درگذشت هموطنان عزیزمان در زلزله کرمانشاه را تسلیت می گوییم

اپرت ˝رودابه˝ نمایشی شاعرانه و موسیق عاشقانه

نوشته شده توسط persianartmusic. ارسال در مقالات

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اپرت ˝رودابه˝ نمایشیشاعرانه و موسیق عاشقانه

موسیقی هنری ایران: رضا کلانتری: اپرت ˝رودابه˝ با توجه به نوعداستان و قالب اثر، سعی در به نمایش گذاشتن داستان با فرم و شکل خاص دارد و تلاشمی‌کند از فرم تئاترگونه دوری کند، و آنچه در طول اجرا خودنمایی می‌کند، موسیقی وآواز است.

سرویس موسیقی هنرآنلاین: اپرت "رودابه" برداشتی آزاد از داستان‌هایشاهنامه است که به داستان رودابه و زال اشاره دارد. متن نمایشی و اشعار به همراهموسیقی و آواز هم‌خوانی بازیگران با شکلی نو و برای نخستین بار در موسیقی کشورمانتوسط این گروه اجرا می‌شوند.

موسیقی این اپرت با سازهای پیانو و فلوت اجرامی‌شود و با توجه به نوع قالب این‌گونه آهنگسازی، موسیقی بیشتر توصیفی و دارای تم‌هایمشخص و شخصیت‌پردازی است. موسیقی در بخش‌هایی به سوی موسیقی متن رفته و سعی درهمخوانی و همراهی با صحنه دارد. در بخش‌های آوازی نیز به دلیل استفاده ازخوانندگان خوب و با تکنیک، آهنگساز با خاطری آسوده به ملودی‌پردازی و گنجاندنتکنیک‌های آوازی دست زده که این نشان از شناخت و تسلط آهنگساز به آواز و این قالبموسیقی دارد.

کارگردانی و صحنه‌پردازی نیز با توجه به نوعداستان و قالب اثر، سعی در به نمایش گذاشتن داستان با فرم و شکل خاص دارد و تلاشمی‌کند از فرم تئاترگونه دوری کند، هرچند در چند صحنه حرکات فرم و طراحی تئاتریدیده می‌شود؛ ولی آنچه در طول اجرا خودنمایی می‌کند، موسیقی و آواز است. اجرایبازیگران نیز در دو بخش مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. بخش‌های اجرای متن نمایش و بخش‌هایاجرای آریا‌ها یا آواز‌ها.

در بخش نمایش که روایت و گفت‌و‌گوی بازیگراندر صحنه‌های محتلف جریان دارد، روانی گفتار و پرهیز از حرکات اضافی و ادای درستکلمات خودنمایی می‌کند. با توجه به این نکته که این بازیگران همگی در زمینه موسیقیفعالیت می‌کنند و برای نخستین بار به اجرای نمایش می‌پردازند، اجرای بسیار خوبیدارند.

در بخش اجرای آواز که موضوع اصلی کار است، همگیآواز‌ها به صورت همخوانی و همچنین به همراه موسیقی بوده و در شخصیت‌پردازی وهمچنین چگونگی انتخاب خوانندگان، با توجه به توانایی موسیقایی و همچنین نمایشی،انتخاب‌های خوبی انجام شده است.

با توجه به نوع موسیقی، شعر کلاسیک شاهنامهبا وزن خاص و نوع کلمات و تکنیک خوانندگان، اجرای آوازی بسیار خوبی از این گروهشنیده می‌شود. خوانندگان با تکنیک‌های مناسب و کافی برای قطعات و آواز‌ها انتخابشده‌اند و هماهنگی بسیار خوبی در اجرا‌ها وجود دارد. فضاسازی چندلایه‌ای همخواناندر صحنه‌های گفت‌و‌گو‌های عاشقانه رودابه و زال، بسیار تاثیرگزار است و در اینصحنه‌ها هماهنگی همخوانان بیشتر خودنمایی می‌کند.

گریم، صحنه آرایی، دکور و... نیز با رنگ آمیزیخوبی اجرا شده‌اند و فضایی شاعرانه و عاشقانه القا می‌کنند. پس از سال‌ها که شاهداجرای چنین کاری هستیم، توصیه می‌کنم دیدن و شنیدن اپرت رودابه را از دست ندهید.

لازم به یادآوری است اپرت "رودابه"با آهنگسازی و تنظیم متن نمایش محمد کیاخسروی، کارگردانی سعید میرزایی، توسط گروهآوازی آیریک به سرپرستی شقایق باقری، از سوم اردیبهشت ۹۴ به مدت هفت شب، از ساعتبیست و یک، در سالن رودکی به صحنه می‌رود.


رضاکلانتری - آهنگساز، نوازنده تار و سه تار

ششم اردیبهشت نود و چهار

برای خرید بلیت کلیک کنید

لینک مطلب بر روی سایت هنرآنلاین

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    ساز مورد علاقه خود را انتخاب کنید

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • آيا مي توان رديف دستگاه هاي موسيقي را فقط با بمل و ديز اجرا كرد؟

    آيا مي توان رديف دستگاه هاي موسيقي را فقط با بمل و ديز اجرا كرد؟ برای اجرای یک دستگاه یا آواز، نخست باید به فواصل آن توجه کرد، که اگر مطابق با فواصل موجود در سازهای غیر ایرانی (سازهای با فواصل نیم پرده ای) باشند، می شود این دستگاه ها یا آوازها را با این سازها اجرا کرد. مثل دستگاه ماهور. ولی نکته ای مهم وجود دارد و آن اینکه دستگاه ها و آوازهای موسیقی ایرانی، هر کدام از گوشه هایی تشکیل شده اند که ممکن است مطابق با گوشه های ابتدایی دستگاه نباشند. مثلا در دستگاه ماهور، گوشه "دلکش" در ماهور آمده ولی از نظر فواصل مطابق دستگاه "شور" است، پس با اینکه در ماهور آمده ولی علامت های تغییر دهنده آن مانند دستگاه شور است. حال اگر ما بخواهیم ماهور را با سازی مثل گیتار اجرا کنیم، وقتی به گوشه دلکش می رسیم، باید فواصل شور را اجرا کنیم که در حالت طبیعی امکان پذیر نیست. در گذشته و زمانی که سازهای غیر ایرانی وارد ایران شدند، چند راهکار برای اجرای دستگاه های ایرانی در نظر گرفته شد. (به غیر از سازهای زهی مثل ویولن که مشکلی از نظر فواصل نداشت). یک راه این بود که سازی مثل…

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131