درگذشت هموطنان عزیزمان در زلزله کرمانشاه را تسلیت می گوییم

موسیقی بومی ایران

نوشته شده توسط persianartmusic. ارسال در مقالات

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

موسیقی بومی ایران

 

در میان درس های تخصصی موسیقی در دانشگاه های موسیقی ایران، درسی با عنوان موسیقی بومی ایران گنجانده شده که به بررسی و تجزیه و تحلیل موسیقی محلی و مناطق مختلف ایران اختصاص دارد.

آنچه در خاطر دارم، کلاس های این واحد با دیدن و شنیدن آثار و اجراهای مختلف از کسانی که در استان های مختلف ایران به موسیقی محلی می پرداختند، می گذشت. استادمان محمد رضا درویشی، هر بار فیلم و یا اجرایی بر روی کاست برایمان می آورد و پس از صحبت در مورد آن، همگی مشغول دیدن یا شنیدن می شدیم. وقتی صدای سازی سکوت کلاس را می شکست،  پس از چند ثانیه، چهره ای که از آقای درویشی می دیدیم دیگر آنی نبود که می شناختیم. شاید با شنیدن آنها به نوعی خاطراتش را مرور می کرد. این حالت را نه تنها من، بلکه دوستان همکلاسی نیز متوجه شده بودند ولی نمی دانیم چرا تا مدتی همگی نمی خواستیم آن را عنوان کنیم. روزی یک اجرا از شیر محمد اسپندار نوازنده دونلی سیستان و بلوچستان برایمان می آورد. روزی از حاج قربان سلیمانی، از شاه میرزا مرادی، از عاشیق های آذربایجان، مراسم گواتی بلوچستان، زار در بوشهر و هرمزگان، از دراویش کردستان و کرمانشاهان، بخشی های خراسان و ... . و آنچه در او می دیدیم نوعی دلباختگی به چیزی بود که خود می دانست به زودی به فراموشی سپرده خواهد شد و برای دیدن و شنیدن آنها باید به آرشیو خود او مراجعه کنیم. از خاطرات ضبط ها و اینکه در بیابان و صحرا به دنبال چیزی می گشت که اگر برای کسی تعریف می کرد، وی را به دلخوشی و یا بیکاری متهم می کردند. از آن زمان یاد داشتهای بسیاری دارم که با دیدن آنها به یاد آن روزها چیزی در ذهنم به آواز در می آید ولی نامفهوم. نمی دانم چیست. شاید همه آنچه شنیده بودم باشد که در آن واحد در ذهنم مرور می شود، و این مطلب را خاطر نشان می کند که شاید روز زوال خیلی زودتر می رسد و اگر کمی بیشتر خوش خیال باشیم، دیگر حتی فرصت پشیمان شدن هم نداریم. آنچه از دست می رود را می بینیم. ما می دانیم که موسیقی محلی و بومی ایران با این روند روزگار خوبی نخواهد داشت. می دانیم و کاری نمی کنیم؟ تنها نقطه امیدواری همانا برگزاری جشنواره های موسیقی محلی است که آن نیز پنج یا شش روزه به سرانجام می رسند و باقی روزها بسان گذشته. باید کار کرد، نباید گذاشت امثال درویشی در این راه تنها بمانند. تنها ماندن را در چهره استادم مسعودیه دیدم. و در مراسم درگذشتش، محمد رضا درویشی همین را گفت. چیزی را گفت که می دانست شاید روزی خود به آن برسد.

در این جا، از طرف گروهی از فارغ التحصیلان و همچنین دانشجویان موسیقی دانشگاه های ایران اعلام می کنیم که در راه حفظ و حراست از فرهنگ، آیین و موسیقی مناطق مختلف ایران از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد و امثال درویشی را یاری خواهیم رساند.

با سپاس

سه شنبه، یازدهم دی ماه هشتاد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    ساز مورد علاقه خود را انتخاب کنید

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • آيا مي توان رديف دستگاه هاي موسيقي را فقط با بمل و ديز اجرا كرد؟

    آيا مي توان رديف دستگاه هاي موسيقي را فقط با بمل و ديز اجرا كرد؟ برای اجرای یک دستگاه یا آواز، نخست باید به فواصل آن توجه کرد، که اگر مطابق با فواصل موجود در سازهای غیر ایرانی (سازهای با فواصل نیم پرده ای) باشند، می شود این دستگاه ها یا آوازها را با این سازها اجرا کرد. مثل دستگاه ماهور. ولی نکته ای مهم وجود دارد و آن اینکه دستگاه ها و آوازهای موسیقی ایرانی، هر کدام از گوشه هایی تشکیل شده اند که ممکن است مطابق با گوشه های ابتدایی دستگاه نباشند. مثلا در دستگاه ماهور، گوشه "دلکش" در ماهور آمده ولی از نظر فواصل مطابق دستگاه "شور" است، پس با اینکه در ماهور آمده ولی علامت های تغییر دهنده آن مانند دستگاه شور است. حال اگر ما بخواهیم ماهور را با سازی مثل گیتار اجرا کنیم، وقتی به گوشه دلکش می رسیم، باید فواصل شور را اجرا کنیم که در حالت طبیعی امکان پذیر نیست. در گذشته و زمانی که سازهای غیر ایرانی وارد ایران شدند، چند راهکار برای اجرای دستگاه های ایرانی در نظر گرفته شد. (به غیر از سازهای زهی مثل ویولن که مشکلی از نظر فواصل نداشت). یک راه این بود که سازی مثل…

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131