درگذشت هموطنان عزیزمان در زلزله کرمانشاه را تسلیت می گوییم

گزارشی از ایلنا: می‌خواهند موسیقی بانوان را حذف کنند

نوشته شده توسط persianartmusic. ارسال در مقالات

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

گزارشی از ایلنا: می‌خواهند موسیقی بانوان را حذف کنند

موسیقی هنری ایران: شاید اگر ترس از محکوم شدن به حذف موسیقی بانوان از جشنواره موسیقی نبود؛ خیلی پیش از این بخش بانوان از جشنواره کامل حذف می‌شد و نیازی نبود رفتار کج‌دار و مریز درپیش گرفته شود. بانوان فعال در این عرصه می‌گویند قصد برگزارکنندان حذف موسیقی بانوان است و بس.

ایلنا: فعالیت موسیقی بانوان از سال ۷۶ همزمان با دوران اصلاحات در ایران آغاز و این روند در سال ۷۷ منجر به راه اندازی جشنواره «گل یاس» شد. بعداز آن بخش بانوان به جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر اضافه شد. در جریان این روند به‌گفته‌ی هنگامه اخوان که در آن سالها مسئولیت بازبیتی گروه‌های شرکت‌کننده در بخش بانوان جشنواره موسیقی فجر را داشت، در سال ۸۲ بیش از ۸۰ گروه برای حضور در جشنواره فجر اعلام آمادگی کردند که ۲۰ گروه با تدابیر امنیتی به صحنه رفتند. البته برگزاری موسیقی بانوان درجریان جشنواره موسیقی فجر در سال‌های بعد روند کاهشی به خود گرفت به‌گونه‌ای که امسال(یعنی در سال ۸۹) تنها سه گروه از گروه‌های موسیقی بانوان در جشنواره امکان حضور پیدا کرده‌اند.

هنگامه اخوان(خواننده قدیمی بانوان) با تاکید بر این موضوع که کشور در حوزه‌ی موسیقی هر روز به سمت محدودیت بیشتر گام برمی‌دارد، گفت: قرار است جشنواره‌؛ محلی برای استعدادیابی باشد اما ما شاهدیم که بسیاری از گروه‌های جوان که در جشنواره برنده هم می‌شوند؛ به حال خود رها شده و کمتر کسی برای استعدادهای آنها ارزشی قایل است. چندی پیش یکی از آهنگسازان مستعد جوان به من مراجعه کرد و از اینکه به هر خواننده‌ای مراجعه می‌کند تا کارش را بخواند؛ اما همگان دست رد به سینه‌ی او می‌زنند، گله کرد.

به‌گفته‌ی اخوان، بسیاری از مسئولان اگر درحال حاضر در حد «بخور و نمیر» یک تا دو گروه بانوان را در طول جشنواره فجر به اجرا دعوت می‌کنند؛ به این دلیل است که محکوم به حذف بخش بانوان در جشنواره موسیقی و بدنامی نشوند؛ درصورتیکه شاید اگر به خواست آنها بود، بخش بانوان به کلی حذف می‌شد. کما اینکه الان هم برای بانون فرقی ندارد که از جشنواره حذف شوند یا نه. چون اجرای سه گروه در جشنواره عملا به‌معنای تعطیلی موسیقی بانوان است.

این خواننده زن؛ درباره‌ی روند جشنواره موسیقی فجر در بخش بانوان گفت: در سال ۸۲ نزدیک به ۸۰ گروه بانوان برای حضور در جشنواره موسیقی فجر اعلام آمادگی کردند که از میان آنها ۴۰ گروه انتخاب شد اما به‌دلیل سختگیری مدیران بالاتر مجبور شدیم که ۲۰ گروه را انتخاب کنیم. اما درحال حاضر شاهدیم که از آن ۸۰ گروه؛ فقط چند گروه باقیمانده که آنها هم با اوضاع ناخوشایندی گذران زندگی می‌کنند. درنهایت چند گروه محدود به جشنواره دعوت شدند.

اخوان با تاکید بر این موضوع که برگزاری جشنواره موسیقی فجر در مقایسه با دیگر جشنواره‌ها یعنی فیلم و تئاتر کاملا فرمالیته است، خاطرنشان کرد: با نگاهی گذرا به اسامی گروه‌های شرکت‌کننده در جشنواره می‌توانیم به ناهماهنگی در انتخاب گروه‌ها و عدم حضور گروه‌های سرشناس در جشنواره پی ببریم که آن هم کاملا طبیعی است.

این هنرمند با اشاره به اینکه از طرف سرپرست دفتر موسیقی؛ برای حضور در جشنواره موسیقی فجر دعوت شده بود و اما او به دلیل حضور نوازنده‌های گروهش در خارج از کشور نتوانسته در جشنواره شرکت کند؛ افزود: می‌خواستم زمان دیگری که تمام نوازنده‌های گروه در کشور باشند؛ در تاریخ ۱۳ اسفند در تالار وحدت کنسرت دهم اما متاسفانه این سالن را به من ندادند.

افلیا پرتو(نوازنده پیانو و عضو گروه یاران) که زمانی به همراهی زنده‌یاد خاطره پروانه، برنامه‌ی خود را پس از دو دهه سکوت در جشنواره گل یاس آغاز کردند نیز در این باره گفت: در سال‌های نخست به موسیقی بانوان خیلی اهمیت می‌دادند اما متاسفانه این روند سال به سال آب می‌رود.

وی افزود: برای هنرمندان موسیقی؛ زندگی و کار کردن در برهه‌ی کنونی بسیار سخت است. حتی ما در همان زمان که می‌گفتند موسیقی بانوان در اوج است؛ بسیار سعی کردیم که در برنامه‌های عمومی که با حضور همه مردم برگزار می‌شود؛ در حدی بسیار اندک(ولو ارائه یک لوح تقدیر) از بانوان تقدیر شود اما متاسفانه از همین کار کوچک نیز دریغ شد.

این نوازنده پیانو با تاکید بر این موضوع که هنرمندان خانم استعدادهای خوبی دارند اما به‌دلیل بی‌ارزش شمردن و اهمیت ندادن به آنها همه به سمت اجرا در میهمانی‌ها و مجالس خصوصی کشیده شده‌اند، خاطرنشان کرد: جشنواره‌ی موسیقی فجر می‌تواند محفلی باشد که استعدادهای جوان و حتی پیشکسوتانی که در شرایط عادی نمی‌توانند به‌دنبال کارهایی مانند گرفتن سالن، تبلیغات، مجوز و غیره باشند، در این جشنواره به صحنه بروند اما متاسفانه شاهدیم که روز به روز این آب باریکه درحال نابودی است و اگر به همین منوال پیش برود تا چند سال دیگر این چشمه نوظهور می‌خشکد.

همچنین چندی پیش ملیحه سعیدی طی مصاحبه‌ای گفته بود که چگونگی دعوت از بانوان هنرمند در جشنواره موسیقی فجر به معنای حذف تدریجی اساتید و جوان‌های فعال در عرصه‌ی موسیقی است که این مسئله در درازمدت باعث ایجاد دلسردی در بین بانوان هنرمند می‌شود. این نوازنده قانون اشاره کرده بود که اگر نگاه دقیقی به نوع برنامه‌ریزی ستاد برگزاری این دوره از جشنواره موسیقی فجر انداخته شود؛ می‌بینیم که در این دوره از جشنواره موسیقی فجر برخی گروه‌ها فقط به‌منظور پرکردن جدول برنامه‌های جشنواره حضور دارند.

البته وی تاکید کرده؛ به‌دلیل عدم رقابت سالم بین گروه‌های موسیقی بانوان، کیفیت کنسرت‌های ویژه‌ی بانوان بسیار پایین آمده ‌است.

سعیدی به متولیان برگزاری جشنواره موسیقی فجر سفارش کرده که بهتر است، بودجه‌ای که برای برگزاری جشنواره موسیقی فجر صرف می‌شود؛ صرف بخش‌های دیگر فرهنگی مانند آموزشگاه‌ها، تجهیز هنرستان‌های موسیقی یا بخش پرداخت دستمزد به هنرمندان شود.

دوازدهم بهمن هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    ساز مورد علاقه خود را انتخاب کنید

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • آيا مي توان رديف دستگاه هاي موسيقي را فقط با بمل و ديز اجرا كرد؟

    آيا مي توان رديف دستگاه هاي موسيقي را فقط با بمل و ديز اجرا كرد؟ برای اجرای یک دستگاه یا آواز، نخست باید به فواصل آن توجه کرد، که اگر مطابق با فواصل موجود در سازهای غیر ایرانی (سازهای با فواصل نیم پرده ای) باشند، می شود این دستگاه ها یا آوازها را با این سازها اجرا کرد. مثل دستگاه ماهور. ولی نکته ای مهم وجود دارد و آن اینکه دستگاه ها و آوازهای موسیقی ایرانی، هر کدام از گوشه هایی تشکیل شده اند که ممکن است مطابق با گوشه های ابتدایی دستگاه نباشند. مثلا در دستگاه ماهور، گوشه "دلکش" در ماهور آمده ولی از نظر فواصل مطابق دستگاه "شور" است، پس با اینکه در ماهور آمده ولی علامت های تغییر دهنده آن مانند دستگاه شور است. حال اگر ما بخواهیم ماهور را با سازی مثل گیتار اجرا کنیم، وقتی به گوشه دلکش می رسیم، باید فواصل شور را اجرا کنیم که در حالت طبیعی امکان پذیر نیست. در گذشته و زمانی که سازهای غیر ایرانی وارد ایران شدند، چند راهکار برای اجرای دستگاه های ایرانی در نظر گرفته شد. (به غیر از سازهای زهی مثل ویولن که مشکلی از نظر فواصل نداشت). یک راه این بود که سازی مثل…

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131