌توانسته با اختیار خود نسبت به انجام پروسه نسبتا پیچیده رصد تمام اجراهای سال مبادرت ورزد.

سوم: سال گذشته بسیاری از امور اجرایی جشنواره برای اولین بار به یک شرکت خصوصی واگذار شد و دبیرخانه جشنواره که پیشتر در انجمن موسیقی ایران مستقر بود تعطیل شد. بعد از برگزاری جشنواره سی‌ویکم نیز با توجه به عدم همکاری شرکت خصوصی مذکور رسما جشنواره دبیرخانه‌ای نداشت تا اینکه چندی پیش اعلام شد دبیرخانه جشنواره موسیقی فجر دوباره به انجمن موسیقی ایران بازگشته است. طبعا دبیرخانه‌ای که کمتر از یک ماه است کارش را آغاز کرده، توانایی رصد اجرای زنده سالی که سپری شد را نخواهد داشت.

حال با این شرح باید دید مسولان سی و دومین جشنواره موسیقی فجر چه تدبیری برای تحقق وعده‌ای که سال گذشته داد شد، خواهند اندیشید؟

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131