خود سانسوری در موسیقی ایران

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in مقالات بازدید: 442

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

خود سانسوری در موسیقی ایران

در صحبتی که با دوستی داشتم، راجع به خودسانسوری و تعصب و ... در کارها و خصوصا در موسیقی می گفتیم. داستانی را تعریف کرد که بسیار جالب بود. می گفت که یکی از دوستان فرانسوی اش برای سمیناری در کشورمان به ایران سفر کرده بود. وقت برگشت رو به وی کرد و گفت: (( قبل از اینکه به ایران بیایم شنیده بودم که در مورد موسیقی در کشورتان سختگیری می شود. پس از ورود به ایران چیز دیگری دیدم که برایم بسیار جالب بود. وقتی در هواپیما بودم برای هر کاری قطعه ای موسیقی پخش می شد. در سالن فرودگاه، ماشینی که ما را به محل اقامت مان رساند، در هتل و اتاق، تاکسی، وقتی با تلفن کاری داشتم، وقتی سوار آسانسور شدم، رادیو، تلویزیون، مغازه ها و فروشگاه ها، فروشگاه های نوارهای موسیقی، سالن کنفرانس و . . . !!!

ولی در هیچ کدام از این موارد موسیقی ایرانی نشنیدم. پس باید بگوییم در ایران نسبت به موسیقی هیچگونه سختگیری نمی شود و کاملا و به طور خیلی جالب و زیاد! از آن استفاده می شود. شما نسبت به موسیقی خودتان سختگیری می کنید. من در این مکان ها همه نوع موسیقی شنیدم. موسیقی جز، رپ، راک، کلاسیک، دوده کافونیک!، هندی، افغانی، عربی، چینی و... ولی موسیقی ایرانی؟؟؟ هرگز!!!)).

خودم به درخواست یک مجله مطلبی راجع به سایت نوشتم، وقتی با سردبیر محترم صحبت کردم فرمودند نمی توانیم آدرس سایت را بنویسیم. هر کاری کردم، هر چه اصرار کردم نگفت و یا نتوانست! دلیلش را بگوید. ما هم دلیلی بر چاپ مطلب در چنین نشریه ای راجع به سایت ندیدیم!

آیا در تمامی این موارد و هزاران موردی که شما هم به آن ها برمی خورید، با کمی فکر و سپردن کار به متخصص، کنار گذاشتن تعصب های بی مورد و دوری از خودخواهی، نمی شود کارها را انجام داد؟ با کمی خوشرویی، مهربانی و... نمی شود زندگی راحتتری داشت؟ ما خودمان زندگی خودمان را سخت می کنیم. راستی به برخورد بعصی از کارکنان ادارات و خصوصا بانک ها هم دقت کنید. بعضی این دوستان وقتی قرار است از حساب خودمان مبلغی را برداشت کنیم، گویی می خواهند از حساب خودشان به ما پول مرحمت دارند! آیا نمی توان کمی زندگی را راحتتر کرد؟ آیا موسیقی ما نمی تواند در قسمتی از زندگی ما، یک جای کوچک داشته باشد؟

رضا کلانتری

بیست و یکم تیرماه هشتاد و دو