درگذشت هموطنان عزیزمان در زلزله کرمانشاه را تسلیت می گوییم

درباره کنسرت شهرام ناظری در تبریز

نوشته شده توسط persianartmusic. ارسال در مقالات

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

درباره کنسرت شهرام ناظری در تبریز

دو نکته درباره کنسرت  شهرام ناظری در تبریز

در یکی از تصنیف‌های بسیار زیبا که غزلی از حافظ در آن بکار رفته و با این مصرع آغاز می‌شود:

مرا می بینی و هر دم زیادت می کنی دردم

عبارت زیادت میکنی دردم، دو بار تکرار می‌شود. در بار نخست هجای ‹در› در کلمه ‹دردم› نسبت به هجای ‹دم› در نت پائین‌تری قرار گرفته است و معنی کلمه که ‹رنج مرا›، ‹مرا› و ‹درد مرا› می باشد، معنی ‹در لحظه›پیدا می کند. یعنی تآکید یا بهتر بگویم تکیه کلمه (Accent) به جای اینکه روی هجای در قرار بگیرد، روی هجای دم واقع شده است و معنی درستی از این عبارت با توجه به کل مصرع احساس نمی شود. اما در بار دوم که این عبارت تکرار می شود، چون تکیه کلمه روی هجای اول کلمه دردم واقع شده است معنی عبارت و در نتیجه کل مصرع درست از آب در می آید. لازم به ذکر است که در بعضی از نسخه های دیوان حافظ مصرع یاد شده اینگونه آمده است:

مرا می بینی و در دم زیادت می کنی دردم

پر واضح است که اگر در دوباری که واژه دردم به کار رفته است اگر تکیه روی هر کدام از هجاهای آن قرار دهیم معنی آن فرق می کند. بطور مثال می توان در اولین باری که این واژه بکار رفته است، تکیه را روی هجای دوم گذاشت تا معنی در لحظه پیدا کند و در دومین باری که این واژه استفاده شده، تکیه در روی هجای اول گذاشت تا معنی در برابر از آن استنباط شود. اما در جای دیگری از این تصنیف عبارت ‹نمی‌دانی مگر دردم› دوبار تکرار می شود که در بار اول باز تکیه روی هجای دوم کلمه ‹دردم› واقع شده است، و معنی ‹در لحظه› را پیدا می کند و معنی کل مصرع را دچار اشکال می کند، ولی در تکرار دوباره همین عبارت تکیه روی هجای اول کلمه مذکور قرار دارد و معنی درد مرا که مقصود شاعر است را آشکار می کند.

دو. در تصنیف آخر، مصرع، منم در موج دریاهای عشقت، هجای ها نسبت به دیگر هجاهای کلمه دریاها در نت بالاتری قرار گرفته است و هنگامی که این مصرع خوانده می شود های در کلمه دریاهای در معنی حقیقی خود به کار نرفته است و از های معانی متفاوتی چون: آی، وای و امثال این استنباط می شود.

سید احمد حسینی

بیست و سوم فروردین هشتاد و چهار

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    ساز مورد علاقه خود را انتخاب کنید

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • آيا مي توان رديف دستگاه هاي موسيقي را فقط با بمل و ديز اجرا كرد؟

    آيا مي توان رديف دستگاه هاي موسيقي را فقط با بمل و ديز اجرا كرد؟ برای اجرای یک دستگاه یا آواز، نخست باید به فواصل آن توجه کرد، که اگر مطابق با فواصل موجود در سازهای غیر ایرانی (سازهای با فواصل نیم پرده ای) باشند، می شود این دستگاه ها یا آوازها را با این سازها اجرا کرد. مثل دستگاه ماهور. ولی نکته ای مهم وجود دارد و آن اینکه دستگاه ها و آوازهای موسیقی ایرانی، هر کدام از گوشه هایی تشکیل شده اند که ممکن است مطابق با گوشه های ابتدایی دستگاه نباشند. مثلا در دستگاه ماهور، گوشه "دلکش" در ماهور آمده ولی از نظر فواصل مطابق دستگاه "شور" است، پس با اینکه در ماهور آمده ولی علامت های تغییر دهنده آن مانند دستگاه شور است. حال اگر ما بخواهیم ماهور را با سازی مثل گیتار اجرا کنیم، وقتی به گوشه دلکش می رسیم، باید فواصل شور را اجرا کنیم که در حالت طبیعی امکان پذیر نیست. در گذشته و زمانی که سازهای غیر ایرانی وارد ایران شدند، چند راهکار برای اجرای دستگاه های ایرانی در نظر گرفته شد. (به غیر از سازهای زهی مثل ویولن که مشکلی از نظر فواصل نداشت). یک راه این بود که سازی مثل…

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131