شاهزیدی، ادامه دهنده راه تاج

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in مقالات بازدید: 263

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شاهزیدی، ادامه دهنده راه تاج

غیر از هنر که تاج سر آفرینش است   دوران هیچ سلطنتی جاودانه نیست

علی اصغر شاهزیدی به سال هزار و سیصد و بیست هفت، خورشیدی در اصفهان و در خاندانی پا به عرصه وجود گذاشت که اکثرا از هنر موسیقی بهره داشتند. پدر با آنکه ردیف موسیقی نمی‌دانست اما آواز خوب می خواند و نی هم می‌زد، عمو نیز در آواز دستی داشت.

علی اصغر از همان کودکی شیفته موسیقی و آواز بود و با شوق و ولع به برنامه های موسیقی رادیو گوش می داد. استعداد ذاتی و اخلاق و فروتنی او موجب جلب توجه ویژه زنده یاد استاد جلال تاج اصفهانی به او شد (سال هزار و سیصد و چهل و نه). شاهزیدی خود می‌گوید: بزرگترین موهبت زندگانی من درک محضر پر برکت این استاد سترگ اخلاق و هنر است و بزرگترین افتخار من این است که شاگرد کوچک مکتب انسان پرور این استاد بزرگ بوده‌ام . شاه زیدی ضمن بهره مندی های فراوانی که از محضر اساتیدی بزرگ چون: استاد جلیل شهناز، استاد حسن کسایی، استاد سید محمد طاهرپور و استاد علی تجویدی یافته، از راهنمایی های عزیزان گرانقدر و صاحب نظری چون آقایان رضا کسایی و دکتر حسین عمویی نیز برخوردار بوده است.

او در سال پنجاه و هفت در آزمون سراسری باربد شرکت کرد و در رشته آواز رتبه اول را احراز نمود و به دریافت لوحه درجه یک باربد نایل شد. سبک آواز خوانی شاهزیدی در مکتب اصفهان همان سبک زنده یاد جلال تاج است، در حالی که از پیشکسوتانی چون روان شاد: سید حسین طاهرزاده، سید رحیم و ادیب خوانساری نیز سود جسته و ملاحت هایی از آواز آنان را چاشنی شیوه آوازی خود نموده است.  از مختصات شیوه او، درک صحیح شعر، تلفیق متناسب و دلپذیر شعر با گوشه های آوازی، بیان درست شعر و تلفظ صحیح کلمات است که همه اینها در قالب اصل مهم و انکار ناپذیر مناسب خوانی شکل می گیرند. شاه زیدی از سال پنجاه و هشت در هنرستان اصفهان به تربیت هنرجویان رشته آواز پرداخته و از سال هزار و سیصد و شصت، که ستاره درخشان هنر، استاد جلال تاج اصفهانی افول کرد؛ او همچنان نگاهبان و چراغدار مکتب استاد خود است.

محمود بهنام

یازدهم اردیبهشت ماه هشتاد و دو

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131