درگذشت هموطنان عزیزمان در زلزله کرمانشاه را تسلیت می گوییم

کارشناسی ارشد موسیقی و داستان اعلام نتایج آن

نوشته شده توسط persianartmusic. ارسال در مقالات

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

کارشناسی ارشد موسیقی و داستان اعلام نتایج آن

در روزی از روزهای سردی که می خواست کم کم به گرمی بگراید، سر جلسه امتحانی حاضر شدم که برای ثبت نام در آن مجبور شدم چندین بار به پست خانه بروم و دفترچه ثبت نام را بخرم که نشده بود ولی بالاخره موفق شدم در اداره پست چهارراه لشگر آن را پیدا کنم و در آن سرمای دی ماه با هزار زحمت دفترچه گفته شده را بفرستم.

ازهمه می پرسیدیم چه روزی امتحان داریم ولی کسی نمی دانست!!! و همه می گفتند در پیک سنجش اعلام می کنیم.

آقا ما، هی پیک سنجش خریدیم، هی خریدیم و خلاصه آرشیوی هر چند کوچک از آن درست کردیم، ولی خبری نبود. تا بالاخره یکی از دوستان که با ... دانشگاه ... !!! ارتباط داشتند با ما تماس گرفته و اعلام کرد که فلان روز برای گرفتن کارت ورود به جلسه فلان جا...!!!. ما از آنجایی که از سال قبل یک تجربه بی مزه از این جریان داشتیم زیاد دلمان را به آن خوش نکردیم، چون سال قبل ثبت نام کردیم و...

ولی وقتی برای گرفتن کارت ورود به جلسه مراجعه کردیم گفتند به دلایلی امسال امتحان این رشته برگزار نمی شود و ثبت مطالب مربوط به این امتحان در دفترچه اشتباه چاپی بوده!!!. القصه، بعد از چندی انتظار برای درک این نکته که آقا ما باید چه روزی برای امتحان مرحله اول بیاییم، دوباره همان دوست ما که با ... دانشگاه ... !!! ارتباط داشت زنگ زد‌(تلفن!)، و گفت فلان روز برای امتحان حاضر شویم. دوباره همان جریان سال قبل در ذهنمان تداعی شد و پیش خودمان گفتیم که با این چیزها نباید ... شد!!!.

رفتیم برای امتحانی که نمی دانستیم قرار است چه چیزهایی مورد پرسش قرار گیرد!!!.

خلاصه در آن روز ما چیزهایی دیدیم که داشتیم قد یک گوزن ٢٠٠ساله جنگلهای جنوب ماداگاسکار ... در می آوردیم!، از اول ورود به دانشگاه...تا آخرش که در اتاق آکوستیک و در حضور اساتید دیده شد و چه پرسشهای درستی که از ما پرسیدند و از بس بعضی از آنها درست بود ما ماندیم که چه جوابی بدهیم و... (اگر قبول نشدم حتما همه آنها را برایتان خواهم نوشت!!!). آقا ما رفتیم پی کار و زندگانیمان و پس از آن شاهکارهایی که دیدیم دیگر هیچ امیدی به قبولی نداشتیم که دوباره همان دوستی که با ... دانشگاه ... ارتباط داشت ... زد! و گفت: ((قبول شدی)).

ما دیگر تحمل این یکی را نداشتیم. بازهم امتحان؟ رفتیم و از موارد امتحان بی خبر این بار به صورت کتبی، همه را نوشتیم و پرسیدیم از کجا این بار بفهمیم!!! که قبول شدیم یا نه که گفتند: (((پیک سنجش)))!!!.

از آن روز حدود دو ماه میگذرد و همه رشته های کارشناسی ارشد حتی ثبت نام کردند ولی ما همچنان منتظر همان دوستی هستیم که با ... دانشگاه ... ارتباط دارد و بگوید بیا و امتحان مرحله سوم...!. گویا در زمانی که عده ای در صدد ضربه زدن به موسیقی ما هستند، خودمان (موسیقیدانان) هم این کاره ایم!!!. مطالب گفته شده گوشه ای از دیده ها و شنیده های من در این زمینه است که در آینده به طور کامل آن را شرح می دهم.

دی ماه ۱۳۸۰

ناشناس! از تهران

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    ساز مورد علاقه خود را انتخاب کنید

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • آيا مي توان رديف دستگاه هاي موسيقي را فقط با بمل و ديز اجرا كرد؟

    آيا مي توان رديف دستگاه هاي موسيقي را فقط با بمل و ديز اجرا كرد؟ برای اجرای یک دستگاه یا آواز، نخست باید به فواصل آن توجه کرد، که اگر مطابق با فواصل موجود در سازهای غیر ایرانی (سازهای با فواصل نیم پرده ای) باشند، می شود این دستگاه ها یا آوازها را با این سازها اجرا کرد. مثل دستگاه ماهور. ولی نکته ای مهم وجود دارد و آن اینکه دستگاه ها و آوازهای موسیقی ایرانی، هر کدام از گوشه هایی تشکیل شده اند که ممکن است مطابق با گوشه های ابتدایی دستگاه نباشند. مثلا در دستگاه ماهور، گوشه "دلکش" در ماهور آمده ولی از نظر فواصل مطابق دستگاه "شور" است، پس با اینکه در ماهور آمده ولی علامت های تغییر دهنده آن مانند دستگاه شور است. حال اگر ما بخواهیم ماهور را با سازی مثل گیتار اجرا کنیم، وقتی به گوشه دلکش می رسیم، باید فواصل شور را اجرا کنیم که در حالت طبیعی امکان پذیر نیست. در گذشته و زمانی که سازهای غیر ایرانی وارد ایران شدند، چند راهکار برای اجرای دستگاه های ایرانی در نظر گرفته شد. (به غیر از سازهای زهی مثل ویولن که مشکلی از نظر فواصل نداشت). یک راه این بود که سازی مثل…

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131