هنر و زندگی ٢٩⁄۴

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in مقالات بازدید: 384

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

هنر و زندگی

با خواندن مقاله موسیقی ایران و اساتیدش و دیدگاههای که در آن وجود داشت برآن شدم که قدری برای شفاف سازی مسائل مطروحه توضیحاتی را به مقاله آقای نوری اضافه کنم .

یک، موسیقی ایران دچار بی مهری و هجوم واقع شده و موسیقی ایرانی غم انگیز است و تحرک و پویایی ندارد و دچار رکود و بی برنامگی شده و مناسب حال جوانان پرشور و حال نیست. البته تمامی این موارد در موسیقی سنتی ایران وجود دارد ولی آیا پرسیده شده است که چرا این مسائل وجود دارد. مسائلی که ریشه در مسائل اجتماعی و تاریخی و مذهبی ما دارد آیا ما باید به دنبال مقصرین امروز بگردیم یا مسائل را در زیر بناهای غلط جستجو کنیم.

دو، آقای نوری عزیز به مسائلی در مورد اساتید موسیقی ایران پرداختند و آنها را مقصر اصلی این مشکلات جامعه موسیقی دانسته اند. با نظری کوتاه متوجه سخنان احساساتی آقای نوری می شویم. به نظر بنده مشکل در اساتید ما نیست، بلکه باید مشکل را در جامعه خود جستجو کنیم. جامعه ایران در کل حکایت آن موضوع انشا کلاسیک علم بهتر است یا ثروت را دارد. ما در جامعه ای زندگی می کنیم که همه محصولات خوب و درجه یک آن به بخش صادرات و سود آوری تعلق دارد حتی انسانهای نخبه ما نیز از این قاعده مستثنی نیستند. پس چه جای تعجب است که افرادی که در زمینه موسیقی کار می کنند این روند کلی جامعه را پی نگیرند. در کل دیدگاه ما به افرادی که کار موسیقی می کنند غلط است موسیقی مانند هزاران هزار شغل دیگر در جهان است  و هر کسی که این شغل را برای خود انتخاب می کند، راه و روش خود را برمیگزیند وهیچ جای اشکالی هم نیست. ولی مشکل از آنجا شروع می شود که ما بادیدگاه غلط خود فکر می کنیم که این افراد انسانهای خاصی هستند و آنها را الگو های رفتاری وعقیدتی خود قرار می دهیم. در صورتی که ما باید فقط به جنبه های کاری این افراد توجه داشته باشیم. همانطور که به نوع زندگی و رفتار یک متخصص جراحی توجهی نمی کنیم و فقط به خوب عمل کردن این متخصص فکر می کنیم و این متخصص نیز فقط به کار خوب کردن و دست مزد خوب گرفتن می اندیشد. پس این ایرادات از اساتید موسیقی نیست بلکه از ما هنر جویان و شنوندگان است.

سه، آقای نوری در مقاله خود فرموده اند که اساتید بی مایه و بی ریشه در لوای نام استادی به گردش و تفریح و تجارت می پردازند.این سخنان آقای نوری قدری مبهم است به نظر من کسانی که در خارج ایران کنسرت برگزار کرده اند، افرادی نیستند که از لحاظ فنی در موسیقی بی مایه باشند و به نظر نمی رسد که کسی حاضر باشد کارهای با سطح فنی پایین را بشنود. اما در مورد تفریح و گردش و تجارت در لوای نام استادی. تا آنجا که بنده اطلاع دارم همگی این سفر ها با هزینه های شخصی انجام می پذیرد و این به دور از انصاف است که ما در زندگی خصوصی افراد مداخله کنیم. در کل تا زمانی که فعالیت های مفید از طرف اهل موسیقی حمایت نشود و اهل موسیقی با بغض و کینه به همکاران خود نگاه کنند به نظر نمی توان به آینده این هنر امید داشت.

در پایان از دست اندر کاران این سایت که با خلوص واقعی در راه بهتر شدن وضعیت موسیقی ایران باوجود مشکلات فراوان فعالیت می کنند تشکر می کنم و از دوست عزیز آقای شهرام نوری که با مقالات خود مسائل موسیقی را عنوان می کنند بسیار سپاسگذارم.

امیر طبخی

بیست و نهم تیرماه هشتاد و یک

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131