درگذشت هموطنان عزیزمان در زلزله کرمانشاه را تسلیت می گوییم

شاهزیدی، ادامه دهنده راه تاج

نوشته شده توسط persianartmusic. ارسال در مقالات

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شاهزیدی، ادامه دهنده راه تاج

غیر از هنر که تاج سر آفرینش است   دوران هیچ سلطنتی جاودانه نیست

علی اصغر شاهزیدی به سال هزار و سیصد و بیست هفت، خورشیدی در اصفهان و در خاندانی پا به عرصه وجود گذاشت که اکثرا از هنر موسیقی بهره داشتند. پدر با آنکه ردیف موسیقی نمی‌دانست اما آواز خوب می خواند و نی هم می‌زد، عمو نیز در آواز دستی داشت.

علی اصغر از همان کودکی شیفته موسیقی و آواز بود و با شوق و ولع به برنامه های موسیقی رادیو گوش می داد. استعداد ذاتی و اخلاق و فروتنی او موجب جلب توجه ویژه زنده یاد استاد جلال تاج اصفهانی به او شد (سال هزار و سیصد و چهل و نه). شاهزیدی خود می‌گوید: بزرگترین موهبت زندگانی من درک محضر پر برکت این استاد سترگ اخلاق و هنر است و بزرگترین افتخار من این است که شاگرد کوچک مکتب انسان پرور این استاد بزرگ بوده‌ام . شاه زیدی ضمن بهره مندی های فراوانی که از محضر اساتیدی بزرگ چون: استاد جلیل شهناز، استاد حسن کسایی، استاد سید محمد طاهرپور و استاد علی تجویدی یافته، از راهنمایی های عزیزان گرانقدر و صاحب نظری چون آقایان رضا کسایی و دکتر حسین عمویی نیز برخوردار بوده است.

او در سال پنجاه و هفت در آزمون سراسری باربد شرکت کرد و در رشته آواز رتبه اول را احراز نمود و به دریافت لوحه درجه یک باربد نایل شد. سبک آواز خوانی شاهزیدی در مکتب اصفهان همان سبک زنده یاد جلال تاج است، در حالی که از پیشکسوتانی چون روان شاد: سید حسین طاهرزاده، سید رحیم و ادیب خوانساری نیز سود جسته و ملاحت هایی از آواز آنان را چاشنی شیوه آوازی خود نموده است.  از مختصات شیوه او، درک صحیح شعر، تلفیق متناسب و دلپذیر شعر با گوشه های آوازی، بیان درست شعر و تلفظ صحیح کلمات است که همه اینها در قالب اصل مهم و انکار ناپذیر مناسب خوانی شکل می گیرند. شاه زیدی از سال پنجاه و هشت در هنرستان اصفهان به تربیت هنرجویان رشته آواز پرداخته و از سال هزار و سیصد و شصت، که ستاره درخشان هنر، استاد جلال تاج اصفهانی افول کرد؛ او همچنان نگاهبان و چراغدار مکتب استاد خود است.

محمود بهنام

یازدهم اردیبهشت ماه هشتاد و دو

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    ساز مورد علاقه خود را انتخاب کنید

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • آيا مي توان رديف دستگاه هاي موسيقي را فقط با بمل و ديز اجرا كرد؟

    آيا مي توان رديف دستگاه هاي موسيقي را فقط با بمل و ديز اجرا كرد؟ برای اجرای یک دستگاه یا آواز، نخست باید به فواصل آن توجه کرد، که اگر مطابق با فواصل موجود در سازهای غیر ایرانی (سازهای با فواصل نیم پرده ای) باشند، می شود این دستگاه ها یا آوازها را با این سازها اجرا کرد. مثل دستگاه ماهور. ولی نکته ای مهم وجود دارد و آن اینکه دستگاه ها و آوازهای موسیقی ایرانی، هر کدام از گوشه هایی تشکیل شده اند که ممکن است مطابق با گوشه های ابتدایی دستگاه نباشند. مثلا در دستگاه ماهور، گوشه "دلکش" در ماهور آمده ولی از نظر فواصل مطابق دستگاه "شور" است، پس با اینکه در ماهور آمده ولی علامت های تغییر دهنده آن مانند دستگاه شور است. حال اگر ما بخواهیم ماهور را با سازی مثل گیتار اجرا کنیم، وقتی به گوشه دلکش می رسیم، باید فواصل شور را اجرا کنیم که در حالت طبیعی امکان پذیر نیست. در گذشته و زمانی که سازهای غیر ایرانی وارد ایران شدند، چند راهکار برای اجرای دستگاه های ایرانی در نظر گرفته شد. (به غیر از سازهای زهی مثل ویولن که مشکلی از نظر فواصل نداشت). یک راه این بود که سازی مثل…

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131