شاهزیدی، ادامه دهنده راه تاج

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in مقالات بازدید: 286

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شاهزیدی، ادامه دهنده راه تاج

غیر از هنر که تاج سر آفرینش است   دوران هیچ سلطنتی جاودانه نیست

علی اصغر شاهزیدی به سال هزار و سیصد و بیست هفت، خورشیدی در اصفهان و در خاندانی پا به عرصه وجود گذاشت که اکثرا از هنر موسیقی بهره داشتند. پدر با آنکه ردیف موسیقی نمی‌دانست اما آواز خوب می خواند و نی هم می‌زد، عمو نیز در آواز دستی داشت.

علی اصغر از همان کودکی شیفته موسیقی و آواز بود و با شوق و ولع به برنامه های موسیقی رادیو گوش می داد. استعداد ذاتی و اخلاق و فروتنی او موجب جلب توجه ویژه زنده یاد استاد جلال تاج اصفهانی به او شد (سال هزار و سیصد و چهل و نه). شاهزیدی خود می‌گوید: بزرگترین موهبت زندگانی من درک محضر پر برکت این استاد سترگ اخلاق و هنر است و بزرگترین افتخار من این است که شاگرد کوچک مکتب انسان پرور این استاد بزرگ بوده‌ام . شاه زیدی ضمن بهره مندی های فراوانی که از محضر اساتیدی بزرگ چون: استاد جلیل شهناز، استاد حسن کسایی، استاد سید محمد طاهرپور و استاد علی تجویدی یافته، از راهنمایی های عزیزان گرانقدر و صاحب نظری چون آقایان رضا کسایی و دکتر حسین عمویی نیز برخوردار بوده است.

او در سال پنجاه و هفت در آزمون سراسری باربد شرکت کرد و در رشته آواز رتبه اول را احراز نمود و به دریافت لوحه درجه یک باربد نایل شد. سبک آواز خوانی شاهزیدی در مکتب اصفهان همان سبک زنده یاد جلال تاج است، در حالی که از پیشکسوتانی چون روان شاد: سید حسین طاهرزاده، سید رحیم و ادیب خوانساری نیز سود جسته و ملاحت هایی از آواز آنان را چاشنی شیوه آوازی خود نموده است.  از مختصات شیوه او، درک صحیح شعر، تلفیق متناسب و دلپذیر شعر با گوشه های آوازی، بیان درست شعر و تلفظ صحیح کلمات است که همه اینها در قالب اصل مهم و انکار ناپذیر مناسب خوانی شکل می گیرند. شاه زیدی از سال پنجاه و هشت در هنرستان اصفهان به تربیت هنرجویان رشته آواز پرداخته و از سال هزار و سیصد و شصت، که ستاره درخشان هنر، استاد جلال تاج اصفهانی افول کرد؛ او همچنان نگاهبان و چراغدار مکتب استاد خود است.

محمود بهنام

یازدهم اردیبهشت ماه هشتاد و دو