موسیقی با پاپ یا موسیقی بی پاپ!

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in مقالات بازدید: 657

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

موسیقی "با" پاپ یا موسیقی "بی"پاپ

با درود بی پایان به شما...!

اندر حکایت موسیقی پاپ در ایران روایات فراوانرفته و مکتوبات بی پایان نوشته شده و دلهای بی درمان رنجیده شده که بی گفتگو میتوان آن را بی بدیل و بی نظیر دانست.

سالها دور، که فقط موسیقی به اصطلاح سنتی ایرانیدر رادیو و تلویزیون ایران در پس پرده و در زیر تصویر زنبور و گنجشک و... بی رقیبگذران وقت می کرد، موسیقی پاپ به صورت مخفی در آن سوی آبها (اصطلاح جدیدی که نمیدانیم از کجا آمده!!!)، به طور معجزه آسایی بوجود آمد!...( گویا عده ای معتقدند کهموسیقی پاپ را چند نفر دست به یکی کرده و بوجود آوردند!!!)، ...

تا بالاخره جنگ تمام شد و سایر موارد... .

ناگهان موجی سهمگین از موسیقی آنور (مخفف آن طرفیا آن سوی) آبی ایران عزیز را مورد حمله قرار داد و در مدت کوتاهی تمام مردم از آنخوششان آمد!

گویی که قبلا آن را در جایی شنیده بودند

یا...

آقا... موسیقی پاپ همه جا بود؛ در کبابی، میوهفروشی، رستوران، تاکسی (آدم بر!!!یا راهی!!!)، نمایشگاه کتاب، میدان انقلاب، میدانتجریش، جزیره کیش و خلاصه در تمامی ولایات ایران زمین... .

عده زیادی از اساتید موسیقی ما هم که باید زندگیمی کردند (بیشتر از سایرین)، نیز وارد این وادی شدند که اکنون نیز شاهکارهای اینعزیزان را می شنویم و باید بگوییم که می بینیم، چرا که این دوستان آهنگ نساختند،...راه رفتند!!!

القصه... دیری نپاید که رییس فلان جا عوض شد ودستور آمد که پاپ بی پاپ... .

موسیقی پاپ در هیچ جا نباشد که اگر ببینم....!

حال مانده ایم که آیا می شود این هم از استثناهاباشد؟ چرا که ما همه چیزمان با دیگران متفاوت است و باید فرق کند؛

رانندگی، آداب معاشرت در پشت چراغ قرمزها،رفتارمان پس از حوادث، وضعیت دانشگاه ها، ادارات و برخورد بسیار... کارکنان،‌ بانکها و ... که باید وضعیت موسیقی را نیز به آن ها افزود.

یک روز می خواهیم، روز دیگر نمی خواهیم... .

عده زیادی جوان با توجه به آنچه که موسیقی پاپبرایشان بوجود آورده بود با هزار زحمت کار کردند، سرمایه گذاری کردند و ...

و حالا باید کاسه کوزه جمع و ... .

آقایان ما کارمان موسیقی سنتی است ولی همه میدانیم که در همه دنیا و در همه ممالک نوعی موسیقی وجود دارد که مردمی،‌ عامه پسندو سبک است که اتفاقی به آن موسیقی پاپ می گویند و طرفداران زیادی هم دارد. چراباید جلوی آن را بگیریم؟ همه که نمی خواهند و نمی توانند موسیقی سنتی گوش کنند.اگر به دنبال مبارزه با تهاجم فرهنگی هستید که باید در اولین فرصت خودمان رابگیریم چرا که با این کار راه را برای موسیقی وارداتی و آنور آبی باز گذاشته ایم.

نباید تعصب داشت و همانند حال کنسرت موسیقی پاپرا ممنوع کرد. یک جامعه به تمامی موارد موسیقی نیاز دارد و هر فرد حق انتخاب دارد.

ما نباید انتخاب کنیم،‌ انتخابگر!!! را آزادبگذاریم...

رضا کلانتری

یکی از روزهای سال هزار و سیصد و هشتاد

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131