درگذشت هموطنان عزیزمان در زلزله کرمانشاه را تسلیت می گوییم

شاهکار «بتهوون» برترین سمفونی تاریخ موسیقی شد

نوشته شده توسط persianartmusic. ارسال در مقالات

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شاهکار «بتهوون» برترین سمفونی تاریخ موسیقی شد

شاهکار «بتهوون» برترین سمفونی تاریخ موسیقی شد

شاهکار «بتهوون» برترین سمفونی تاریخ موسیقی شد
شاهکار «بتهوون» برترین سمفونی تاریخ موسیقی شد

«اروئیکا»ی بتهوون از سوی مجله موسیقی «بی.بی.سی» عنوان برترین سمفونی تاریخ موسیقی را کسب کرد.

به گزارش ایسنا، «گاردین» نوشت: مجله موسیقی «بی.بی.سی» پس از انجام یک تحقیق توسط موسیقی‌دانان بزرگ دنیا، نام 10 سمفونی برتر تاریخ موسیقی جهان را منتشر کرده و مقام نخست را به «اروئیکا» سمفونی شماره سه «بتهوون» داده است.


«
بتهوون» آهنگساز بزرگ آلمانی، ‌این قطعه را در سال 1803 خلق و به «ناپلئون بناپارت» و روح انقلابی که اروپا را دربرگرفته بود، تقدیم کرد. «بی.بی.سی» با همکاری 151 رهبر ارکستر از سرتاسر جهان به فهرست 20 سمفونی برتر تاریخ موسیقی رسیده و لیست 10 اثر نخست را منتشر کرده است.


در این فهرست سمفونی شماره 9 این نابغه موسیقی که در سال 1824 خلق شده، رتبه دوم را کسب کرده و «ژوپیتر» سمفونی شماره 41 «موتزارت» که آخرین سمفونی این هنرمند برجسته اتریشی است، در جایگاه سوم قرار دارد.


«
گوستاو مالر» موسیقی‌دان شهیر اتریشی با سمفونی‌های شماره 9 و 2 خود رده‌های سوم و چهارم این لیست را به نام خود زد. عجیب است که سمفونی معروف نهم «بتهوون» در 10 عنوان اول این تحقیق جایی ندارد و در جایگاه یازدهم نشسته است.


«
اروئیکا» در سال 1803 نوشته شد و در اصل قرار بود «بناپارت» نامیده شود. وقتی «بتهوون» شنید سیاستمدار جنگاور فرانسوی خود را امپراطور خوانده، نظرش را تغییر داد. او «ناپلئون» را یک حاکم ستمگر خواند و نامش را آنچنان از روی متن سمفونی‌اش تراشید که دست‌نوشته‌اش سوراخ شد.


«
جوناتان نات» مدیر انگلیسی ارکستر سمفونیک توکیو درباره صدرنشین این فهرست گفت: «اروئیکا» مرزها را می‌شکند. این سمفونی درباره شکوه خدا نیست بلکه درباره بشر، چالش‌ها و پیروزمندی‌های اوست.


با این که سمفونی شماره 40 «بتهوون» از شماره 41 هم محبوب‌تر است، به این فهرست 10 عنوانی راه پیده نکرده و پانزدهمین سمفونی برتر جهان لقب گرفته است.


رتبه ششم به سمفونی شماره چهار «یوهانس برامس» آلمانی رسیده که در سال 1885 به نگارش درآمده. سمفونی «فانتاستیک» اثری از «هکتور برلیوز» آهنگساز فرانسوی رده هفتم را دارد و سپس نام «یوهانس برامس» این بار برای سمفونی یکم تکرار شده است.


سمفونی شماره شش «چایکوفسکی» نهمین سمفونی برتر تاریخ موسیقی جهان از سوی مجله «بی.بی.سی» نام گرفته و نام «گوستاو مالر» برای بار سوم به خاطر سمفونی سوم‌اش در این لیست تکرار شده. این اثر رتبه دهم را کسب کرده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    ساز مورد علاقه خود را انتخاب کنید

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • آيا مي توان رديف دستگاه هاي موسيقي را فقط با بمل و ديز اجرا كرد؟

    آيا مي توان رديف دستگاه هاي موسيقي را فقط با بمل و ديز اجرا كرد؟ برای اجرای یک دستگاه یا آواز، نخست باید به فواصل آن توجه کرد، که اگر مطابق با فواصل موجود در سازهای غیر ایرانی (سازهای با فواصل نیم پرده ای) باشند، می شود این دستگاه ها یا آوازها را با این سازها اجرا کرد. مثل دستگاه ماهور. ولی نکته ای مهم وجود دارد و آن اینکه دستگاه ها و آوازهای موسیقی ایرانی، هر کدام از گوشه هایی تشکیل شده اند که ممکن است مطابق با گوشه های ابتدایی دستگاه نباشند. مثلا در دستگاه ماهور، گوشه "دلکش" در ماهور آمده ولی از نظر فواصل مطابق دستگاه "شور" است، پس با اینکه در ماهور آمده ولی علامت های تغییر دهنده آن مانند دستگاه شور است. حال اگر ما بخواهیم ماهور را با سازی مثل گیتار اجرا کنیم، وقتی به گوشه دلکش می رسیم، باید فواصل شور را اجرا کنیم که در حالت طبیعی امکان پذیر نیست. در گذشته و زمانی که سازهای غیر ایرانی وارد ایران شدند، چند راهکار برای اجرای دستگاه های ایرانی در نظر گرفته شد. (به غیر از سازهای زهی مثل ویولن که مشکلی از نظر فواصل نداشت). یک راه این بود که سازی مثل…

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131